Kolesterol Ve Yüksek Tansiyon İle Savaşmanın En Tatlı YoluKolesterol Ve Yüksek Tansiyona Karşı İncir - www.inanankalpler.net

Yüksek tansiyon veya kolesterolden muzdaripseniz;  İncir, harika bir atıştırmalıktır. İncir tatlı meyvedir ve çoğu bitkisel gıdalar gibi kolesterol içermez.

İncir, hemen hemen diğer meyvelerle karşılaştırıldığında, aynı miktar için daha fazla lif sağlar. Gün içerisinde tüketeceğiniz 3 incir, vücudunuza günlük önerilen lifin yaklaşık % 40-50’sini karşılamaktadır. Lifin yanı sıra incir, antioksidan, kalsiyum ve potasyum açısından zengindir.

Kurutulmuş incirler, kolay bozulabilen tazesi ile karşılaştırıldığında, daha sık kullanılmaktadır. Ayrıca, kuru incir lif içeriği bakımından eşit derecede iyidir.

Kuru İncir- www.inanankalpler.net

Ancak, kurutulmuş meyveler alırken incir dahil, kurutma sistemine dikkat edilmelidir.  Kurutulmuş incir alırken  güneşte kurutulmuş olanları seçin.

İncirin Kolesterol Ve Yüksek Tansiyon İçin Faydaları

Kolesterol

İncir kolesterol içermez ve yağ içermez, fakat çok fazla çözünür lif içerir.

Lif , bitkilere yapılarını veren şeydir. Özellikle sebze, meyve, kuruyemiş, bakliyat, tohum ve tam tahıllarda bulunur.
Çözünebilir lif, lifin suda çözündüğü ve daha sonra bağırsaktaki diğer gıdalar ile birlikte jöleye benzer bir macun oluşturduğu anlamına gelir. Bu çok önemlidir, çünkü kanda dolaşan kolesterol miktarını azaltır. Çözünür lifler sadece “kötü” olan LDL kolesterolü düşürmede değil, aynı zamanda “iyi”  olan HDL kolesterolü artırır.

İncir Kolesterolü Nasıl Dengeliyor?

Karaciğer tarafından üretilen safra, gıdada yutulan yağı parçalamak için gerekli bir maddedir.

Safra üretmek için karaciğer kolesterolü kandan alır, daha sonra safra kesesine dönüştürür ve onu safra kesesine gönderir ve gerekli olana kadar saklar.

Yemek yediğinizde, safra kesesi safra kesesini bağırsaklara gönderir ve yiyeceklerin yağ kısmının parçalanmasına yardımcı olur.
Yemeğiniz yeterince çözünür lif içeriyorsa, lif safrayı alır ve dışkı yoluyla vücuttan çıkarır. Safra kaldırıldıktan sonra, karaciğer yeni safra oluşturmak için kandan daha fazla kolesterol alarak yanıt verir. Sonuç olarak, sisteminizde dolaşan daha az kolesterol olur.
Yemeğiniz çözünür lif içerdiğinde, kolondaki bakteriler fermente eder. Bu fermantasyon süreci, kolesterol oluşumunun önlenmesine yardımcı olan bileşikler yapar. Bu, kan damarlarınızda seyreden daha düşük kolesterol seviyelerine yol açar.

İncir Kolesterolü Nasıl Dengeliyor - www.inanankalpler.net

Yüksek Tansiyon

İncir kalsiyum, magnezyum ve potasyum, kalbin sağlığı için 3 temel mineraller de dahil olmak üzere yüksek miktarda mineraller katkıda bulunur. Ayrıca, incir, hipertansiyona önemli bir katkıda bulunan sodyumda çok düşüktür.

Bu nedenle, mineral katkıları ile incirler, inme ve ateroskleroz için büyük bir risk olan yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabilir.

İncir Yüksek Tansiyonu Nasıl Düşürüyor?

Potasyum sinir impulslarının üretimi ve iletimi ve normal kas aktivitesi için önemlidir. Su çıkışının dengesinde ve hücrelerinizin içinde yer alır.

Kalbin bir kas olduğunu ve bu nedenle yeterli miktarda potasyum gerektirdiğini unutmayın. Potasyum hipertansiyon vakalarında şiddetle tavsiye edilen diüretik özellikler içerir. Böbrek hastalığından dolayı potasyum kontrolü gerektiren bireyler için önerilmemektedir.

Magnezyum, sinir sistemi ve kalp gibi kasların normal işlevi için önemlidir.

Kalsiyum, sadece güçlü kemikler oluşturmak için değil, aynı zamanda hücrelerin ve kasların sinir impulslarının oluşumu ve iletilmesinde magnezyum ile çalışmak için gerekli olan bir mineraldir.

Çoğu birey kalsiyum kaynağını süt ürünlerinden alır. Ancak incir, özellikle laktoz intoleransı olan kişiler için mükemmel bir alternatiftir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir