Çay Ağacı Yağı Nedir Ve Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır - www.inanankalpler.net

Çay Ağacı Yağı, cilt, saç ve tırnakların sağlıklı tutulması da dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılabilen uçucu bir yağdır.

Melaleuca alternifolia adlı ağacın yapraklarından elde edilen antibakteriyel , antimikrobiyal , antiseptik, antiviral, balgam söktürücü, uyarıcı etkilere sahip esansiyel yağdır.

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Çay ağacının esansiyel yağı, botanik adı Melaleuca alternifolia olan çay ağaçlarının dallar ve yaprakları damıtma yoluyla ekstrakte edilir.

Açıktan soluk sarıya uzanan karakteristik rengi ile koku gibi ferahlatıcı bir kafurya sahip vazgeçilmez bir yağdır.

Çay ağacı, Avustralya’daki Güneydoğu Queensland’a ve Yeni Güney Galler’e özgüdür, bu yüzden o ülkede bu kadar popüler bir esans yağıdır. Ancak, etkileyici nitelikleri dünyanın diğer bölgelerine yayıldı, bu yüzden artık uluslararası olarak bulunabilir.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır? Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Çay Ağacı Yağının Sağlık İçin İnanılmaz 10 Faydası

1- Nemlendirici El Temizleyici

Çay ağacı yağı ideal bir doğal el dezenfektanıdır. Çalışmalar, E. coli  dahil olmak üzere hastalığa neden olan çeşitli ortak bakterileri ve virüsleri öldürdüğünü göstermiştir .

Çay ağacı yağı, gıda zehirlenmesine ve gripe neden olanlar da dahil olmak üzere, günlük olarak temas ettiğimiz geniş bir bakteri ve virüs yelpazesini öldüren anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir.

Çay ağacı yağı bu amaç için tek başına kullanılabilir, çünkü etkilidir, aynı zamanda ellerinizi nemlendirir ve yumuşak tutar. Akıllı el dezenfektanı üreticileri, bu içeriği ürün formülasyonlarına ekleyerek, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

2- Etkili Bir Böcek Kovucu

Anti-mikrobiyal özelliklere sahip olmanın yanı sıra, çay ağacı yağı da böceklerin uzak tutulmasında yararlıdır.

Çay ağacı yağı, sinir bozucu böcekleri uzak tutmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada yağın ineklere uygulanmasını ve sineklerin nasıl uzak tutulduğunu gözlemlemeyi içeriyordu. 24 saat sonra, sinek yoğunluğu, ortalama % 60’lık bir azalma olmuştur, ki bu, birkaç saat içinde etkinliği yitiren birçok ticari olarak temin edilebilen böcek kovucuya göre mükemmeldir.

Ayrıca  sivrisinekler , bit, pire vs. karşıda etkilidir.

3- Koltukaltı Kokusunu Azaltmaya Yardımcı Olabilir.

Sentetik deodorantlardan daha doğal bir alternatifdir.

Çay ağacı yağının antibakteriyel etkileri, terleme ile ilgili koltuk altı kokusunu kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Ter kokmuyor. Bununla birlikte, ter bezlerinizin salgıları cildinizdeki bakterilerle birleştiğinde, orta ila güçlü bir koku oluşur.

Koltuk altı bölgeniz bu bezlerin geniş bir konsantrasyonunu içerir ve genellikle “vücut kokusu” olarak adlandırılan şeyden sorumludur. Çay ağacı yağının bakterilerle mücadele özellikleri, ticari deodorantlar ve antiperspirantlar için ideal bir doğal alternatif haline getirir.

4- Küçük Yaraları Temizlemede Yardımcıdır.

Açık yaralar ve kesikler, mikropların kan dolaşımına girmesini kolaylaştırır, bu da enfeksiyona yol açabilir. Ancak açık yarayı önce sabunla yıkadıktan sonra, eşit miktarda çay ağacı yağı ve  hindistancevizi yağı ile karıştırdıktan sonra sürün. Günde iki kez uygulayın.

Bu karışım iyileşmeye izin vererek bakterilere karşı geçirgen bir bariyer oluşturabilirsiniz.

5- Yaraların İyileşmesini Hızlandırır.

Çay ağacı yağı, inflamasyonu azaltarak ve beyaz kan hücresi aktivitesini artırarak yara iyileşmesini hızlandırabilir.

Yaraları enfeksiyondan arındırmanın yanı sıra, çay ağacı yağı da iyileşmeyi hızlandırabilir. Birincisi, normal iyileşmeyi yavaşlatacak gereksiz inflamatuar prosedürleri en aza indirmeye yardımcı olur, fakat aynı zamanda iyileşme sürecine yardımcı olan bağışıklık hücrelerinin üretimini de uyarır.

6- Tırnak Mantarından Kurtulmak

Tırnak mantarı oldukça yaygındır. Tehlikeli olmasalar da, çirkin olabilirler. Tırnak enfeksiyonlarını tedavi etmek için halihazırda birkaç ilaç mevcut olsa da, bunların birçoğu önemli sağlık riskleri taşımaktadır.
Çay ağacı yağı tek başına veya diğer doğal ilaçlar ile birlikte kullanıldığında tırnak mantarından kurtulmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Tırnak mantarı için doğal bir yaklaşım tercih ederseniz, çay ağacı yağı başlamak için mükemmeldir.  Uygulamak için,  tek çay ağacı yağı veya eşit oranlarda hindistancevizi  karıştırılıp günde iki kez uygulanır etkilenen tırnakların kütiküllerine (tırnak etine ) uygulanır. Tedavi süreleri, birkaç ay içinde iyi bir şekilde işe yarayabilir, ancak birçok kişi 6 aylık bir kullanım dönemini takiben önemli iyileşme bildirilmektedir.

7- Akne İçin Kullanılabilir.

Son yıllarda, çalışmalar, cilde ve yüze çay ağacı yağı uygulanmasının , sivilcelerin tedavisinde en yaygın akne ilacı olan benzoil peroksit kadar etkili olmak üzere , aknenin oluşum  şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur . Bu, çay ağacı yağının antibakteriyel doğasına bağlı olabilir ve bu da bakteri istilasının önemli ölçüde azaltılmasına olanak tanır.

8- Kepeğe Karşı Yardımcı Olabilir.

Kepek herhangi bir şekilde tehlikeli değildir, ancak oldukça çirkin ve utanç verici olabilir. Neyse ki, çay ağacı yağının kaşıntıyı, pul üretimi ve hatta genellikle meydana gelen yağlamayı kontrol etmeye yardımcı olabileceği bulunmuştur. Şampuanınıza çay ağacı yağı ilave edildikten sonra semptomlarda ortalama% 40 iyileşme olduğu bulundu. Birkaç damla doğrudan saç derisine de uygulanabilir, çünkü günlük olarak yıkamak çoğu insan için uygun olmayabilir.

9- Sedef Hastalığını Hafifletmeye Destek Olur.

Sedef hastalığı kırmızı, kaşıntılı, pullu deri salgınları ile karakterize bir otoimmün durumdur. Semptomları düzeltebilen ilaçlar olsa da, durumun kendisi kroniktir ve bilinen bir tedavi yoktur.

Yapılan araştırmalarda çay ağacı yağı sedef hastalığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek anti-inflamatuar bileşikler içerir.

Sedef hastalığında rahatlama sağlamak için, 10–15 damla çay ağacı yağını iki yemek kaşığı eritilmiş hindistancevizi yağı ile birleştirin. Bunu gerektiği gibi etkilenen alana günde 2–3 kez uygulayın.

10- Güneş Yanığı Tedavisinde Yardımcı Olabilir.

Güneş yanığı acı verici bir durum olabilir, ancak çay ağacı yağı gibi yatıştırıcı anti-enflamatuar ajanların uygulanmasıyla yönetilebilir. Nemlendirici yapısı, aşırı su kaybını önlemeye yardımcı olur ve anti-inflamatuar özellikleri,  kırmızı cildin yatıştırılmasına yardımcı olur.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir