Kestanenin Sağlık İçin Yararları Nelerdir?Kestanenin Sağlık İçin Yararları Nelerdir - www.inanankalpler.net

Kış geldi mi kestanenin yeri ayrıdır. Ayrıca kestanenin içerdiği vitaminler ve mineraller sağlık açısından çok faydalıdır.

Kestane besleyici bir besin kaynağıdır. C, B1 ve B2 vitaminleri açısından oldukça zengindir. Kestane aynı zamanda demir, protein, potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller içermektedir.

100 gram kestanede 518 mg kadar potasyum bulunmaktadır. Kestanede badem ve fındıkta olduğu gibi gluten bulunmamaktadır. Glutensiz beslenenler için idealdir.

Kavrulmuş kestanenin nem ve şeker oranı azaldığından diyet listelerinde ilk sıralarda yer alır. Kırmızı kan hücreleri ve DNA sentezinde gerekli olan folik asidi sağlamaktadır.

Antioksidan etkisi ile kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Sindirim sistemine yardımcı olur. Beyin fonksiyonlarını geliştirir.

Yaklaşık 10 tane kavrulmuş kestane (yaklaşık 84 gram), 206 kalori içerir.

Kestanenin Faydaları Nelerdir?

Kestanenin Faydaları Nelerdir - www.inanankalpler.net

Kestanenin Sağlık İçin 6 Faydası:

1. Kan Basıncını Kontrol Eder.

Potasyum, vücudunuzdaki su hareketini kontrol eder ve sodyumun etkilerini durdurur. Potasyum aynı zamanda bir damar genişletici olarak işlev görür. Kan akışını arttırır ve daralmış kan damarları ve arterleri üzerindeki gerginliği serbest bırakır. Kan basıncındaki bu azalma, kalp krizi ve inme riskinizi azaltırken, genel kardiyovasküler sağlığınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

2. Kalbinizi Korur.

Kestane içinde yüksek konsantrasyonlarda bulunan iyi yağlar sayesinde vücuttaki inflamasyonu azaltır, kolesterolü dengelemeye yardımcı olur ve vücudunuzdaki ateroskleroz ve kan pıhtıları riskini azaltır.
Kalp krizi, inme ve koroner kalp hastalıkları riskinizi daha da azaltır. Ayrıca kestane, kalp için çok önemli olan zengin bir potasyum kaynağıdır.

3. Sindirim Sistemi Sağlığı

Kestane yüksek lif içeriğine sahiptir. Diyet lifi çözülebilir ve çözülemez olarak 2 halde bulunmaktadır. Çözünür suda emilir, daha sonra bağırsaklarda jel benzeri bir kıvam oluşturur. Bu tip kolesterolü azaltmaya ve kan şekeri düzeylerini stabilize etmeye yardımcı olur.
Çözülemez lif dışkınızda toplu olarak biriktirirken, hızlı bir şekilde sistemden geçmesine yardımcı olur. Bu süreç kabızlık ve bağırsak komplikasyonları riskini azaltmaya yardımcı olur.

4. Beyin Fonksiyonunu Geliştirin

Beyin algısı ve işlevi, kestane tüketimi ile çeşitli şekillerde gelişmektedir. Kestane, thiamine, B6 vitamini, riboflavin ve folat dahil olmak üzere çeşitli B vitaminlerinde bol miktarda bulunur. Bu vitaminler beyninizi sağlıklı tutmak ve hastalığa karşı korumak için gereklidir.
Ayrıca, kestane içinde bulunan potasyum beyne kan akışını arttırmaya ve iyi sinir sistemi sağlığını geliştirmeye, konsantrasyonu ve hafızayı arttırmaya yardımcı olabilir. Beyin sağlığını koruyan mineral zengini kestane Alzheimer hastalığını da önleyici etkisi vardır.

5. Kemik Sağlığını Artırır.

Sadece 10 kestane tüm gün için ihtiyaç duyduğunuz manganezin yüzde 50’sini karşılar. Manganez normal hücre fonksiyonu için gerekli olan inanılmaz derecede önemli bir mineraldir. Bazı çalışmalar, manganezin kemik sağlığında da merkezi bir rol oynayabileceğini ve bazı hastalıklardan korunma sağlayabileceğini göstermiştir.
Manganezin yaklaşık yüzde 43’ü kemiklerde saklanır.

Diğer kemik yapım mineralleriyle birlikte manganez almak, özellikle yaşlı kadınlarda kemik kaybını önlemeye yardımcı olabilir.
Diyetinize kestane eklemek, kemiklerinizi güçlü tutmaya ve osteoporozu önlemeye yardımcı olabilir.

6. Kırmızı Kan Hücrelerini Arttırır.

Kestane, yeşil yapraklı sebzeler gibi folat bakımından zengindir ,bu da oldukça nadir fakat benzersiz bir özelliktir. Folik asit kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ve DNA sentezi için gereklidir.

Kestane Nasıl Muhafaza Edilir?

Açık havaya veya nemli ortama maruz kaldıklarında bozulma eğilimi daha fazla olur. Bu durumu önlemek için buzdolabında paketli bir şekilde saklayınız ve taze bir şekilde tüketiniz.

Kestane Nasıl Tüketilir?

Kestanenin kavrularak tüketilmesi en popüleridir. Evde fırında kestane yapabilirsiniz. Tarif için Buraya Tıklayın…

Kimler Kestane Yememeli? Tıklayın

2 Yorum

  1. Haldun Sungur 18 Aralık 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 18 Aralık 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir