Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler Nelerdir?Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler Nelerdir - www.inanankalpler.net

Doktorunuz, tip 2 diyabet hastası olma riskiniz olduğunu söylerse, tek bir şey ifade eder: kan şekeri testiniz iyi görünmüyor.

Endişelenmeyin çünkü mutlaka onu geliştirme riskiniz yüksek olduğundan kesinlikle tip 2 diyabet ile sonuçlanacağınız anlamına gelmez.

Bugün attığınız adımlar yarın genel sağlığınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Yapmaya başlamanız gereken en önemli şeylerden biri kan şekeri seviyelerinizi dikkatle izlemektir.

Bunu yapmak için, özellikle tip 2 diyabet için ana risk faktörlerinden biri olarak kabul edilen fazla kilolu veya obez  iseniz düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Bu fazla kiloları kaybetmek, insülin direncini artırmaya yardımcı olabilir.

Hücrelerin insüline göre tepki verme yeteneğinin azalması,  kan dolaşımında glikoz birikmesine neden olur. Uzmanlar, insülin direncinin tip 2 diyabetin saldırmak üzere olduğunu belirten bir işaret olduğunu söylüyorlar.

Düzenli egzersiz yapmak  ve kilo vermek dışında, kan şekeri seviyenizin yükselmesine neden olmayacak ve böylece insülin direncinin kötüleşmesini önleyecek bir diyete geçmeniz de şarttır.

Doktorunuz tarafından kan dolaşımınızdaki glikoz seviyelerini azaltma talimatı aldıysanız aşağıdaki kan şekerinizi düşürmede çok iyi olan bazı yiyeceklere göz atmalısınız… Tip 2 diyabeti uzak tutmak istiyorsanız düzenli olarak diyetinize eklemeniz gereken besinler vardır.

Kan Şekeri Seviyesini Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

Yağlı balık

Somon, uskumru, ton balığı, sardalya  ve diğer yağlı balık türleri, diyabetli kişilerde insülin direncinin azaltılmasına yardımcı olduğu veya onlardan muzdarip olma riskinin yüksek olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu, bol miktarda bulunan omega-3 yağ asitleri ile mümkün olur. Bu arada, omega-3 yağ asitleri de eklemleriniz, kalbiniz ve beyniniz içinde çok iyidir.

Kuruyemiş ve Tohumlar

Çeşitli kuruyemiş türlerinden, insülin direnci ile savaşan omega-3 yağ asitlerinin iyi miktarlarını da elde edebilirsiniz. En fazla omega-3 yağ asidi içeren bazı kuruyemişler arasında ceviz, badem, fındık, kaju fıstığı ve Brezilya fıstığı bulunur.

Tohumlar da aynı zamanda mükemmel bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Beslenme uzmanları, chia tohumunun, keten tohumunun, susamın, ayçiçeği tohumlarının ve balkabağı tohumlarının en çok omega-3 yağ asitleri içeren tohumlar olduğunu söylüyor.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Kalbini zarardan uzak tutmak isteyenler, atardamar tıkanmasından korunmak için önce aşırı kolesterolü vücuttan atmaya yardımcı olan lifle dolu olan yeşil yapraklı sebzeleri düzenli olarak tüketmelidirler. Yeşil yapraklı sebzeler, önemli ölçüde kişinin kalp hastalığı, kalp krizi ve felç geçirme riskini azaltır..

Yaban mersini

Diğer meyvelerin yanı sıra yaban mersinin de şeker içerdiği olsa da, gerçek şu ki kan şekeri düşürmenize yardımcı olabilecek başka şeyler de içeriyor. Bu süper gıda da bulunan lif ve antioksidanlar, onları tip 2 diyabetten uzak durmaya çalışan kişiler için mükemmel kılar.

Kepekli Tahıllar

Muhtemelen ekmekler, kekler  ve diğer pişmiş yiyeceklerin tip 2 şeker hastalığından muzdarip veya onu geliştirme riski olan insanlar için kötü olduğunu duymuş veya okumuşsunuzdur.
Aslında, kaçınılması gereken kötü karbonhidratlardır. Konuya ilişkin örnek: Kepekli tahılların dışındaki pişmiş yiyecekler, kişinin kan akışındaki glikoz seviyelerini normal aralıkta tutmada çok yardımcı olan lif bakımından yoğundur.

Sarımsak ve Soğan

Uzmanlara göre mutfağınızda yüksek glikoz seviyelerini azaltmaya yardımcı olacak ve akabinde 2 diyabet tipine yardımcı olabilecek iki bileşeniniz var. Bunlar sarımsak ve soğan. Bu nedenle, soğan ve sarımsağı düzenli olarak tüketmek sizin için harika bir fikir.

Sağlıklı günler dileğiyle…

Diyabet ile ilgili makalelerimiz…

Diyabetlilerin Uzak Durması Gereken Gıdalar

Diyabet Dostu Bitki Ve Baharatlar

Diyabetliler Hangi Meyveleri Yemelidir?

Şeker Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Kan Şekerini Düşüren Besinler

Diyabetliler Hangi Meyveleri Yemelidir?

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir