Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir?Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir - www.inanankalpler.net

Havuç, dünyadaki en popüler, çok yönlü sebzelerden biridir. Her kültürden insan tarih boyunca çeşitli şekillerde havuç tüketmiştir. İster çiğ olarak, ister yemeklere ve salatalara ekleyerek  ya da havuç suyu olarak tüketilmektedir.

Havuç mükemmel bir vitamin, besin maddesi ve lif kaynağıdır. Ancak bu besinsel faydaları almak için havuç yemeniz gerekmez. Havuç suyu içmek, faydalarından yararlanmanın kolay bir yoludur.

Havuç suyunun; hoş turuncu rengi, harika bir tadı ve etkileyici bir besin değeri vardır.

Havuç Suyunun Besin Değeri:

Havuç, rengini  karotenoid olarak adlandırılan antioksidanlardan alır. Bu karotenoidlerden havuç ve havuç suyu yararından sorumlu olan aktif vitamin A’nın öncüsü olan beta karotendir.

Birçok çalışma beta karoteninin bağışıklık sistemini geliştirmek, cilt ve göz sağlığını korumak,  kanser, kalp hastalığı gibi çeşitli kronik hastalıklara  neden olabilecek serbest radikal hasarları ile savaşmak için çok önemli olduğunu göstermiştir.

Havuç ayrıca bol miktarda B6,B1, B2, C, D, E ve K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, tiamin, potasyum, folat, fosfor  ve kalsiyum gibi birçok mineral sağlar. Havuç ayrıca yüksek lif içeriğinden dolayı oldukça besleyicidir.

Büyüklerimizin bize her zaman havuç tüketmemiz için tavsiyeleri boşa değilmiş. İşte sevgili okurlarımız gelelim havuç suyunun sağlık için yararlarına

Havuç Suyunun Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak havuç veya havuç suyu tüketmek, vücuda çok şaşırtıcı şekillerde faydalar sağlar. İşte havuç suyunun  inanılmaz faydaları:

Havuç Suyunun 10 Faydası

1. Göz Sağlığını Korur.

Çoğu insan yaş ilerledikçe görme problemleri yaşar. Bu sorunu hafifletebilmenin en etkili ve en lezzetli yolu havuç suyu içmektir.
Havucun içerdiği üç önemli besin maddesi olan beta karoten, lutein ve zeaksantin önemli ölçüde göz sağlığını arttırmaktadır.
Havuç, beta karoten şeklinde A vitamini içerir. A vitamini, özellikle yaşlandığında göz sağlığını korumak için gerekli en önemli besinlerden biridir.

A vitamini eksikliği önce gece körlüğüne, ardından da kalıcı körlüğe yol açabilir. A vitamini eksikliği aslında dünya çapında körlüğün bir numaralı nedenidir.

Havuç ayrıca , yaşa bağlı görme kaybının yaygın bir nedeni olan katarakt ve makula dejenerasyon riskinizi de azaltabilir .

2. Kalp Hastalıkları Ve İnme Riskini Azaltır

Havuç suyunun kardiyovasküler hastalıkları azalttığı bilinmektedir. Bunun nedeni, havuç suyunun normalde yüksek miktarda antioksidan içermesidir. Havuç suyunun ayrıca vücudunuzdaki kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve böylece kalp hastalığı riskini en aza indirdiği bilinmektedir.

3. Metabolizmayı Hızlandırır.

Havuç suyu genellikle B vitamini kompleksi yönünden zengin olduğu için metabolizmanın çalışmasına yardımcı olur. Metabolizmanız çalıştığında, kilo vermeniz bile muhtemeldir.

4. Kanseri Önleyebilir.

Havuç suyu, karotenoidler olarak bilinen pigmentlerle yüklüdür. Antioksidan özellikleri nedeniyle, karotenoidler kanseri etkili bir şekilde uzak tutabilir. Araştırmalar, havuç suyu içmenin, gırtlak, prostat, serviks, mesane ve kolon kanseri riskini azaltabileceğini göstermiştir.

5. Beyin Sağlığını ve Bilişsel İşlevini Korur.

Havuç suyundaki beta-karoten bilişsel işlevi de artırabilir. Alzheimer hastalığına karşı koruma, hafızayı geliştirme, yaşa bağlı bellek sorunları ve demans riskini azaltabilir.
Bunun nedeni, havucun beyindeki sinir sinyalleme kapasitesini zayıflatabilecek oksidatif stresi azaltma kabiliyetidir.

6. Kan Şekerini Düzenler.

Havuç suyunun ayrıca kan şekeri seviyelerini düzenlediği bilinmektedir. Bunun nedeni, havuç suyunun normalde yüksek miktarda karotenoid içermesidir. Çalışmalar karotenoidlerin kan şekeri seviyesini düşürmede ve normal tutmada yardımcı olduğunu göstermiştir.

7. Sağlıklı Hamilelik

Hamilelik sırasında ve sonrasında havuç suyu içmek de faydalıdır çünkü kalsiyum , folat, potasyum, magnezyum ve tabii ki A vitamini ile doludur. Kalsiyum fetüsün güçlü kemikler ve kıkırdak geliştirmesine yardımcı olurken, folat doğum kusurlarını önler.

8. Bağışıklık Sistemini Artırıyor

Havuç suyunun normalde C vitamini vardır. Eğer 100 gr taze havuç suyu alırsanız, 3 miligram C vitamini aldığınızdan emin olabilirsiniz. Bu, bağışıklık sisteminizi güçlendirmede önemlidir.
Havuç suyunda bulunan C Vitamini ayrıca soğuk algınlığı ve gribin çabuk iyileşmesine destek olur.

9. Cilt Hastalıklarını İyileştirir.

Döküntü veya sedef hastalığı gibi cilt problemleriniz varsa diyetinize havuç suyu eklemek cildinizin görünümünü iyileştirebilir. Havuç, iyileştirici özelliklere sahip olan C vitamini içerir. Havuç suyu, yüksek beta karoten içeriği nedeniyle yüzyıllardır yaraların iyileşmesine yardımcı olmuştur. Havucun içerdiği beta karoten de cilt iltihabını azaltır, bu da iyileşme sürecini hızlandırır.

10. Güneş Hasarını Önler.

Havuç suyu iyi bir beta-karoten kaynağıdır. Beta karoten güneş yanığı oluşumunun azaltılmasından sorumludur ve aynı zamanda cildin güneş hasarına karşı direncini arttırır.

Sağlık dolu günler dilerim…

Taze Portakal Suyunun Faydaları Nelerdir?

Erik Suyunun İnanılmaz Faydaları Nelerdir?

Limon Ve Limon Suyunun Astıma Faydası Nedir?

Elma Suyunun Faydaları

Pancar Suyu İçmek İçin 8 Neden

2 Yorum

  1. Koray Tarık 11 Şubat 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 12 Şubat 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir