Folat Eksikliğinin Nedenleri Ve Folat Eksikliği TedavisiFolat Eksikliğinin Nedenleri Ve Folat Eksikliği Tedavisi - www.inanankalpler.net

Folik asit ve folat Vitamin B9’un farklı formlarıdır, ancak folat temel olarak vitaminlerin doğal formudur. Diğer taraftan folik asit, B9 vitamininin sentetik formudur ve un ve kahvaltı gevrekleri de dahil olmak üzere bazı gıda ürünlerine eklenen çeşitli takviyelerde kullanılır.

Folat  Nedir?

Folat suda çözünür bir vitamindir. Suda çözülür ve hücrelerin içinde saklanmaz. Sonuç olarak, vücudunuzun bir miktar koruma sağlayamayacağı için folat almaya devam etmelisiniz. Fazla miktarda suda çözünen vitamin idrarla dışarı atılır.

Folat Eksikliğinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Diyet

Taze sebze ve meyvelerin yanı sıra zenginleştirilmiş tahıllar içermeyen bir diyet, genellikle folat eksikliğinin ardındaki temel nedenlerdir. Dahası, aşırı pişen yiyecekler içlerindeki vitaminleri yok edebilir. Vücudunuzdaki folat seviyesi, folat açısından zengin olan gıdalardan uzak kaldığınız birkaç hafta içinde azalabilir.

Hastalıklar

Gastrointestinal sistemin emilimini etkileyebilecek ve folat eksikliğine yol açabilecek belirli durumlar vardır. Bu hastalıklar arasında şunlar vardır:

Çölyak hastalığı
Bazı kanser türleri
Crohn hastalığı
Diyalizi gerektiren böbreklerde ciddi sorunlar

Genetik

Genetik mutasyona sahip bazı kişiler vardır; bu da vücutlarının tamamlayıcı veya diyet folatı kullanılabilir formuna etkili ve uygun bir şekilde dönüştürmesini engeller.

İlaç Yan Etkileri

Bazı ilaçlar da folat eksikliğine yol açabilir. Kanser, sara hastalığı ve romatoid artrit için kullanılanlar bazı ilaçlar folik asit eksikliği yapabilmektedir. İçeriğinde; Metotreksat, Fenitoin, Trimetoprim-sulfametoksazol,  Sülfasalazin maddeleri içeren ilaçlar folat eksikliği yapabilir veya tetikleyebilir.

Aşırı Alkol Alımı

Alkol folat emilimini engelleyebilir. Ayrıca alkol idrar yoluyla Folat atılımını artırır.

Folat Eksikliği Tedavisi - www.inanankalpler.net

Folat Eksikliği Nasıl Teşhis Edilir?

Folat eksikliği bir kan testi ile teşhis edilir. Bu test genellikle doğum öncesi kontrol için hamile kadınlara yapılır. Hamilelik haricinde halsizlik, aşırı yorgunluk, geçmeyen baş ağrıları, kulak çınlaması, unutkanlık, depresyon, iştah eksikliği gibi sağlık problemleriniz varsa bir doktora başvurmanızı veya test yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Folat Eksikliği Komplikasyonları

Folat kırmızı kan hücrelerinin üretimi için önemlidir. Folik asit eksikliğinden muzdarip olduğunuzda ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir. Çünkü folik asit vücuttaki RBC’lerin üretimi için gereklidir.

Şiddetli eksiklik megaloblastik anemiye neden olabilir. Bu, kırmızı kan hücreleri tamamen gelişmediğinde ve genellikle normal boyuttan daha büyük olduğunda meydana gelen bir durumdur.

Eksiklik ayrıca düşük trombosit sayısı ve beyaz kan hücrelerine de yol açabilir.

Folat eksikliği, fetüsün beyin ve omurilikte ciddi doğum kusurları geliştirmesini neden olur.

Folat Eksikliği Tedavisi

Folat eksikliğinin tedavisinde sadece folat alımını artırmayı gerektirecektir. B vitamini zengini yiyeceklerden veya içeceklerden elde edilmesinin yanı sıra  folat takviyelerinden alınabilir. Vücudunun folatı absorbe etme yeteneğini etkileyen ve genetik mutasyonu olanların, MTHFR olarak adlandırılan folat eksikliğini önlemek için metile folat almaları gerekebilir.

Takviyelerde, folat genellikle diğer B vitaminlerine eklenir. Bunlar ayrıca B Vitamini kompleksleri olarak bilinir. Hamile olan kadınların alkolden tamamen uzak durmaları ve folat eksikliği olanların da alkol alımını azaltmaları gerekmektedir.

Folik Asit Nedir Ve Folik Asit Eksikliği Belirtileri Neler?

Hemoglobin Seviyesini Arttıran Ve Demir İçeren 13 Meyve

2 Yorum

  1. Hülya Faruk 7 Kasım 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 7 Kasım 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir