Artriti Önlemek İçin 5 Doğal İçecekArtriti Önlemek İçin 5 Doğal İçecek - www.inanankalpler.net

Romatoid artrit ayak bileği, diz, el bileği vb. eklemlerin iltihaplanması ile birlikte şişliğe, sertleşmeye ve ağrıya yol açan bir rahatsızlıktır.

Artrit belirtileri genellikle zamanla gelişir  fakat bazen aniden de ortaya çıkabilir.  65 yaş ve üstü yetişkinlerde görülür. Ancak çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan insanı etkileyebilir.

Artrit belirtileri günlük aktivitelerinizi sürdürmekten alıkoyabilir. Romatoid artrit iltihabını azaltmak için doğal ilaçlar kullanılabilir. Artrit semptomlarını veya oluşumunu azalttığı bildirilen  içecekler bulunmaktadır.

Bazı besinler, şifalı otlar ve baharatlar hastalığın her türündeki ağrıyı azaltarak romatoid artrite yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahip olabilir.

Yazımızda Artrit için önemli içeceklere değindik. Gelin yazımıza bir göz atalım:

Artriti Önlemek Ve Tedavisinde Destek Olmak İçin 5 Doğal  İçecek

1- Su

Su tüketimi - www.inanankalpler.net

İçilecek en etkili içecek sudur.  Hidrasyon (sıvı alımı) vücudunuzdaki toksinlerin atılması için hayati öneme sahiptir ve bu da iltihapla mücadeleye yardımcı olabilir. Yeterli su eklemlerinizin iyi yağlanmasına ve gut ataklarının önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca yemekten önce su içmek de kilo vermenize destek olurken, daha az yemenize yardımcı olabilir.

2- Süt

Süt - www.inanankalpler.net

Araştırma sonuçlarına göre;  artrit teşhisi konduğunda süt içmenin  gutun önlenmesine ve osteoartritin ilerleyişiyle mücadeleye yardımcı olabileceği görüşündedir.  Fazladan kalori ve doymuş yağ tüketmemek için az yağlı süt almayı tercih ettiğinizden emin olun.

3- Meyve Suları

Meyve Suları - www.inanankalpler.net

Domates, portakal, havuç ve ananas gibi meyvelerin suları, C vitamini bakımından zengindir, bu da antioksidan özellikleri içerir, bu da iltihaplanmaya neden olan serbest radikalleri etkisiz hale getirebilir. Ancak meyve suyu içerken dikkatli olun çünkü lezzetlidirler fakat aynı zamanda şeker ve kalorisi yüksektir.

4- Çay

Yeşil Çay - www.inanankalpler.net

Çay, artrit hastaları için yararlı içeceklerden biridir. Yeşil, siyah ve beyaz çayların hepsi polifenoller bakımından zengindir ve güçlü anti-enflamatuar etkileri  vardır.

Yeşil ve beyaz çaylarda  polifenol seviyeleri yüksektir.  İltihabı azaltmaya ve eklemleri korumaya yardımcıdır.

5- Kahve

Kahve - www.inanankalpler.net

Araştırmalar kahvenin ayrıca antioksidan polifenollere sahip olduğunu gösteriyor. Bu, kahvenin vücuttaki serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir. Diğer araştırmalar kahvenin gutta da koruyucu bir etkisi olabileceğini öne sürüyor. Kahveyi ölçülü olarak içmek önemlidir. Günde bir veya iki bardaktan fazla içilmemelidir.

 

Artrit Hastalarının Yemesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Yaz Sıcakları İltihaplı Eklem Romatizmasını Tetikliyor

Limon Kabuğu İle Eklem Ağrısından Kurtulabilirsiniz

Diz Ağrısına Neden Olabilecek Alışkanlıklar

2 Yorum

  1. Hayriye Doğukan 25 Şubat 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 25 Şubat 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir