Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir - www.inanankalpler.net

Boğaz ağrısı genellikle soğuk algınlığının ilk belirtilerinden biridir. Bununla birlikte, kuru havadan, tahriş edici veya kirletici maddelere maruz kalmak ve alerjik reaksiyona kadar birçok başka şeyden de kaynaklanabilir.

Özellikle soğuk havalarda; hapşırık, öksürük, burun akıntısı ile kızaran, şişen, kaşınan ve tahriş olan boğaz rahatsızlık verir.
Sık sık öksürmek ise boğazın tahriş olmasına ve buna bağlı olarak konuşurken, yemek yerken acıya sebep olur.
Durum ne olursa olsun, bir bardak sıcak bitki çayı kendinizi çok daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir.

Boğaz ağrısı olduğunda çay içmenin faydaları nelerdir?

Birçok bitki çayı antioksidan içerir. Bu bileşikler vücudunuzun soğuk algınlığı ve diğer virüslerin neden olduğu hastalıklarla savaşmasına yardımcı olabilir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve iyileşmeyi teşvik edebilirler.

Antioksidanlar ayrıca dokuların iyileşmesine de yardımcı olur. Bazı çaylar ve bitkisel karışımlar ağrıyı ve şişliği azaltabilecek anti-enflamatuar etkiler sağlar.

Bitki çayları aynı zamanda boğazınızı nemli tutabilir ve dehidrasyon riskinizi azaltabilir. Bu, boğazınızdaki tahriş ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Boğaz ağrılarını azaltmak ve boğazı yumuşatmak için bazı bitki çayları sizin için çok iyi gelecektir. Bitki çayları boğaz enfeksiyonlarının geçmesine ve öksürüğün de hafifleyip boğazın tahriş olmasının önlenmesine yardımcı olur. Peki boğaz ağrısı için yararlı olan bitki çayları nelerdir?

Boğaz Ağrısı İçin Hangi Bitki Çayları İçilmeli?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen 6 Bitki Çayı 

1. Yeşil Çay

Yeşil Çay - www.inanankalpler.net

Yeşil çay, zengin bir antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda doğal anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bazıları gargara olarak yeşil çayının boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğine inanıyor.
Bilim adamları gargara yeşil çayının, ameliyat sonrası hastalarda boğaz ağrısı semptomlarını önlemeye yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Yeşil çayın genel işleyişi ve iyileşmeyi iyileştirebilecek birçok sağlık yararı vardır.

Bu yöntemi denemek istiyorsanız, bir bardak yeşil çay demleyin.Süzüp ılımaya bırakın. Sonra birkaç saniye gargara yapın ve tükürün. Bu işlemi günde 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

2. Zencefil Çayı

Zencefil Çayı - www.inanankalpler.net

Herkes zencefil çayının mide bulantısı, kusma ve hazımsızlık ile mücadele için iyi olduğunu bilir. Ne yazık ki, pek çok insan bu mükemmel bitkisel içeceğin grip soğuk algınlığı öksürük için çok faydalı olduğunun farkında değil.

Zencefil çayı, boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek şeylerden biridir.
Bunun nedeni, mükemmel anti-enflamatuar özelliklere sahip olması ve ağrıyı azaltabilmesidir.
Taze sıkılmış bir çay kaşığı limon suyunu zencefil çayına eklemek boğaz ağrısını hafifletme kabiliyetini önemli ölçüde artırabilir.

3. Zerdeçal Çayı

Zerdeçal Çayı - www.inanankalpler.net

Zerdeçal, zencefil ailesinin bir üyesidir. Genellikle baharat olarak satılır, kurutulur ve parlak sarı bir toz halinde öğütülür. Ayrıca çay olarak da hazırlayabilir ve içebilirsiniz.
Zerdeçal, güçlü antioksidan, antienflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir. Boğaz ağrısı veya tahrişten kurtulmaya yardımcı olabilir.
Tıpkı zencefil çayı gibi, zerdeçal çayının bir boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olmasının nedeni, iltihaplanma ile de mücadele edebilmesidir.
Bir bardak kaynamış suya yarım çay kaşığı zerdeçal ekleyin, birkaç dakika kaynatın ve bir bardağa süzün. Tatlandırmak için bal eklemek için çekinmeyin. Limon suyu da ekleyebilirsiniz.

4. Papatya çayı

Papatya Çayı - www.inanankalpler.net

Papatya çayının hazımsızlık çeken insanlar için harika olduğu bir sır değildir. Papatya çayı genellikle uykusuzluk ve endişe rahatsızlığından muzdarip olanlar tarafından tüketilir.Boğaz ağrınız her olduğunda bir bardak da alabileceğinizi biliyor muydunuz?

Papatya çayı, şişliği ve kızarıklığı azaltmak için anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Papatya ayrıca doku onarımı ve sağlığı için yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Papatya antispazmodik etkisi de öksürüğü azaltabilir.

Sakinleştirici özelliği sebebi ile geceleri bir bardak papatya çayı içmeniz kesinlikle harika bir fikirdir.

Boğaz ağrınız soğuk algınlığından kaynaklanıyorsa, papatya diğer bazı soğuk algınlığı semptomlarınızı da hafifletebilir.
Papatya çayını içemeyenler, papatya buharını solumaları da faydalı olabilir.

5. Adaçayı

Adaçayı Çayı - www.inanankalpler.net

Adaçayı da tıpkı yeşil çay gibi gargara olarak kullanılabilir. Adaçayı çayı, anti mikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri ile akut iltihaplanma sonucu oluşan boğaz ağrısının tedavisinde kullanılabilir. Adaçayı aynı zamanda öksürük ve soğuk algınlığından kurtulmaya yardımcı olur.
Özellikle adaçayına limon ekleyerek tüketmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek için ihtiyaç duyulan C vitamini desteği verir.
1 bardak kaynamış suya 2-3 tutam adaçayı ilave edip 8-10 dakika ağzını kapatarak demlemesini sağlayın ve süzüp bal ekleyerek günde 2 kere içebilirsiniz.

6. Meyan Kökü Çayı

Meyan Kökü Çayı - www.inanankalpler.net

Meyan kökü çayı , boğaz ağrıları için yaygın bir alternatif çözümdür. Meyan kökü çayı öksürüğü hafifletirken boğaz ağrısına iyi gelir.
Meyan kökü çayı, boğaz enfeksiyonunun yanı sıra; ağız içi yaraları, ülser, alerji ve viral enfeksiyonlar içinde çok yararlıdır. Demlenerek hazırlanan çay soğuduktan sonra günde 3-4 defa gargara yapmak ve içmek için kullanılabilir.
Anti-enflamatuar özelliği sayesinde çay olarak tüketildiğinde boğaz ağrısına iyi gelir. Boğazda oluşan balgamın sıvılaşmasını sağlayarak atılmasına yardımcı oluyor.
1 bardak suya, 1 tatlı kaşığı meyan kökü ilave edip, 10 – 15 dakika demledikten sonra sıcak halde çay olarak günde 2 – 3 kere tüketebilirsiniz.
İsterseniz soğuduktan sonra gargara da yapabilirsiniz. Her şeyde olduğu gibi bunda da fazla tüketim farklı rahatsızlıklara neden olabilir. Özellikle belirli sağlık koşullarınız varsa, büyük miktarlarda tehlikeli olabilir. Meyan kökü çayının aşırı tüketimi tansiyonu yükseltebilir ve potasyumu düşürebilir. Meyan kökü çayı denemeden önce doktorunuza danışın.

Boğaz Ağrısı Ve Öksürük İçin Diğer Öneriler:

Boğaz Ağrısının Nedenleri Ve Doğal Çareleri

Boğaz Ağrısı İçin Doğal Gargara

Boğaz Kaşıntısı Ve Kuru Öksürük İçin 7 Doğal Tedavi

Gece Öksürükleri Nasıl Önlenir?

Göğüs Tıkanıklığına Karşı Limon Kürü

2 Yorum

  1. Sadi Özel 4 Şubat 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 5 Şubat 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir