Sağlıklı Gözler İçin A Vitamini İçeren YiyeceklerSağlıklı Gözler İçin A Vitamini İçeren Yiyecekler

A Vitamini, sağlıklı gözler için yararlı bir vitamin ve antioksidandır. A vitamini yönünden zengin bir beslenme gece körlüğünü, göz iltihabını ve kuru gözleri önleyebilir. Ayrıca genel sağlık içinde çok faydalıdır.

Sağlıklı Gözler İçin A Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

A vitamini sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Gözlerin, cildin ve bağışıklık sisteminin doğru gelişimi, işleyişi ve bakımı için özellikle önemlidir. Neyse ki, bu önemli vitamin ve antioksidan, muhtemelen diyetinize zaten dahil ettiğiniz birçok meyve, sebze, et, balık ve süt kaynaklarında bol miktarda bulunur.

Bu besinler, göz fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur, gözlerinizi zararlı ışığa karşı korur ve yaşa bağlı dejeneratif hastalıkların gelişimini azaltır.

A Vitamini İçeren 12  Harika Besin Ve Kalori Değerleri

1. Havuç

Çoğu kişi  A Vitamini içerdiği için havucun göz sağlığı iyi olduğunu bilir. Bol miktarda havuç yemenin vizyonunuzu geliştirebileceği doğrudur.

Bir orta boy havuç, günlük A vitamini ihtiyacının ortalama % 200’ünden fazlasını oluşturur. Aynı zamanda C, K ve B vitaminleri, ayrıca magnezyum ve lif kaynaklarıdır. Bir orta boy havuç 25 kaloridir.

2. Göbek salata

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, sağlıklı yiyeceklerin en başında yer alır. Ancak daha hafif olan marul çeşidi Iceberg, A vitamini ile doludur. Ekstra bir A vitamini takviyesi gerektiğinde salata ve sandviçlere eklemekten korkmayın. Bir su bardağı kıyılmış Iceberg marul sadece on kalori içerir.

3. Kırmızı biber

Kırmızı biber yemeklere  ekstra bir lezzet vermenin yanı sıra çok fazla A Vitamini içermektedir. Sadece bir çorba kaşığı günlük değerinin% 42’sini verir.  Aynı zamanda C vitamini, potasyum ve kalsiyum kaynağıdır. 1 çorba kaşığı 19,5 kaloridir.

4. Tatlı patates

Tatlı patates, gözler için harika bir besin olan A vitamini açısından çok zengindir. Görmeyi iyileştirir, katarakt ve maküler dejenerasyonu önler.  Tatlı patates, mükemmel bir beta-karoten, potasyum ve lif kaynağıdır. 1 orta boy tatlı patates 103 kaloridir.

5. Tam yağlı süt

Pek çok insan, birçok besin maddesi ve zengin tadı için yağsız süt yerine tam yağlı sütten yanadır. Tam yağlı sütte D ve A vitaminleri yüksektir. İyi bir kalsiyum, protein ve magnezyum kaynağıdır. 1 su bardağı tam yağlı süt 146 kaloridir.

6. Bal kabağı

Bal kabağının sarı-turuncu rengi, vücutta A vitaminine dönüşen beta karoten oranının yüksek olduğunu gösterir. Bir fincan küp doğranmış bal kabağı günlük önerilen A vitamini değerinin neredeyse % 70’ini içerir. Ayrıca vücudunuzun genel sağlığında gerçek bir fark yaratmak için yeterli C vitamini, potasyum ve lif içerir. 1 su bardağı küp doğranmış bal kabağı 63 kalori içermektedir.

7. Kuru kayısı

Lezzetli bir atıştırmalık olan kuru kayısı A vitamini bakımından zengin bir diyet için mükemmel bir seçenektir. Sadece bir bardak kuru kayısı günlük A vitamini değerinin % 94’ünü içerir. Bir fincan kuru kayısı 313 kaloridir.

8. Ispanak

Ispanak, A vitamini,  C vitamini, K vitamini, demir, manganez, kalsiyum içermektedir.  Görme gücünüzü doğal bir şekilde arttırmanının doğal yollarındandır.

Ayrıca ıspanak lutein ve zeaksantin gibi hayati besinler içerdiğini  için gözler için harika kaynaklardır.

Lutein, gözleri ultraviyole ışıktan korur ve zeaksantin görsel gelişimde rol oynar. Bir bardak ıspanak A vitamini günlük önerilen değerinin % 50’sine sahiptir. 1 su bardağı ıspanak 6,9 kaloridir.

9. Domates

Botanik açıdan bakıldığında, domatesler teknik olarak meyvedir, ancak çoğu insan onları sebze olarak kabul eder. Domatesin kalorisi düşük, fakat bazı vitamin ve mineral değerleri yüksektir. Sadece bir orta boy domates, günlük A vitamini ihtiyacınızın % 20’sini sağlar. Aynı zamanda mükemmel bir C vitamini ve likopen kaynağıdır. 1 orta boy domates 22 kalori içermektedir.

10. Bezelye

Bezelye, birçok öğün için lezzetli bir garnitür ve sağlıklı beslenmenin harika bir tamamlayıcısıdır. 100 gram bezelye porsiyonu, önerilen A vitamini miktarının% 16’sını karşılar. Bezelye ayrıca C, K ve B vitaminlerinde de yüksektir. 100 gr bezelye 84 kaloridir.

11. Şeftali

Şeftali, lezzet bakımından olduğu kadar besin maddeleri bakımından da zengindir. Şeftali C vitamini, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demir bakımından yüksektir.  Bir orta boy şeftali günlük ortalama ihtiyaç duyulan miktarın yaklaşık % 10’unu sağlar. 1 orta boy şeftali 59 kaloridir.

12. Somon Balığı

Somon balığı, retinanın zararlara karşı korunmasına yardımcı olur ve görme kaybını önler. Somon, omega-3 yağ asitleri bakımından çok zengindir ve ayrıca maküler dejenerasyona önler. Uzmanlar, haftada iki porsiyon almayı öneriyorlar. 150 gr somon 269 kaloridir.

 

D Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir?

Folik Asit İçeren Besinler Nelerdir?

Potasyum Zengini 6 Doğal İçecek

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir