Diş Ağrısına Evde Uygulanacak Yöntemler Nelerdir?Diş Ağrısına Evde Uygulanacak Yöntemler Nelerdir - www.inanankalpler.net

Diş ağrısı, insanlar için en acı verici fiziksel deneyimler biridir. Diş ağrınız varsa, rahatsızlığınızın temelinde ne olduğunu bulmak önemlidir.

Herhangi bir ağrı, şişme veya diğer semptomları en iyi şekilde hafifletmek için evde uygulayabileceğiniz çözümler vardır.

Tuzlu su ile durulama ve soğuk kompres uygulaması tipik olarak küçük tahrişleri giderebilir, ancak daha ciddi diş ağrısı diş hekiminin müdahalesini gerektirebilir. Belirtileriniz bir veya iki günden fazla devam ederse bir diş hekimini ziyaret etmeniz öneririz.

Diş Ağrısı İçin Evde Uygulanabilecek Yöntemler Neler? Diş Ağrısı İçin Bitkisel Ve Pratik Çözümler Nelerdir? 

Diş Ağrısına Karşı 8 Doğal Tedavi 

1- Tuzlu su

Tuzlu su ile durulama etkili bir ilk tedavidir. Tuzlu su doğal bir dezenfektandır ve dişlerinizin arasına sıkışmış olabilecek yiyecek parçacıklarını ve kalıntıları gevşetmeye yardımcı olabilir. Diş ağrısının tuzlu su ile tedavisi iltihaplanmanın azaltılmasına ve ağız yaralarının iyileşmesine de yardımcı olabilir.

1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya karıştırın ve gargara olarak kullanın.

2- Soğuk kompres

Özellikle herhangi bir travma diş ağrısına neden olmuşsa, yaşadığınız bir ağrıyı hafifletmek için soğuk kompres kullanabilirsiniz .

Soğuk kompres uygulamak, bölgedeki kan damarlarının daralmasına neden olur. Bu ağrıyı hafifletir. Soğuk algınlığı şişme ve iltihapları da azaltabilir.

Etkilenen bölgeye 20 dakika boyunca havlu ile sarılmış bir buz torbası tutun. Bunu birkaç saatte bir tekrarlayabilirsiniz.

3- Sarımsak

Sarımsak, antibiyotik ve diğer tıbbi özellikleri göz önüne alındığında diş ağrısına rahatlama sağlayabilir. Sadece diş plağına neden olan zararlı bakterileri öldürmekle kalmaz, aynı zamanda ağrı kesici olarak da işlev görebilir.

Ezilmiş sarımsakları sofra tuzu ile karıştırın ve ağrıyı gidermek için doğrudan etkilenen dişe uygulayın. Alternatif olarak,  taze sarımsak dişi çiğneyebilirsiniz.

4- Karanfil

Karanfil, tarih boyunca diş ağrısı tedavisi için kullanılmıştır. Antienflamatuar, antibakteriyel, antioksidan ve anestezik özellikleri nedeniyle dişlerdeki ağrı ve enfeksiyonları hafifletmeye yardımcı olur.

Karanfil yağı ağrıları etkili bir şekilde uyuşturur ve iltihabı azaltır . Doğal bir antiseptik olan öjenol içerir.

İki adet karanfili öğütün. Az miktarda zeytinyağı veya herhangi bir bitkisel yağda karıştırın ve etkilenen dişe uygulayın.

Alternatif olarak,  pamuk topunu karanfil yağına batırabilir ve doğrudan etkilenen bölgeye sürebilirsiniz.

Yarım bardak suya birkaç damla karanfil yağı karıştırın ve ağzınızı durulayın.

5- Soğan

Soğan, antiseptik ve antimikrobiyal özellikleri ile bilinir. Enfeksiyona neden olan mikropları öldürerek ağrı kesici etki sağlayabilir.

Dişlerdeki ağrıyı hafifletmek için birkaç dakika çiğ soğanı çiğneyin.

Çiğneyemiyorsanız, doğrudan etkilenen bölgeye bir parça çiğ soğan koyun.

6- Guava yaprakları

Guava yaprakları, yaraları iyileştirmeye yardımcı olabilecek antienflamatuar özelliklere sahiptir.
Taze guava yaprakları ağız bakımında yardımcı olabilecek antimikrobiyal özelliktedir. Ayrıca taze guava yaprakları analjezik ve antimikrobiyal özellikleri ile diş ağrısını hafifletebilir.

Ağrılı bir dişi tedavi etmenin yolu ezilmiş guava yapraklarını kaynar suya karıştırmaktır. Solüsyonun soğumasını bekleyip ağzınızı bu su ile çalkalayabilirsiniz.

Bir alternatif de, taze guava yapraklarını çiğneyebilirsiniz.

7- Kekik

Kekik diş ağrısı tedavisine yardımcı olabilecek güçlü antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Bunu kullanmak için, birkaç damla kekik yağını ve birkaç damla su ile seyreltip, pamuklu bir çubuk ile etkilenen bölgeye uygulayın.

Ayrıca küçük bir bardak suya bir damla kekik yağı ekleyebilir ve gargara yapabilirsiniz.

8- Vanilya özü

Vanilya özü ayrıca ağrıyı uyuşturduğu için diş problemlerini tedavi etmek için çok etkili bir ilaçtır. Ayrıca, vanilya sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Kanıtlanmış antioksidan özellikleri de bulunmaktadır.

Bunu kullanmak için parmağınıza veya bir pamuklu çubuğu vanilya özüne batırın ve etkilenen bölgeye günde birkaç kez uygulayın.

Dişlerdeki Kahve Lekelerine Doğal Çözümler

Diş Eti Kanamaları İçin Ev Yapımı İlaçlar

Dişleri Beyazlatan 13 Doğal Gıda

Dişleri Fazla Ve Sert Fırçalamak Dişlere Zarar Veriyor

Güçlü Kemik Ve Dişler İçin Kalsiyum Zengini Besinler

Bembeyaz Dişler İçin Doğal Diş Macunu

Diş Fırçası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Diş Taşlarını Yok Eden Doğal Formüller

2 Yorum

  1. Esin batur 9 Mart 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 9 Mart 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir