Kırmızı Yiyeceklerin Sağlık İçin YararlarıKırmızı Yiyeceklerin Sağlık İçin Yararları - www.inanankalpler.net

Elmalar, narlar, kirazlar, ahududular, kızılcıklar, çilekler, karpuzlar, domatesler, pancarlar, kırmızı soğanlar, kırmızı lahanalar ve diğer kırmızı renkli yiyecekler dikkat çekicidir. Ve sağlıklı yaşam için hepsi mükemmel besinlerdir.

Pek çok kırmızı meyve ve sebzenin bu şekilde görünmesini sağlayan şey, kırmızı renkli bir antioksidandır.

Likopen, en iyi antioksidanlardan biridir, çok sayıda bilimsel araştırma, her türlü kanserle mücadele edebileceğini kanıtlamıştır. Uzmanlar, kırmızı yiyecekleri çarpıcı renklerine veren bu antioksidanın cilt, akciğer, kolon ve meme kanserini önlemede özellikle çok iyi olduğunu söylüyorlar.

Ancak, likopenin en çok etkili olduğu söylenen prostat kanseridir.Prostat kanserinden korunmak için kırmızı meyve ve sebzeler erkekler için çok önemlidir.
Doktorlar, sadece kanser riskini azaltmak için değil, düzenli olarak diyetinizde çok fazla kırmızı meyve ve sebze bulundurmanız gerektiğini söylüyorlar.

Kırmızı Yiyeceklerin Faydaları Nelerdir?

Kalp Hastalığı Riskini Azaltır.

Birçok kırmızı renkli gıdaların kalp hastalıklarını koruduğu bilinmektedir. Kan basıncını ve kandaki kötü kolesterol seviyelerini düşürme kabiliyetleri vardır.

Hem yüksek tansiyon hem de yüksek kötü kolesterol, kalp hastalığı için risk faktörü olarak kabul edilir. Dolayısıyla, bu risk faktörlerinin her ikisi de kırmızı renkte olan taze ürünler kalp hastalığıyla savaşmada yardımcıdır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Kırmızı meyveler ve sebzeler de genellikle C vitamini ile yüklüdür, bu da bağışıklık sistemini verimli bir şekilde sürdürebilmemiz için gereken şeydir. Bağışıklık sisteminizin zayıflamasını istemezsiniz çünkü sizi grip ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı duyarlı hale getirecektir.

Bu arada, genç görünmek için C vitaminine de ihtiyacınız var ve cildi sıkı ve kırışıksız tutan bir tür protein olan kolajen üretimi için vücut tarafından garanti edilir.

Eklem İltihabını Azaltır.

Kırmızı meyveler ve sebzelerdeki güçlü antienflamatuar bileşikler, eklemlerin, oksidatif stres ve kronik inflamasyonun neden olduğu hasardan korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, kırmızı renkte olan gıdalar, astım ve diyabet, ve tabii ki kanser ve kalp hastalıkları gibi iltihaplarla ilgili herhangi bir sağlık sorununu yönetmeye yardımcı olur.

Sindirim Sağlığı

Düşünebileceğiniz her türlü taze kırmızı ürün, sindirim sistemi için iyidir. Diyet lifleri ve su içeriği sayesinde sindirim sürecini kolaylaştırırlar. Sonuç olarak, diyetinize kırmızı renkli meyveler ve sebzelerin eklenmesi vücudunuzun yediğiniz yiyeceklerde bulunan besin maddelerinin kilidini açmasına izin verir.

Kırmızı yiyecekler, normal bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olurlar, bu da kabızlığı önlemeye yardımcı oldukları anlamına gelir. Hemoroidi önler ve ayrıca kolorektal kanser riskini azaltabilir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir