Sağlıklı Böbrekler İçin En İyi Besinler Nelerdir?Sağlıklı Böbrekler İçin En İyi Besinler Nelerdir - www.inanankalpler.net

Böbrekleriniz üst karın boşluğunuzun sırt kaslarına yerleştirilmiş  fasulye şeklindeki organlardır. Şimdiye kadar böbreklerin idrar yoluyla kandaki kirleri çıkardığını biliyor olabilirsiniz. Ayrıca kan basıncını, kırmızı kan hücresi sayısını ve vücuttaki sıvı ve asit seviyelerini düzenlediklerini biliyor muydunuz?

Söylemeye gerek yok, böbrekler iyi bakmanız gereken organlardır.  Böbreklere zarar verebilecek çeşitli sağlık koşulları da vardır ve bunlar yüksek tansiyon, diyabet, obezite ve otoimmün hastalıkları içerir.

Böbreklerinizi zarardan korumanın en iyi yolu düzenli olarak egzersiz yapmak, stresi uygun şekilde yönetmek, bol sıvı tüketmek ve dengeli beslenmektir.

Böbrekleri sağlıklı durumda tutmaya yardımcı olduğu söylenen belirli yiyecekler vardır. Bu böbrek dostu gıdaları günlük diyetinize dahil ederek, böbrek sağlığını korumada bir adım önde olduğundan emin olabilirsiniz.

Böbrek Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Böbrek Dostu Gıdalar:

Kırmızı dolmalık biber

Kırmızı biberlerdeki C vitamininin etkileyici miktarları, bu sağlıklı ve parlak renkli sebzeleri böbrekler için mükemmel hale getirir. C vitamini, sağlıklı böbrek hücrelerine zarar vermeden önce serbest radikalleri nötralize eden antioksidan özelliklere sahiptir. Ek olarak, kırmızı biberler potasyumda düşüktür ve böbrek hastalığı olanlar için mükemmeldir.

Lahana

Kırmızı biber gibi, lahana da potasyumda düşüktür, böylelikle hasarlı böbreklerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca, lahana turp türü bir sebzedir. Bu, vücudun detoksifiye edilmesine yardımcı olan büyük bir sülfür bileşikleri kaynağı olduğu anlamına gelir. Diyetinize lahana eklemek böbreklerin iş yükünü hafifletmeye yardımcı olabilir.

Karnabahar

Böbrekler için çok iyi olan diğer bir turpgiller sebzesi karnabahardır. İster çiğ, isterse buğulanmış veya diğer sebzelerle karıştırılmış olsun, mutlaka tüketin, böbrek hastalığı olma olasılığını önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Meyveler

Meyveler böbrekler için harikadır. Meyveleri yoğurt, yulaf ezmesi, kahvaltı gevrekleri ve salatalar üzerinde tüketebilirsiniz.  Yaban mersini, ahududu ve çilek severlerin hepsi, böbrek hücrelerinizin serbest radikallerden zarar görmesini engellemeye yardımcı olan antioksidanlarla doludur.

Mantarlar

Böbreklerin ihtiyaç duyduğu en önemli besinlerden biri, bol miktarda mantarda bulunan D vitamini. Çalışmalar D vitamini açısından zengin bir diyetin mükemmel böbrek fonksiyonlarını desteklediğini ve böbrek hastalığını koruyabildiğini göstermiştir.

Kızılcık suyu

Kızılcık suyu içmenin, idrar yolu enfeksiyonları etkili bir ev çaresi olduğunu duymuş olabilirsiniz.  Kızılcık suyunun yanı sıra, kurutulmuş kızılcıklar da yiyebilirsiniz.

Soğan

Soğanların C vitamini içeriği sayesinde, böbrekler için mükemmel koruyuculardır. Soğanlar, aynı zamanda, enflamasyonla mücadelede çok iyi olan bir şey olan quercetin olarak bilinen bir antioksidan ile yüklenir. Enflamasyon, yüksek tansiyon, diyabet, obezite ve böbrek hastalığına bağlı diğer sağlık sorunları ile ilişkili bir durumdur.

Böbrek Taşını Önlemek İçin Sağlıklı Meyve Suları

Böbrek Taşını Limonata İle Önleyin

Sağlıklı Böbrekler İçin Ne Kadar Su Tüketilmeli?

Bir yorum

  1. Hatice Duz yücel 18 Ocak 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir