Muz Bozulmadan Uzun Süre Nasıl Saklanır?Muz Bozulmadan Nasıl Saklanır - www.inanankalpler.net

Muz, sağlıklı beslenme için çok gerekli olan önemli bir potasyum, lif, vitamin ve mineral kaynağıdır. Kardiyovasküler hastalıklarla başa çıkmaya yardımcı olur, sindirimi stabilize eder, kan basıncını korur, kemik yoğunluğunu artırır ve böbrek sağlığını korur.

Herkesin çok severek tükettiği muz çok kolay bir şekilde çürüyen bir meyvedir. Muzları daha uzun süre nasıl saklamak gerek? İşte muzları daha uzun süre saklamanın yöntemlerinden birkaçı:

Muzun daha uzun süre dayanması nasıl sağlanır?

Muz Nasıl Muhafaza Edilir? 

Muz Nasıl Muhafaza Edilir - www.inanankalpler.net

Plastik poşetlerden çıkarın.

Muzları plastik bir torbada saklamak kötü bir fikirdir. Plastik poşette bulunan nem, muzları bozar. Bir sepet içinde saklayabilirsiniz.

Muzları oda sıcaklığında saklayın.

Muzları soğutmayın. Yeşil muz satın aldıysanız, olgunlaşması için oda sıcaklığında saklayın. Muzlar oda sıcaklığında tamamen olgunlaşacak ve nefis tada sahip olduklarını farkedeceksiniz. Ayrıca olgunlaşmamış muzları olgun olanların yanına yerleştirebilirsiniz, bu da yeşil muzların hızlı bir şekilde olgunlaşmasına yardımcı olacaktır.

Temiz havanın geçmesine izin ver.

Muzları pencerenin yanına yerleştirin, böylece temiz hava içinden geçer. Fakat direk güneş ışığından koruyun. Bu, muzların daha uzun bir süre kalmasına izin verecektir.  Olgun olan muzlar normal bir oda sıcaklığında 3 – 4 gün boyunca taze kalabilirler fakat oda sıcaklığı arttıkça muzların çürüme hızı artar.

Dilimlenmiş muzlar

Dilimlenmiş muzları da saklamanın bir yolu var. Üzerine limon veya sirke suyu serpin ve buzdolabına koyun. Birkaç saat boyunca taze kalacaktır.

Olgunlaşmış muz saklamak.

Eğer muz demetinin tamamı olgunlaşmışsa ve onu daha uzun süre saklamanız gerekiyorsa, muzları birbirinden ayırın ve bunları ayrı ayrı yerleştirin.

Saplarını plastik torbaya veya streç filme sarın.

Ham muzları plastik bir torbaya sarmayın. Sadece muzların saplarını plastik bir torbayla örtün veya streç film ile sarın. Çürümeden en az 1 hafta süre ile saklayabilirsiniz.

Her Derde Deva Muz

Kırmızı Muzun Faydaları

Muzun Olgunlaşmasını Hızlandırmanın 4 Yolu

Saçları Nemlendiren Ve Besleyen Muz Maskesi

2 Yorum

  1. Bade Kalem 7 Kasım 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 7 Kasım 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir