Astım Nedir? Astım Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?Astım Nedir - www.inanankalpler.net

Astım, dünyada 300 milyon kişiyi etkileyen hava yollarının daralması ile nefes almayı güçleştiren ve ataklar halinde ortaya çıkan yaşam kalitesini etkileyen bir rahatsızlıktır.  Astım ataklarını kontrol altına alabilmek için tetikleyici etkenlerden korunmak gerekiyor.

Astım Nedir?

Astım, akciğerlerde genellikle hava yollarını etkileyen çevresel etkenlere yanıt olarak hava yollarının geçici olarak daraldığı bir durumdur. Hafif  ya da  yaşamı güçleştiren ve  tekrarlayan hırıltı, öksürük ve nefes darlığı atakları ile karakterizedir.

Bu gibi ataklarda, akciğerlerdeki küçük hava yolları aniden mukus ve diğer salgılarla tıkanır. Temizlenmezse tıkanma boğulmaya neden olabilir. Bu dönemlere astım nöbetleri denir.

Çalışmalar astımın altında yatan başlıca nedenlerin kronik kas enflamasyonu,  bronşiyal tüplerin ve burun kanallarının dramatik kas spazmlarına, hava kanallarının daralmasına ve bunun sonucunda solunum zorluğuna yol açan kalınlaşma olduğunu göstermiştir.

Astım hastalığı ile baş etmek için, yaşam tarzını değiştirmek astım ataklarının önlenmesinde ilk adımlardan biri olmalıdır. Astıma neden olan faktörlerin tespit edilip önlem alınması astım ataklarını hafifletecektir.

Astım Belirtileri Nelerdir - www.inanankalpler.net

Astım Belirtileri Nelerdir? 

Astım her yaşta gelişebilse de, genellikle çocuklukta, özellikle de yaşamlarının ilk beş yılında başlar. Bazı çocuklarda astım ileri ki zamanlarda devam ediyor, bazılarında ise tamamen kaybolabilmektedir.

Hasta, astımı tetikleyici etkenlere maruz kaldığında, hava yolları daralır ve hasta nefes almada güçlük çeker, hışırtı, öksürük, nefes darlığı, hırıltılı nefes alıp verme ve göğüste sıkışma hissi oluşur.

Tüm astım atakları hırıltı üretmez. Çok küçük çocuklarda hafif astım, sadece öksürük ile sonuçlanabilir. Daha büyük çocuklarda, sadece egzersiz yaparken veya soğuk havaya maruz kaldıklarında öksürme eğiliminde olabilirler.

Ciddi bir atakta nefes almak zorlaşır, hışırtı daha hızlı nefes alır ve nefes almak için nefes alıp verirken nefes alıp verir.

Astım belirtileri sürekli tekrarlıyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Astımın Nedenleri Nelerdir?

Hava yolu tıkanıklığı genellikle hava yollarını alevleyen kimyasal maddelere karşı anormal duyarlılıktan kaynaklanır, bu da şişmeleri ve hava yollarının duvarlarındaki kas hücrelerinin şişmemeleri gerektiğinde kasılmaları için uyarılmasını sağlar. Sürekli steroid kullanımı da buna neden olabilir. Bu kasılmalara neden olan birçok potansiyel tetikleyici vardır, ancak çoğu hasta yalnızca birkaçı yanıt verir.

Astıma Neden Olan Risk Faktörleri Nelerdir?

Astım hastalığı için risk faktörleri kişiye ve çevresel faktörlere göre değişebilmektedir. 

Ailede astım hastalığı

Polenler, toz akarları veya tüylerden gelen partiküller ve hayvan kepeği gibi inhalan alerjenlerdir.

Sigara dumanı, duman, kötü hava koşulları, parfüm, soğuk hava, viral enfeksiyonlar, stres ve duygusal sıkıntı da astım ataklarına neden olabilir.

Astım İle İlgili Yazılar…

Astımdan Koruyan Beslenme Tipi

Limon Ve Limon Suyunun Astıma Faydası Nedir?

Astım Tedavisi İçin En İyi 7 Bitkisel Yağ

Astıma İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?

Astım Ve Allerjisi Olanlar İçin Zararsız Ev Parfümü…

Astım Nasıl Ortaya Çıkıyor? Hayat Boyu İlaç Gerekiyor Mu?

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir