Kuzu Etli Şevketi Bostan TarifiKuzu Etli Şevketi Bostan Tarifi - www.inanankalpler.net

Ekim – Kasım aylarında Ege pazarlarında satılan Şevket-i Bostan gastrit, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, sindirim bozukluğu ve  kabızlığa iyi gelen bu şifalı bitkidir. 

Ege bölgesinde doğada kendiliğinden yetişen şifalı, lezzetli yabani bir ot olan Şevketi Bostanın , dikenli yapraklarının ve odunsu kalın köklerinin temizlemesi biraz zahmetli olduğu için, Ege pazarlarında genellikle temizlenmiş olarak satılır. Ayıklandıktan sonra çabuk kararan bir bitki olduğu için sürekli ıslatılarak veya suyun içinde muhafaza edilerek satılır.

 Temizlemiş Şevket-i Bostan - www.inanankalpler.net

Temizlenmiş olarak aldığınız Şevketi bostanın üzerindeki yeşil kısımlarını sakın atmayın. Çünkü yemeğin yapımında yeşil kısımlarını da kullanacağız.

Son derece şifalı ve  kuzu etiyle hazırlanan enfes bir yemek olan Terbiyeli Şevketi Bostan yemeğini biz düdüklü tencerede pişirdik siz isterseniz tencerede de pişirebilirsiniz.

Gelelim Kuzu Etli Şevketi Bostan nasıl pişirilir?

Etli Şevketi Bostan Tarifi,  Kuzu Etli Şevketi Bostan Nasıl Yapılır?

Kuzu Etli Şevketi Bostan İçin Malzemeler:

500 gr Şevket-i Bostan (Ayıklanmış ve Temizlenmiş )
200 – 250 gr Kuşbaşı Et
2  Orta Boy Kuru soğan
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
5 Su Bardağı Sıcak Su (200ml’lik)
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Terbiyesi İçin:

1  Yumurta Sarısı
1 Yemek Kaşığı Limon suyu
1 Silme Yemek Kaşığı  Un

Kuzu Etli Şevketi Bostan Yapılışı:

Ayıklanmış yarım kilo Şevket-i bostanın yeşil kısımlarını kesin.  Beyaz kısımlarını 3-4 cm boyunda doğrayın. Yeşil yerleri de temizleyip doğrayın. Şevket-i bostanı derin bir kap içinde bol su ile  çamuru gidene kadar yıkayın.

Bir kaba bolca su doldurup 1 adet limon sıkıp suya ekleyin. Yıkadığınız Şevket-i bostanı 15 dakika kadar bu suda bekletin.

Sudan aldığınız şevketleri süzülmeye bırakın.

Kuzu Etli Şevketi Bostan Nasıl Yapılır - www.inanankalpler.net

Düdüklü tencereye 200 – 250 gr kuşbaşını alın. 2  orta boy kuru soğanı yemeklik doğrayıp ete ekleyin. 4 yemek kaşığı zeytinyağını da ekleyip kısık ateşte et suyunu salıp çekinceye ve üzeri hafifçe karamelize oluncaya kadar kavurun.

Süzülen şevket-i bostanları kavrulan ete ekleyip rengi değişinceye kadar soteleyin.

5 su bardağı sıcak su ilave edip düdüklünün kapağını kapatın. Düdüklü kaynayıp ses verdikten sonra kısık ateşte yaklaşık yarım saat pişirin. Yarım saat sonra düdüklü tencereyi açıp  Şevketi bostan ve et yumuşamış mı kontrol edin. Et ve şevketi bostan yumuşamış ise 1 tatlı kaşığı tuzu ekleyin. Ocakta kısık ateşte yemeğimiz pişmeye devam ederken terbiyesini ekleyeceğiz.

Kuzu Etli Şevketi Bostan İçin Terbiye Hazırlama

Bir kaseye 1  yumurta sarısını, 1 silme yemek kaşığı  unu ve 1 yemek kaşığı limon suyunu çırpın. Yemeğin suyundan azar azar ilave ederek terbiyeyi ılıtın.
Ilıyan terbiyeyi kısık ateşte pişen yemeğe ilave ederek karıştırın. Özleşene kadar 1 – 2 taşım daha kaynatarak ocaktan alın. Sıcak servis yapın.

Etli Şevketi Bostan Tarifi - www.inanankalpler.net

Afiyet Olsun.

Şevket-i Bostanı Tavuklu İle yapabilirsiniz… Tavuk Etli Terbiyeli Şevketi Bostan Tarifi

Yumurtalı Sarmaşık Kavurması (Acı Ot Kavurma)

Ebegümeci Yemeği

Etli Pazı Sarması

Pazı Yemeği

Kırmızı Pancar Kavurması

2 Yorum

  1. Hülya 22 Kasım 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 23 Kasım 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir