Zatürre – Pnömoni Belirtileri İçin Ev İlaçlarıZatürre - Pnömoni Belirtileri İçin Ev İlaçları - www.inanankalpler.net

Ev ilaçları Zatürreyi (pnömoniyi) tedavi edemez, ancak bu ilaçlar semptomlarını etkili bir şekilde yönetmek için kullanılabilir. Bunlar doktor onaylı tedavi planınızın yerine geçmez. Bu tamamlayıcı ilaçları kullanırken, doktorunuzun önerilerine uymalısınız.

Ateş, öksürük, göğüs ağrısı vs. gibi Zatürre belirtilerini rahatlatmak için ev ilaçlarını nasıl kullanılır?

Belirtileriniz öngörülen bakışınızın ötesinde devam ederse veya kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Zatürre – Pnömoni Belirtilerini Hafifletmek İçin Ev İlaçları:

1- Öksürük İçin:

Sıcak nane çayı

Nane, mukusun çıkarılmasına ve tahrişi hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni kanıtlanmış bir burun tıkanıklığı, ağrı kesici ve anti-inflamatuar olmasıdır.

Nane çayı hazırlama:

Taze nane yaprakları yıkayın ve kesin. Bir çaydanlık veya bardak içine yerleştirin. Kaynamış suyu ekleyin, ardından yaklaşık 5 dakika boyunca demlendirin. Süzüp  bal, limon ekleyerek için.

Notlar: Çay demlerken, nane çayı kokusunu derinden soluyabilirsiniz. Bu nazal yollarınızı temizlemeye yardımcı olabilir.

Tuzlu su gargarası

Tuzlu su ile gargara yapmak, boğazınızdaki mukusdan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

1/4 veya 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya çözdürün. Karışımı en az 30 saniye boyunca karıştırın. Gargara yapıp tükürün. Bunu günde en az 3 kez tekrarlayın.

2- Ateş İçin:

Yüksek ateş, pnömonili kişilerde bir başka risktir, bu nedenle ateşi düşürmek, komplikasyonları önlemek için önemlidir.

Çemen çayı

Suudi Tarım Bilimleri Dergisi’nde yapılan bir çalışma, çemen otlarından elde edilen çayın bir kişinin terlemesini teşvik edeceğini ve bunun da sıcaklığını azaltabileceğini belirtmiştir.

Hidrasyon – Sıvı Desteği

Bir kişinin ateşi olduğunda, vücudu elektrolit ve sıvılarla dolu tutabilmek için, dehidrasyonu önlemek önemlidir. Buzlu içecekler içmek veya ev yapımı buzlu çubuklu dondurmalar yemek vücudu nemlendirmeye ve soğumasına yardımcı olabilir.

Reçetesiz Satılan Ağrı Kesiciler

İbuprofen (Advil) gibi bazı OTC ilaçları, ağrı ve ateş dahil olmak üzere semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. İlaçları yiyecekle birlikte almak ve önerilen dozu aşmamak önemlidir.

3- Üşümeler İçin:

Sıcak Su

Bir bardak ılık su, nemlendirilmenize ve içten ısınmanıza yardımcı olabilir. Bol miktarda sıvı almak için fazladan çaba sarf etmeyi unutmayın.

Sıcak Çorba

Sıcak bir çorba kasesi besleyicidir ve aynı zamanda içlerinden ısınmanıza yardımcı olurken hayati sıvıların yenilenmesine de yardımcı olabilir.

4- Göğüs Ağrısı İçin

Göğüs ağrısı birdenbire birkaç gün boyunca ortaya çıkabilir. Pnömoni ile bazı göğüs ağrısı veya ağrı bekleniyor. Tedavi ile göğüs ağrısı tipik olarak 4 hafta içinde azalır.

Zencefil Çayı

Zencefilin ağrıyı azaltmada faydalı olan analjezik ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu bildirilmiştir. Zencefil üzerindeki son araştırmalar göğüs ağrısı için etkinliğini araştırmamıştır, ancak ağrı giderici etkilerinin burada yararlı olduğu düşünülmektedir.

Zencefil çayı yapmak için taze veya kurutulmuş zencefil kullanabilirsiniz.

Bir parça taze zencefili rendeleyin veya kesin, ardından kaynar suya bir tencereye ekleyin. Ateşi kısıp yaklaşık 20 dakika pişirin. Süzün ve limon veya balla servis yapın.

Notlar: Bu çayı istediğiniz kadar içebilirsiniz. Yüksek tansiyonu olanlar dikkatli kullanmalıdır.

Zerdeçal Çay

Zerdeçalın, ağrıyı hafifletmede yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu bildirilmiştir. Ayrıca, zerdeçal anti-mikrobiyal ve antioksidan özellikleri içerir.

Zerdeçal tozu kullanarak kendi çayınızı yapabilirsiniz.

Kaynar suya 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin. Sıcaklığı azaltın, ardından yavaşça en az 10 dakika pişirin. Süzün ve sonra limon veya balla servis yapın. Emilimi arttırmak için bir tutam karabiber ekleyebilirsin.

Notlar: Bu çayı istediğiniz kadar içebilirsiniz.

 

Geçmeyen Öksürük İçin Doğal Çözümler

Gece Öksürükleri Nasıl Önlenir?

Bal İle Göğüs Tıkanıklığı Ve Öksürükten Kurtulun

Öksürüğün Nedeni Ve Doğal Öksürük Şurubu

Bir yorum

  1. Hakkı Güneşoğlu 29 Kasım 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir