Kaju Fıstığının Faydaları Nelerdir?Kaju Fıstığının Faydaları Nelerdir - www.inanankalpler.net

Kaju fıstığı son zamanlarda çok popüler olan bir kuruyemiş. Genelde alışkın yer fıstığından çok farklı bir lezzete ve görünüme sahiptir.

Kaju fıstığı, tropikal bölgelerde  yaklaşık 12 ila 15 metre yüksekliğinde bir ağaç üzerinde yetişir. Kaju fıstığı,  kaju elması ismi ile anılan meyvenin ucunda yetişen bir kuruyemiş çeşididir. Anavatanı  Brezilya olan kaju ağacı günümüzde Mozambik, Tanzanya, Kenya, Hindistan ve Brezilya’da bulunabilir.

Kaju fıstığı;  yağlı, tatlı ve tuzlu bir tada sahiptir. Kusursuz bir şekle sahiptir ve mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

Kaju meyvesi- www.inanankalpler.net

Ham, tuzsuz kaju fıstığı genellikle vegan tariflerinde ve Hint yemeklerinde kullanılır. Genellikle kavrulduktan, tuzlandıktan sonra satılan kaju fıstığı  lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalıktır.

Kaju Fıstığının Besin Değeri:

Kaju fıstığı en az lifli yemişlerden biri olmasına rağmen, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar yönünden zengindir. Bunlar, C, E , K, B12 ve B6 vitaminleri ile birlikte vücut fonksiyonlarını korumak için önemli olan bakır, fosfor, çinko, magnezyum, potasyum, demir ve selenyum gibi mineralleri içerir.

Kajunun Sağlığa Faydaları Nelerdir - www.inanankalpler.net

Kajunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kaju fıstığı iyi bir magnezyum ve fosfor kaynağıdır. Magnezyum kemiklerin güçlendirilmesinde ve enzimlerin aktivitesinde önemli bir rol oynar.

Ayrıca demir içerir. Demir, kırmızı kan hücrelerinin temel bir bileşeni olan hemoglobinin önemli bir parçasıdır. Kırmızı kan hücreleri, oksijeni akciğerlerden vücudun geri kalanına taşır.

Kaju fıstığının sağlık için daha nasıl faydaları var?  Gelin yazımıza bir göz atalım…

Kajunun Sağlık İçin 7 Faydası :

Kaju- www.inanankalpler.net

1- Kalp Sağlığı

Kaju kalp dostudur.  Kaju fıstığı kalbin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, kaju fıstığının kardiyovasküler hastalık riskini azaltabileceğini göstermektedir . Bu da, kan basıncı ve “kötü” kolesterol seviyelerini düşürerek gerçekleşecektir. Doğal olarak kolesterol içermez ve iyi miktarda kalp-sağlıklı yağ, lif ve protein içerir. Ayrıca, arter duvarlarının iç kaplamasını koruyan arginin içerirler.

Potasyum, vitamin E ve B6 ve folik asit gibi diğer vitamin ve mineraller de kalp hastalıkları ile savaşmaya yardımcı olur.
Kaju, zeytinyağın içinde bulunan oleik asit içerir. Araştırmalar oleik asitin genellikle kalp hastalığının başlangıcı ile ilişkili olan trigliserit seviyenizi azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

2- Sağlıklı Kemikler

Kaju fıstığı kemiklerinize güçlü bir iyileşme sağlar. Bunun nedeni, kaju fıstığı, daha güçlü kemikler için en iyi kaynak olan magnezyum, potasyum ve kalsiyum içermesidir.
Özellikle gelişim sürecinde olan çocukların kaju tüketmesi daha sağlıklı kemik yapısına sahip olmalarına destek olacaktır.  Ayrıca kadınların kemik erimesine karşı tüketmesi önerilmektedir.

3- Kilo Kaybına Yardımcı Olur.

Kaju fıstığı yağda yüksek olmasına rağmen, içerdikleri yağlar iyi bir yağdır. Çalışmalar, haftada en az iki kez kaju fıstığı yiyen insanların, bunu yapmayanlara kıyasla kilo alma olasılığının daha düşük olduğunu kanıtladı.

Kaju fıstığı, aşırı yağ yakmak için metabolizma sürecini hızlandırmaya katkıda bulunan Omega 3 yağ asitleri ile doludur.

Kajularda bulunan mono ve çoklu doymamış yağlarla hayvansal yağların ve proteinlerin değiştirilmesi, kilonuzu yönetmek ve kalpteki yağ ve kolesterol birikimini azaltmak için mükemmel bir yoldur. Besleyici oldukları ve sizi daha uzun süre tok tutmaya eğilimli oldukları için kilo vermek isteyenler için harika bir atıştırmalık . Kaju fıstığı ılımlı olarak tüketilmelidir.

4- Kan Sağlığı

Bakır eksikliği anemi gibi demir eksikliğine yol açabilir. Bu nedenle diyetimiz tavsiye edilen miktarda bakır içermelidir. Ve kaju fıstığıiyi bir kaynaktır.

Kaju içindeki bakır ve demir, vücudun kırmızı kan hücrelerini oluşturmasına ve kullanmasına yardımcı olmak için birlikte çalışır. Bu da kan damarlarını, sinirleri, bağışıklık sistemini ve kemikleri sağlıklı ve düzgün bir şekilde çalışmasına destek olur.

5- Göz Sağlığı

Aşırı kirliliği olan kentsel çevrelerde, gözlerimiz genellikle çeşitli enfeksiyonlardan muzdariptir. Kaju fıstığı, Zeaksantin adlı güçlü bir antioksidan pigment içerir. Bu pigment kolayca ve doğrudan retina tarafından emilir ve daha sonra zararlı UV ışınlarını önleyen retina üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Bilim insanları, küçük miktarlarda  Zeaksantin, yaşlılarda yaşa bağlı maküler dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olduğunu ve böylece göz sağlığının korunmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

6- Sağlıklı ve Parlak Saçlar

Kaju fıstığı içerdiği yağlar sayesinde saç sağlığı içinde çok faydalıdır. Kaju fıstığı yağında bulunan bakır, melanin denilen deri ve saç pigmentlerinin üretiminde yardımcı olur.  Aynı zamanda saç rengini arttırır ve linoleik ve oleik asitlerin varlığından dolayı ipeksi yumuşak doku sağlar. Ayrıca içerdiği bakır sayesinde saç dökülmesini önler.

Şifalı Tohumlar…

Brezilya Fındığı Nedir? Brezilya Fındığının Faydaları

Karanfilin Faydaları Nelerdir Ve Nerelerde Kullanılır

Beluga Nedir, Siyah Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

Kakule Nerelerde Kullanılır – Faydaları Nelerdir

Çörek Otu Deyip Geçmeyin…

Muskat – Küçük Hindistan Cevizinin Faydaları

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir