Kırık Kemikleri İyileştiren Gıdalar Nelerdir?Kırık Kemikleri İyileştiren Gıdalar Nelerdir - www.inanankalpler.net

Kırıktan sonra, kemiğinizin yeniden inşa edilmesi gerekiyor. Anahtar besin maddelerinden zengin , sağlıklı ve dengeli bir diyet , bunu hızlandırabilir.

Kemik kırığı, bir kemiğin çatlaması veya kırılmasını durumudur. Kemiklerdeki kırılma, düşme veya burkulma sonucu olmakla birlikte,örneğin osteoporoz veya belirli kanser türleri gibi zayıflayan bazı tıbbi durumların bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Kemik iyileşmesi veya kırık iyileşmesi, vücudun kemik kırıklarının onarımını kolaylaştırdığı bir süreçtir. Bu süreçte bazı gıdalar size yardımcı olabilir…

Kemik kırıklarının daha hızlı iyileşmesini kolaylaştıran 8 gıda:

Kemik Kırıklarının İyileşmesine Yardımcı Besinler… Kemik Kırılmasına İyi Gelen Besinler

1. Protein

Bir kırığınız olduğunda, vücudunuzun onarımı için yeni kemik oluşturması için proteine ihtiyacı vardır.

Başlıca protein kaynakları: Et, balık, süt, peynir, süzme peynir, yoğurt, fındık, fasulye, soya ürünleri ve zenginleştirilmiş tahıllar.

2. Demir

Demir, vücudunuzun kemiği yeniden oluşturmak için kolajen oluşturmasına yardımcı olur. Ayrıca, kanın hemoglobin içeriğini iyileştirmek için kırılmış kemiklerin iyileşmesi için yeterli oksijen alması gereklidir. Bu yüzden kırıkların demir eksikliği anemisi ile iyileşmesi daha uzun sürebilir.

Demir kaynakları: Kırmızı et, siyah tavuk eti veya hindi, yağlı balık, yumurta, kuru meyve, yapraklı yeşil sebzeler, tam tahıllı ekmekler ve güçlendirilmiş tahıllar.

3. Potasyum:

Potasyum kemik erimesini önler. Potasyum açısından zengin birçok taze meyve vardır.

İyi kaynaklar: Muz, portakal suyu, kayısı, kuru erik, patates, fındık, tohum, balık, et, süt, soya fasulyesi ve avokado potasyum içerir.

4. Magnezyum:

Magnezyum kemik oluşumunda yardımcı olur. Vücudunuzdaki magnezyumun yaklaşık% 50-60’ı kemiklerinizdedir.

Magnezyum için kinoa, pirinç kepeği, ıspanak, badem, kaju fıstığı ve kabak çekirdeği gibi yiyecekler yiyin.

Kemik Kırılmasına İyi Gelen Besinler - www.inanankalpler.net

5. D Vitamini:

D vitamini, kalsiyum emiliminde yardımcı olduğu için kemik sağlığı için önemli bir bileşendir. Kanın içeri girmesine ve kalsiyumu kullanmasına ve kemiklerinizdeki mineralleri oluşturmasına yardımcı olur.

Güneş ışığı en önemli D vitamini kaynağı iken, uskumru, somon, kılıçbalığı, sardalye, karaciğer, ton balığı, süt veya süt ürünleri (yoğurt), yumurta sarısı ve güçlendirilmiş portakal suyu gibi besinler iyi kaynaklardır.

6. C vitamini:

C vitamini kolajen oluşumunda yardımcı olur ve yüksek dozda C vitamininin kemik iyileşmesini hızlandırdığı görülmüştür. Bu da kemik kırığının iyileşmesine yardımcı olur. C vitaminini birçok lezzetli, taze meyve ve sebzeden alabilirsiniz. C vitamini güçlü bir antioksidan olduğu için serbest radikallerle etkili bir şekilde savaşabilir ve inflamasyonu azaltabilir.

En zengin C vitamini kaynakları elbette limon, portakal, kivi, çilek ve turunçgiller gibi narenciye meyveleridir. Yeşil sebzeler domates, biber, patates gibi sebzeler.

7. Kalsiyum:

Kemik iyileşmesinin ikinci aşamasında, onarıcı fazda, kalsiyum ve fosfora ihtiyaç duyarsınız, böylece kemik her kırık ucundan büyüyebilir. Bu mineral aynı zamanda güçlü kemikler oluşturmanıza da yardımcı olur, bu nedenle zengin yiyecek ve içecekler kemik kırığınızın iyileşmesine yardımcı olabilir. Yetişkinler her gün 1.000 ile 1.200 miligram kalsiyum almalıdır.

Zengin kalsiyum kaynakları olan besinler süt, yoğurt, peynir, süzme peynir, brokoli, şalgam, lahana ve ıspanak gibi yeşil sebzeler, soya, fasülye, konserve ton balığı veya kemikli somon kalsiyum içerir. Soya sütü, ekmekler ve güçlendirilmiş tahıllar da kalsiyum içerir.

8. K vitamini:

K vitaminini tüketenler en düşük kalça kırığı riskine sahiptir.

Lahana ve lahana gibi yapraklı sebzeler, K vitamini için büyük bir kaynaktır.

 

Güçlü Kemik Ve Dişler İçin Kalsiyum Zengini Besinler

Topuk Ağrısı İçin Doğal Çözümler

Kolesterol Ve Yüksek Tansiyon İle Savaşmanın En Tatlı Yolu

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 15 Besin

Atıştırmalık Sağlıklı 8 Gıda

D Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

Potasyum Zengini 6 Doğal İçecek

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir