Blefarit – Göz Kapağı İltihabı Nedir Ve TedavisiBlefarit - Göz Kapağı İltihabı Nedir Ve Tedavisi

Blefarit, bakterilerden kaynaklanan, göz kapaklarının kızarmasına, kaşıntısına, biraz şişmesine ve kirpiklerin altında pullanmaya neden olan yaygın bir göz rahatsızlığıdır.

Blefarit (Göz Kapağı İltihabı) nedir?

Blefarit , bakterilerin neden olduğu, kirpikler üzerinde kızarık, tahriş olmuş, kaşıntılı ve kepek benzeri pulların oluştuğu göz kapaklarının iltihabıdır. Bazen alerjilerden de kaynaklanır.

Her yaştan insanı etkiler. Rahatsız edici olmasına rağmen, blefarit genellikle bulaşıcı değildir ve genellikle gözlerde kalıcı bir hasara neden olmaz.

Blefarit belirtileri nelerdir?

Blefarit semptomları arasında kızarık, şişmiş, kaşıntılı göz kapakları ve pullu kirpikler bulunur.
Göz kapağının yüzeyi tahriş olur ve sabahları uyandığınızda kapakların birbirine yapışmasına neden olabilecek kabuklar oluşturur.
Bunların haricinde; ışığa duyarlılık, sulu gözler, gözlerinizde bir şey olduğu hissi, yağlı göz kapakları ve gözlerde yanma hissidir.
Bu semptomlar ciddi bir göz enfeksiyonu olduğunu gösterebilir. Acil olarak tedavi edilmeli ve hemen doktorunuza görünmelisiniz.

Blefarit nasıl tedavi edilir?

Gözlerinizi yıkamak ve ılık bir kompres uygulamak iltihaplanmayı azaltabilir. Enflamasyonun ciddiyetine ve inflamasyonunuzun enfeksiyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığına bağlı olarak doktorunuz başka tedaviler önerebilir.

Steroid tedavisi

Enfeksiyonunuz yoksa, doktorunuz iltihabı azaltmak için steroid, göz damlası veya merhem verebilir. Doktorunuz ayrıca kuru gözlerin neden olduğu tahrişi önlemek için kayganlaştırıcı göz damlaları da önerebilir .

Antibiyotikler

Enfeksiyon göz kapağının dışına yayıldığında doktorlar  tedavi için genellikle damlalar verir. Bir antibiyotik kürü, göz kapağı enfeksiyonlarını etkili bir şekilde tedavi edebilir. Doktorunuz antibiyotik ilacını hap, merhem veya sıvı damla şeklinde verebilir.

Blefaritli hastalar neler yapmalıdır?

Gözlerinize kirli ellerle dokunmayın ve kaşıntılı göz kapaklarını ovalamayın. Gözlerinizi ovmak mevcut bir enfeksiyonu yayabilir.

Göz kapaklarındaki bezler tıkalıysa, göz kapağı bezlerinde biriken yağı temizlemek için göz kapaklarına masaj yapın.

Steril gözyaşı çözeltileri veya yağlı merhemleri kullanın.

Kafa derisinde kepek önleyici şampuan kullanın.

Gözü temizleyici özel şampuanlar kullanılabilir.

Göz kapağı hijyenini zorlaştırdığından tedavi sırasında göz makyajını kullanmayı sınırlayın veya durdurun.

Tedavi sırasında kontakt lens kullanımına geçici olarak son verin.

 

Bir yorum

  1. Leyla 28 Mart 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir