Zerdeçalın Yan Etkileri Nelerdir Ve Nasıl Önlenir?Zerdeçalın Yan Etkileri Nelerdir Ve Nasıl Önlenir - www.inanankalpler.net

Zerdeçal, güçlü sağlık yararlarına sahiptir ve tüm dünyada kullanılmaktadır . Bununla birlikte, bazı kişiler çeşitli nedenlerden dolayı zerdeçal yan etkilerden muzdarip olabilirler.  Ayrıca, piyasada zerdeçal takviyeleri ve kapsüller yer almakta, birçoğu sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Altın Baharat Zerdeçalın Yan Etkileri Nelerdir Ve Nasıl Önlenir?

Zerdeçalın Yan Etkileri Nelerdir?

Çok fazla zerdeçal tüketiyorsanız ya da bu baharata alerjik reaksiyon gösterdiğinizde, bulantı, düşük tansiyon , baş ağrısı, hatta mide-bağırsak sorunlarına neden olabilir .

Zerdeçalın yan etkilerine  ayrıntılı olarak bir göz atalım.

Zerdeçalın Yan Etkileri - www.inanankalpler.net

Zerdeçalın Yan Etkileri Ve Zerdeçalı Kimler Kullanırken Dikkat Etmeli?

Gebelik

Bu baharatın uyarıcı doğası, gebeliğin ilk aylarında tehlikeli olabilecek uterus kasılmalarına neden olabilir ve daha sonraki aylarda da tetikleyebilir. Bu nedenle hamilelik veya emzirme sırasında bu baharattan kaçınmak en iyisidir.

Mide

Gastroözofageal Reflü Hastalığı tanısı varsa, çalışmalar büyük miktarlarda bu baharatı tüketenlerde sorunu daha da kötüleştirebilir olduğunu göstermiştir.

Safra kesesi sorunları

Eğer safra taşı veya safra kanalı tıkanıklığınız varsa, bu problemleri daha da kötüleştirebileceğinden, bu baharatı almak riskli olabilir.

Kanama riski

Bu baharattaki etken maddeler, kanama bozukluğu olan insanlar için tehlikeli olabilecek kan pıhtılaşmasını önleyebilir .  Purdue Üniversitesi, Indianapolis , ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, warfarin gibi kan inceltici ilaçlarla da etkileşime girebilir.

Mide Sorunları

Bazı zerdeçal tozu takviyeleri, manyok nişastası veya buğday unu gibi dolgu ürünleri ile yapıldığı için, gluten intoleransı veya Çölyak hastalığı olan kişilerin eklere negatif bir gastrointestinal reaksiyonu olması muhtemeldir.

Kan basıncı

Zerdeçalın tansiyonu düşürdüğü ve bu sayede kardiyovasküler problemleri olan insanlar için harika olduğu bilinmektedir . Bununla birlikte, hipotansiyon (Tansiyon Düşüklüğü) tedavisi ile birlikte kullanıldığında , kan basıncında tehlikeli bir düşüşe neden olabilir.

Böbrek taşı

Zerdeçal % 2’si oksalattan oluşur ve yüksek seviyelerde böbrek taşlarının oluşumuna katkıda bulunabilir. Eğer böbrek problemleriniz veya böbrek taşı geçmişiniz varsa , bu baharatın aşırı kullanımı sorunu daha da kötüleştirebilir.

Alerjik reaksiyonlar

Özellikle büyük miktarlarda zerdeçal tüketildiğinde, topikal iltihap ve iç alerjik reaksiyonlar yan etkilerdir. Bunlar kaşıntılı deri, kızarıklık, mide bulantısı, kusma, ishal, şişkinlik, kramp ve aşırı şişkinlik içerebilir . Eğer alerjiniz varsa zerdeçal yemeklerde yani pişirirek  kullanmak en iyisidir .

Demir eksikliği

Çok fazla zerdeçal (ve dolayısıyla curcumin) vücutta olduğunda, bağırsakta demir emilimini baskılayabilir, anemiye ve diğer istenmeyen yan etkilere yol açabilir.

Şeker hastalığı

Şeker hastalığınız varsa, kan şekerini ölçülebilir bir şekilde düşürdüğü için bu baharatı dikkatli bir şekilde kullanmalısınız. Stabil bir glikoz seviyesi tutmak isteyen diyabetikler için, zerdeçalla aşırı takviye yapmak çok tehlikeli olabilir.

Ameliyat öncesi kullanmayın!

Zerdeçalın anti-kan pıhtılaşma özellikleri nedeniyle, komplikasyonlara ve aşırı kanamaya yol açabileceğinden, bu baharatı ameliyat geçirmeden önce almak tehlikeli olabilir.

Baş ağrısı

Yüksek dozda zerdeçalın, bazı insanlarda, özellikle de günde 500 miligramın üzerinde uzun süreli kullanımdan sonra baş ağrılarına neden olduğu bilinmektedir.

Zerdeçalın Faydaları İçin Linklere Tıklayabilirsiniz…

Zerdeçalın Faydaları Ve Kullanım Alanları

Evimizde Bulunan 10 Doğal Antibiyotik

Diyabet Dostu Bitki Ve Baharatlar

Safra Taşını Önlemeye Yardımcı Doğal Gıdalar

Diş Eti Kanamaları İçin Ev Yapımı İlaçlar

Kan Dolaşımı Doğal Yollarla Nasıl Artırılır?

2 Yorum

  1. Nazım Fidan 3 Şubat 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 3 Şubat 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir