Çalışan Kişiler İçin Sağlıklı Beslenme AlışkanlıklarıÇalışanlar için beslenme önerileri - www.inanankalpler.net

Toplantılar, sürekli e-postalar ve hiç bitmeyen görevler arasında, kendinize bakacak zaman kalmamış gibi görünebilir. Ofis ortamında çalışan bireyler de sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sürdürmelidir. 

Özellikle işte ve evdeki işlerle meşgul oldukları için vücutlarının her zaman en üst düzeyde fiziksel ve zihinsel durumda olması gerekir. Bu nedenle, sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile birlikte iyi düzenlenmiş bir diyet çalışanlar için çok önemlidir.

Çalışan bireylerin beslenme alışkanlıkları için öneriler:

Sağlıklı bir diyet, sağlığı korumak için vücuda doğru besinleri sağlayan yiyeceklerden oluşur. Önceden paketlenmiş veya fabrikada üretilen yiyeceklerden kaçınmak en iyisidir. Aşağıda sağlıklı bir diyet yapmak için bazı ipuçları verilmiştir.

Çalışan insanların yoğun iş günü boyunca sağlıklı beslenme alışkanlıklarını düzenlemeleri için 6 öneri:

1- Kahvaltıyı atlamayın.

Kuşkusuz, sabah uykunuzla, günlük rutinlerinizle uğraşırken, zamanında ofise ulaşmak için mücadele ederken birçok kişi kahvaltısını atlıyor. Ancak kahvaltı, güne parlak bir başlangıç ​​yapmak için çok önemlidir.

Çok meşgul olabilirsiniz, ancak kahvaltıyı atlamak sizin için otomatik bir seçenek olmamalıdır. Kahvaltının veya diğer öğünlerin atlanması yalnızca öğünler arasında veya bir sonraki öğünde açlık hissetmenizi sağlar. Öğün atlamak ayrıca kan şekeri seviyenizi de etkiler. Yorgun ve halsiz hissetmenizi sağlar. Ayrıca, daha sonra yaşamda diyabeti tetikleyebilir.

2- Düzenli aralıklarla yemeniz gerekir.

Düzenli aralıklarla yemek yemek birçok nedenden dolayı önemlidir. Birincisi, abur cubur yeme ve sağlıksız atıştırmanın olumsuz etkilerinden kaçınırsınız.  Asitliğe duyarlı bireyler, özellikle diyabetli olanlar yemek yemeye özen göstermelidir. Zamanla, düzenli molalarda yemek yeme, kilonuzu kontrol etme görevi görür.

3- Sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin.

Ofis kantininde, her zaman atıştırmalık veya şekerli yiyecek bulunur. Bu yüzden ofiste bozulmayan, sağlıklı atıştırmalıkları bulundurmalısınız.

Yüksek şekerli, trans ve doymuş yağ içeren yiyecekler besin değeri bakımından zayıftır.

Çalışma masanızın çekmecenizde saklamak için bazı sağlıklı atıştırmalıklar getirirseniz , açlığınızı tatmin etmenize yardımcı olur. Bu seçeneklerden bazıları protein çubukları, fındık, müsli, hatta bir meyve (elma, portakal, muz) olabilir. Aynı zamanda sağlıklı olur.

4- Dışarıdaki yiyeceklerden kaçınmak.

Evde pişmiş yiyecekler sağlık beslenme için  için bir anahtardır. Dışarıda yemek yerken porsiyonu aşan  büyüklüklerdeki yiyecekler ile  sağlıksız beslenirsiniz

Dışarıda yemek yemek zorundaysanız, sağlıklı seçenekler tercih edin. Fast food restoranlarında daha sağlıklı seçenekleri seçin . Hamburger , pizza ve  kızartmayı atlayın. Izgara tavuk ve salata tercih edebilirsiniz.

5- Gazlı içeceklerden kaçının.

Şekerli tatlandırılmış,  gazlı yada gazsız içecekler diyetinize kalori ekleyerek zamanla şişmanlığa neden olur. Araştırmalar bu riskin kadınlarda erkeklerden, yetişkinlerde ise çocuklara ve ergenlere göre daha yüksek olduğunu kanıtlamıştır.

Obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve osteoartrit gelişimi için önemli bir risk faktörüdür. Diğer zararlı etkiler arasında diş çürüğü ve düşük kemik yoğunluğu vardır.

6- Su içmeyi ihmal etmeyin.

Günde en az sekiz bardak su içmek, açlığın azalmasına, enerji seviyelerinin yüksek ve sindirim seviyelerinin bozulmamasına yardımcı olur. Su alımı hastalıkları ve enfeksiyonları uzak tutmaya yardımcı olur.

Ancak öğünler arasında su içmemeye dikkat edin. Düzgün sindirimi kolaylaştırmak için yemeklerden 20 dakika önce veya yemeklerden 60 dakika sonra oda sıcaklığında su içilmesi önerilir.

Stresten Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir

Hergün Sağlığımıza Zarar Veren 4 Şey

Hafızayı Ve Beyni Güçlendiren 8 Şifalı Bitki

2 Yorum

  1. gülnaz su 9 Mart 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 10 Mart 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir