Yüksek Tansiyonu Düşürmenin Doğal Yolları Nelerdir?Yüksek Tansiyonu Düşürmenin Doğal Yolları Nelerdir - www.inanankalpler.net

Uzmanlara göre,  yüksek tansiyon dünyada ölümlerin bir numaralı nedeni olan kalp hastalığı için bir risk faktörü olarak kabul ediliyor.

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon,  “sessiz katil” olarak adlandırılır. Yüksek tansiyona bağlı ölüm oranları yüksektir. Yüksek tansiyonunun neden olduğu başlıca rahatsızlıklar kalp krizi, felç ve böbrek yetmezliği başta olmak üzere bir çok hastalığa sebep olmaktadır.

Kan basıncınız 120/80 mmHG’nin biraz üstünde ise yüksek tansiyon hastası olma riskiniz var demektir. Tansiyon belli aralıklar ile ölçülerek kontrol edilmelidir.

Kan basıncınız, kalbinizin ne kadar kan pompaladığına ve arterlerinizdeki kan akışına ne kadar direnç gösterdiğine bağlıdır. Atardamarlarınız ne kadar dar olursa kan basıncınız da o kadar yüksek olur.

Tansiyonu Doğal Yolla Düşürme Yöntemleri

Yüksek tansiyonu doğal ev ilaçları ile de düşürmek mümkündür. Ayrıca tansiyonunuzu düşürmek için yapabileceğiniz çok basit ve doğal yollar vardır.  Yüksek tansiyonu düşüren basit ve doğal çareler nelerdir? Gelin yazımıza bir göz atalım:

Kan basıncı seviyenizi düşürmenin 8 etkili yolu

1- Biraz Güneş Alın.

Hepimiz güneşin erken cilt yaşlanma belirtilerine neden olabileceğini ve ayrıca cilt kanseri riskini artırabileceğini biliyoruz. Ama düzenli olarak küçük bir güneş almanın önemli olduğunu biliyor muydunuz?

Uzmanlar, güneşin D vitamini kaynağı olduğunu söylüyorlar. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, kemiklerinizi güçlendirmek, ruh halinizi yükseltmek ve belirli kanser türlerine yakalanma riskini azaltmak için ihtiyacınız olan etkili bir besindir.

Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda, UV ışığına maruz kalan kişilerin kan basıncında belirgin bir düşüş yaşadıklarını doğruladılar.  Bunun nedeni, vücudunuzun kan damarlarını genişleten ve kan basıncının düşmesine neden olan bir gaz olan nitrik oksit üretmesine yardımcı olmasıdır.

Tabii ki, cilt kanseri riski nedeniyle,  güneş koruyucu kullanmadan 10 dakikadan fazla durulmamalıdır.

Şaşırtıcı sağlık yararlarından yararlanmak ve riskleri uzak tutmak için sabahları 10’dan öğleden sonra 4’e kadar güneşten uzak durduğunuzdan emin olun.

2- Daha İyi Nefes Almak.

Araştırmalarda; yavaş ve derin nefes almanın stres hormonlarını düşürerek kan basıncını düşürdüğü defalarca gözlemlenmiştir.

Omuz kaslarınızı gevşetmek ve yavaşça nefes almak için günde 10 dakika ayırın. Doğru nefes alma tekniği göğsünüz zar zor hareket ederken göğsünüzün genişlemesine neden olur. Bu şekilde, doğal olarak nefes almayı öğrenene kadar bir elinizi göğsünüze, diğerini karnınıza yerleştirerek kontrol edin.

3- Aktiviteyi Arttırın Ve Egzersiz Yapın. 

Kalbinizi ve solunum hızınızı düzenli olarak arttırdıkça, kalbiniz oksijeni daha verimli kullanmaya başlar. Kalbiniz güçlenir ve kan daha rahat pompalanır. Bu, atardamarlarınıza daha az baskı uygular ve kan basıncınızı düşürür.
Haftanın 3-4 günü veya mümkünse her gün en az 30 dakikalık yürüyüşler yapın. Zamanla mesafeyi ve tempoyu arttırın. Günde 10.000 adım yürüme, kan basıncının düşmesine yardımcı olacaktır.

Yürüyüş haricinde bisiklete binmek, merdivenleri kullanmak gibi basit yolları da deneyebilirsiniz.

4- Şekeri Azaltın 

Şekerin kalp hastalığı üzerindeki olumsuz etkileri bilinmektedir.  İşte tansiyon üzerindeki etkisi hakkında daha spesifik bir gerçek:

2014’ten bu yana yapılan çok sayıda çalışmada şekerin tansiyonu tuzdan daha fazla artırdığı onaylanmıştır. 

5- Mümkün Olduğu Kadar Çok Sarılın.

Sarılmanın  iyi hissettirdiği bir sır değil. Ne de olsa sevgi,  önemli, arzulanan ve ihtiyaç duyulan bir ilaç olarak kabul edilir.

Sarılmanın, kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabilecek bir şey olduğunu biliyor muydunuz?

Bilim adamlarına göre, böyle oksitosin adı verilen belirli bir tür hormonun üretilmesi kaynaklanmaktadır.

Oksitosin, doğum ve emzirme konusunda önemli bir rol oynar.

Araştırmalar, oksitosinin kalp ve kan damarları üzerindeki sempatik sinir sisteminin etkilerini azaltmaya yardımcı olduğunu söylüyor.

Başka bir insanla veya hatta hayvanlarla fiziksel temasın, kardiyovasküler sisteminizde stresi ve sempatik sinir sistemi aktivitesini azaltan hormon oksitosini serbest bıraktığı ortaya çıkıyor.

6- Sigara İçmeyi Bırakın.

Sigarayı bırakmak her yönden sağlığınız için iyidir. Sigara içmek tansiyonunuzda hemen ancak geçici bir artışa ve kalp atış hızınızda bir artışa neden olur.

Uzun vadede, tütündeki kimyasallar, kan damarı duvarlarınıza zarar vererek, iltihaplanmalara neden olarak ve atardamarlarınızı daraltarak kan basıncınızı artırabilir. Sertleşmiş arterler yüksek tansiyona neden olur.

7- Sessiz Ortamda Yaşamak.

İsveç’teki Lund Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, günlük 64 desibelin üzerindeki gürültülere  maruz kalmanın yüksek tansiyon riskinizi % 90 artırdığı tespit edildi.

Gürültüden uzak duramıyorsanız (örneğin, yoğun bir karayolu yakınında yaşıyorsanız), mümkünse gürültü engelleyici kulaklıkları deneyin.

8- Stres Topu Kullanın.

Stresi hissettiğinizde stres topu kullanabileceğiniz en kolay  şeydir. Söylemeye gerek yok, eğer günlük hayatınız  tempolu ve stresli ise, stres topu en iyi çözümdür.

Bilim insanlarına göre, stres topu sadece stresli bireyler için değil, kan basıncı yüksek olanlarda da iyidir.

Stres topu sıkmak kasların kasılmasına neden olur. Ve gevşettiklerinde, ellere kan akışı artar, bu da düşme basıncını anında düşürecek bir şeydir.

Kan basıncını düşürmek için bir stres topu kullanmak için, 60 – 90 saniye boyunca bir elinizle sıkın. Daha sonra ellerinizi değiştirin. Bu adımları birkaç kez yapmaya devam edin.

Yüksek tansiyon ile ilgili makalelerimiz… 

Yüksek Tansiyon Nedir – Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür

Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Gıdalar

Kolesterol Ve Yüksek Tansiyon İle Savaşmanın En Tatlı Yolu

Salatalık Suyu Tansiyonu Düşürür Mü?

Tansiyonunuzu Hibiskus Çayı İle Düşürün.

2 Yorum

  1. Nazan Akkaya 28 Ocak 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 28 Ocak 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir