Brokoli Nedir Ve Brokolinin Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?Brokoli Nedir Ve Brokolinin Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

Brokoli, dünyadaki birçok insan için sağlıklı bir beslenmenin önemli bir parçasıdır. Çoğu kişi eşsiz bir tadı olan bu sebzenin  çeşitli kanser türlerini önlediğini, göz sağlığını iyileştirdiğini ve kilo vermenize yardımcı olduğunu bilmiyor.

Brokoli, kanseri önleme , sindirimi artırma , kolesterol seviyesini düşürme , vücudu detoksifiye etme ve vitamin, mineral alımını en üst düzeye çıkarma kabiliyeti dahil çok çeşitli sağlık yararlarına sahiptir .

Ayrıca alerjik reaksiyonları önler, bağışıklık sistemini güçlendirir, cildi korur, doğum kusurlarını önler, kan basıncını düşürür , iltihaplanmayı ortadan kaldırır vekan basıncını iyileştirir.

Brokoli Nedir?

Brokoli; karnabahar ve lahana familyasından bir bitki türüdür. Görünüş olarak karnabahara benzeyen brokolinin tek farkı renginin yeşil olması ve karnabahardan daha hafif olmasıdır. Brokolinin ana vatanı İtalya’dır. Brokoli, ABD, İngiltere, İspanya ve İtalya’daki en popüler sebzelerden biri olarak kabul edilir.

Brokoli, zengin bir vitamin, mineral ve diğer besin kaynağıdır. Aslında, besin değeri sayesinde, brokoli sağlıklı bir diyetin kraliçesi olarak adlandırılabilir.

Yenen kısımları, kalın ve yenilebilir bir saptan çıkan, ağaç şeklinde olan yeşil veya mor çiçekli başlardır.

Brokoli İçerdiği Vitamin Ve Mineraller Nelerdir?

Brokoli İçerdiği Vitamin Ve Mineraller Nelerdir?

Brokoli, diyet lifi ve triptofan gibi proteinler bakımından oldukça zengindir . Brokoli, beta-karoten, lutein zeaksantin, tiamin, riboflavin , niasin ve pantotenik asit içerir.

Brokoli ayrıca içerdiği, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, C vitamini, K vitamini,  folik asit ( B9 vitamini ), E vitamini,  yüksek miktarda kalsiyum, kükürt,  bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, sodyum, selenyum ve çinko açısından oldukça zengin ve değerli bir sebze çeşididir.  Aynı zamanda sağlıklı omega-3 yağ asitleri içerir.

Çiğ ya da pişirilerek tüketilen brokoli, haşlandığı zaman içerdiği vitaminlerin çoğu kaynayan suya geçeceğinden bu su dökülmeyip çorba ve makarna yapımında kullanılabilir. Besin değerini kaybetmemesi için buharda haşlama tekniği kullanılabilir.

Brokolinin Kalori Ve Besin Değeri

Brokolinin Kalori Ve Besin Değeri

100 gramlık bir brokoli porsiyonu;  sadece 34 kaloridir. Buna karşılık bir orta boy elma, 72 kalori içerir.
Aslında, 100 gram haşlanmış brokolinin, çiğ brokoliden daha az kalorisi vardır. 100 gram haşlanmış brokoli 27 kaloridir. Bu da kilo vermek için mükemmeldir.

100 gram  çiğ brokoli de 3 gram protein vardır. Bu bir sebze için oldukça iyidir.  Aslında brokolinin proteinin yapısı, hayvansal proteininkine benzer. Dahası, brokoli tüketmek, vücudunuzu et kadar kolesterolle kirletmez.

100 gram brokoli, sadece 1.3 gram şeker ve bir de 2.6 gram lif içeren 7 gram karbonhidrat içerir. Brokolideki  karbonhidratlarının geri kalanı, insülin seviyelerini düşürmeyen ve vücuda uzun süre enerji sağlayan karmaşık karbonhidratlardır .

Enerji seviyenizi kontrol altında tutmak istiyorsanız, egzersizden bir veya iki saat önce brokoli yemek iyi bir fikir olacaktır.

Brokoli 10 glisemik indekse sahiptir, bu kilo kaybını arttırmak ve selülitten kurtulmak için mükemmel bir besindir .

Brokolinin Sağlığa Faydaları Nelerdir

Brokolinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Brokolinin sağlık yararları, sebzelerin zengin vitaminleri, besin maddeleri, mineralleri ve bileşik içeriği ile açıklanabilir.

Vitaminlerle ilgili olarak, brokoli çok sayıda başka sebzeden daha iyi performans gösterir.

Yemek masanıza mümkün olduğunca çok vitamin almak istiyorsanız, haftada en az 1 kere brokoli ile bir şeyler pişirin.

Zengin vitamin ve minerallerin yanı sıra, bazıları iyi kalp sağlığını destekleyen ve hatta kanseri önleyen antioksidanlar ve bitkisel bileşikler içeriği sayesinde günlük diyetinize brokoliyi dahil etmelisiniz.

Brokolinin, kanser önleme, kolesterol seviyesini düşürme, göz ve bağırsak sağlığını iyileştirme gibi bilim tarafından kanıtlanmış sağlık yararları vardır.

Çeşitli hastalıklarla savaşmak için ilaç almak yerine, her gün brokoli yemek daha iyi değil mi?

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokoli Hangi Hastalıklara Destek Tedavidir?  Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Kansere Karşı Korur.

Brokoli kanser önleyici potansiyele sahiptir. Bu antikanser etkisi, yüksek miktarda sülforaphane ile sağlanır. Sülforaphane, kanser hücrelerinin gelişmesini önler.

Vücuttan ekstra östrojen çıkardığı için meme kanseri ve uterus kanseri için özellikle faydalıdır. Meme kanseri riskine karşı özellikle bayanların haftada en az 1 – 2  kez brokoli tüketmeleri öneriliyor.

Ayrıca yapılan araştırmalarda; akciğer, yemek borusu, mide, kolon (kalınbağırsak) ve prostat kanserlerine yakalanma rizikosunu iyice azalttığını ortaya koymuştur. Mesane kanserini önleyici ve tedavi edici bir sebzedir.

Güçlü Detoksizatör

Brokolinin C vitamini, B2 vitamini ve birkaç amino asit içermesi, onu çok güçlü yapar.

Düzenli olarak brokoli tüketerek vücuttan serbest radikalleri ve toksinleri temizler, kanı temizler ve döküntü, egzama, apseler, kaşıntı, artrit ve böbrek sorunları gibi rahatsız edici rahatsızlıkları önlersiniz.

Kolesterol Seviyelerini Düşürür.

Kolesterol, insan vücudunun düzgün çalışması için temel bir elementtir.Safrada salgılanan safra asitlerini sentezler.

Safra asitleri vücudunuz için önemlidir. Çünkü bağırsak içeriğindeki yağları emerler, ancak safra asitlerinin % 90’ından fazlası kan dolaşımına emilir ve tekrar kullanılır. Bu da  karaciğerin her gün 1.500 ila 2.000 mg yeni kolesterol sentezlemesi gerektiği ve çoğunlukla yağ metabolizması ürünlerinden kolesterol sentezi yaptığı anlamına gelir.

Göz Sağlığını Geliştirir.

Görmenin yaşla daha da kötüleştiği bir sır değil, ancak bazı maddeler yaşa bağlı görme bozukluğu riskini azaltmaya yardımcı oluyor.

Brokoli, özellikle lutein ve zeaksantini, göz bozukluklarının önlenmesine bağlanmış iki karotenoid içerir

Yeterince A vitamini tüketmiyorsanız, gece körlüğü, konjonktival kserozis ve diğer birçok göz hastalığını bile geliştirebilirsiniz.

Göz bozukluklarının gelişmesini önlemek için , beta-karoten yönünden zengin yiyecekleri tüketmeniz önerilir . Brokoli vücuttaki A vitaminine dönüşen beta karoten bakımından zengindir.

Ancak brokolinin ayrıca görme üzerinde olumlu bir etkisi olduğu kanıtlanmış fosfor, B vitaminleri ve C ve E vitaminleri içerdiğinden, gözler için bu yararlı etkiye sahip olan sadece A vitamini değildir.

Bu maddeler sadece gözleri maküler dejenerasyondan ve katarakttan korumakla kalmaz, aynı zamanda UV radyasyonunun yol açtığı hasardan kurtulmanıza yardımcı olurlar.

Diyabet Tedavisi

Brokolinin düşük şeker içeriğinden dolayı, bu sebze diyabet hastası kişiler için şiddetle tavsiye edilir.
Brokoliyi günlük diyetinize dahil ederek, diyabetin kalbinizin kan damarlarına verdiği hasarı tersine çevirebilirsiniz.

Şeker hastalığından muzdarip insanların kalp hastalığına yakalanma ihtimalleri beş kat daha fazladır.

Cildinizi Güzelleştirir.

Beta-karoten, C vitamini, B vitamini grubu, E, A ve K vitaminleri ve ayrıca brokolide bulunan amino asitler ve folat gibi antioksidanlar cildinizi taze ve genç tutabilir.

Kalp Hastalığını Önler.

Brokoli lif, beta-karoten ve kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olması  ve kan basıncını düzenleyerek kalbin uygun işlevini sürdürmesine yardımcı olan diğer vitaminler bakımından zengindir.

Bağışıklık Sistemini Artırır.

Brokolinin, C vitamini, beta-karoten ve diğer vitamin ve minerallerin (özellikle çinko, fosfor ve bakır) morumsu ve yeşil renklerinden sorumlu maddeler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve çeşitli enfeksiyon türleriyle savaşmaya yardımcı olur.

Kemik Sağlığı İçin İyidir.

Brokoli özellikle çocuklar, yaşlılar, hamile kadınlar ve emziren anneler için faydalıdır, çünkü bunlar en çok mermer kemik hastalığına, kemik ve dişlerin kırılganlığına ve kalsiyum eksikliğine eğilimlidir.

Brokolinin bol miktarda kalsiyum, magnezyum, çinko ve fosfor vardır, bunların hepsinin kemikler üzerinde olumlu etkileri vardır.

Hamile Kadınlar İçin Harika Bir Sebzedir.

Brokolinin hamile kadınlar için (proteinler, kalsiyum, fosfor, folat, vitaminler, antioksidanlar, detoksifiye ediciler, çinko ve diğer besinler için gerekli olan) zengin içeriği sayesinde, hamile kadınların diyetine mükemmel bir katkı sağlar.

Brokoli ayrıca vücuttaki dokuların durumunu iyileştirir, bu da daha az selülit ile sonuçlanır, kadınların üreme organlarındaki iltihaplı süreçlerini ve tümörlerin riskini azaltır ve bebeklerinin normal büyümesini teşvik eder.

Kan Basıncını Düzenler.

Brokolide bulunabilen Chromium, insülinin düzgün çalışmasını sağlar ve kandaki şeker seviyelerini düzenler, bu da her ikisi de kan basıncının normalleşmesine neden olur.

Brokoli Anemi Tedavisinde Destek Olur.

Anemiye doğrudan demir eksikliği ve vücuttaki protein eksikliği neden olur. Zengin demir ve vitamin içeriği sayesinde brokoli aneminin tedavisinde yardımcıdır.

Demir, özellikle hızlı büyüme ve gelişme dönemlerinde oldukça önemli bir mineraldir; bu, hamile kadınların ve çocukların diyetlerinde daha fazla demir almaları gerektiği anlamına gelir.

Kilo Kaybını Destekler.

Kadınlar, brokoliyi kilo verme diyetlerine güvenle kullanabilirler.Brokolinin kalorisi düşüktür, ancak lif içeriği de uzun süre boyunca tam hissedeceğinizi garanti eder.

Düşük kalorili olduğu ve yüksek lif içeriğine sahip olduğu için brokoli kilo vermenize de yardımcı olan az sayıdaki üründen biridir.

Daha Genç Olmanıza Yardımcı Olur.

Erkek olsun, kadın olsun hep genç ve dinç görünmek isteriz,  işte brokoli bunun için mükemmel bir sebzedir.
Brokoli harika bir C vitamini kaynağıdır, yani düzenli olarak brokoli tüketirseniz kırışıklıkları azaltır .

C vitamini, güneş, kirlilik ve yaşlanmanın neden olduğu cilt hasarlarıyla mücadele ettiği bilinmektedir. Aynı zamanda cildinizin en önemli destek sistemi olan kollajen oluşumuna da büyük katkıda bulunur.

Brokoli İle Yapılan Tarifler:

Yoğurtlu Brokoli Salatası

Brokoli Yemeği

Baharat Soslu Brokoli Salatası

2 Yorum

  1. yeliz tunç 18 Mart 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 19 Mart 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir