Ayak Kokusu Neden Olur, Ayak Kokusu İçin Doğal Çözümler



Ayak Kokusu İçin Doğal Çözümler - www.inanankalpler.net

Ayaklarınız, ter ve deri hücrelerinizde gelişen milyonlarca bakterinin doğal yaşam alanıdır. Bu bakteriler ayaklarda kokuya neden olur.

Cildinizde doğal olarak bulunan bakteriler ter ve ölü deri hücrelerini besledikçe gelişirler ve bu da kötü kokuyu üretir. Bu bakteriler tarafından salgılanan izovalerik asit, ayakların kötü kokusunun asıl sebebidir.

Ayak Kokusu Neden Olur?

Ayak kokusu, mantar enfeksiyonlarından kaynaklanabilir.

Ayak Ve Tırnak Mantarına Karşı Doğal Çözümler

Ayak kokusu, sadece sıcak ve nemli havalarda değil yılın herhangi bir zamanında oluşabilir. Gebe kadınlarda ve gençlerde daha fazla terleme yapan hormonal değişikliklerden dolayı daha yaygındır.
Ayrıca, diyabet veya kalp hastalığı olan kişilerde genellikle yaşlılarda ayak enfeksiyonları ve ayak kokusu gelişebilmektedir.
Bazı ayakkabılar ve çoraplar üretilen ter miktarını arttırır, böylece çorap ve ayakkabı giydiğinizde ayaklar nemli kalır. Bu nemli ve karanlık koşullar, bakterilerin büyümesine sebep olur.

Ayak Kokusu İçin Neler Yapılmalıdır?

Ayaklarınızı her gün bir deodorant sabun veya antibakteriyel sabun kullanarak ılık suda yıkayın .

Özellikle sporcunun ayağı veya tırnak mantarına eğilimli iseniz, ayaklarınızı en düşük sıcaklığa ayarlanmış bir saç kurutma makinesi ile kurutun . Bu, enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur ve nemi azaltır.

Çoraplarınızı en az günde bir kez değiştirin ve temiz bir çiftle değiştirin.

Diğer bir alternatifte en az iki çift ayakkabı. Bir çift giydikten sonra, onları bir kenara koyun ve en az 24 saat hava almasına izin verin.

Ayakkabılarınızı karanlık ortamlı dolaplarda değil güneşli havada havalandırın. Çünkü bakteriler kapalı ortamlarda gelişir.

Ayaklarınızın nefes almasını sağlayan açık örgü kenarları olan sandaletleri kullanın. Polyester yerine pamuklu çorap giydiğinizde ayaklarınız da daha iyi nefes alacaktır.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayakların bu kadar kötü kokmasını engelleyebilecek bazı ev ilaçları vardır, böylece kamusal alanda utanç verici bir durumdan kaçınmanıza yardımcı olur.

Ayak Kokusu İçin Doğal Ev İlaçları Nelerdir?

Ayak Kokusu İçin 7 Doğal Çözüm:

1- Pişirme Sodası

Genelde kabartma tozu olarak bilinen sodyum bikarbonat, ayak kokusunu gidermek için etkili bir ilaçtır. Bu, pH nötralize ve bakteri azaltır.

Ilık suya kabartma tozu ekleyin (su her litre için bir çorba kaşığı) ve bir hafta boyunca her gece 15 ila 20 dakika boyunca ayaklarınızı ıslatın.
Ayrıca ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı giymeden önce kabartma tozu da serpebilirsiniz

2- Lavanta Yağı

Lavanta yağı sadece güzel kokmaz, bakterileri öldürmeye de yardımcı olur. Ayrıca, ayak kokusunu tedavi etmede etkili olan antioksidan ve antifungal özelliklere sahiptir.

Birkaç damla lavanta yağını gece yatmadan önce masaj yaparak ayaklarınıza sürün. Ayaklarınıza çorap giyin. Bu ilacı denemeden önce, küçük bir alana bir damla koyarak yağın cildinizi tahriş etmediğinden emin olun.

3- Epsom Tuzu

Epsom tuzu, bahçe, ev, güzellikten tıbbi amaçlara kadar pek çok uygulama alanına sahip magnezyum sülfattır. Epsom tuzu, mikrobiyal enfeksiyona karşı savaşırken ve ayak kokusunu nötralize ederken ayaklarınızdan gelen kokuyu da en aza indirebilir. Ayrıca ağrıyan ayaklar içinde yatıştırıcıdır .

İki bardak Epsom tuzu , ılık suyla dolu bir küvette karıştırın. Ayaklarınızı günde iki kez 15 dakika ıslatın. Epsom tuzu, terlemeyi azaltmak için bir büzücü olarak davranır ve bakterileri öldürebilir.

4- Siyah Çay

Siyah çayda ayak kokusu üreten bakterileri öldürmeye yardımcı olan tanik asit vardır. Tannik asit, bakterileri öldürür ve ayaklarınızın daha az terlemesi için gözenekleri kapatır. Siyah çay ile hazırlanan ayak banyosunu mutlaka denemelisiniz.

İki bardak su içinde iki çay poşetini 15 dakika boyunca kaynatın. Poşetleri çıkarın ve çayı iki litre su ile seyreltin. Gerekirse karışımın soğumasını bekleyin, sonra ayaklarınızı 30 dakika boyunca ıslatın. Her gün tekrarlayın.

5- Sirke

Sirke, bakterilerin yaşayamayacağı asidik bir ortam yarattığı için kokulu ayaklardan kurtulmada faydalıdır. Herhangi bir sirke kullanılabilr ama özellikle elma sirkesi kullanabilirsiniz.

Her Gün Elma Sirkesi Kullanmak İçin 15 Neden

Ilık su doldurduğunuz bir küvete bir bardak sirke ekleyin. Sirke kokusunu gidermek için birkaç damla kekik yağı ekleyin. Kekik yağı, kokuya neden olan bakterileri öldüren güçlü bir antiseptik içerir. Ayaklarınızı bir hafta boyunca günde 15 – 20 dakika bekletin.

6- Sedir Ağacı Yağı

Aromaterapide kullanımının yanı sıra antibakteriyel, antifungal ve antiseptik özelliklere de sahip. Bütün bunlar ayak kokusuyla savaşmak için iyi bir çözümdür.

Sedir ağacı yağını, inanılmaz sağlık yararlarına sahip hindistan cevizi yağı ile etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, bakterileri öldüren laurik aside sahiptir. Ayrıca cilt gençleştirici özelliklere sahiptir. Birçok güzellik ürününde kullanılır çünkü etkisi diğer birçok yağa göre cilde daha uzun sürer.
5 damla kaliteli sedir ağacı yağını 1 yemek kaşığı saf hindistancevizi yağına karıştırın.
Yavaşça ayaklarınıza sürün ve masaj yapın. Yürümeden veya çorap giymeden önce birkaç dakika emilmeye bırakın. Kaymamaya dikkat edin. Bunu bir hafta boyunca günde bir kez yapın.

7- Pirinç Suyu

Ayak kokusunu kalıcı olarak temizlemenin en etkili yollarından biri ayaklarınızı pirinç suyunda bekletmektir.
Biraz pirinci suya ıslatıp yarım saat bekleyin ve pirinç özünü almak için süzebilirsiniz. Ayaklarınızı bu suda bekletin. Koku asla geri gelmeyecektir.

Bu yazılara da göz atabilirsiniz…

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Eldeki Çamaşır Suyu Kokusu Nasıl Çıkar?

Dişlerdeki Kahve Lekelerine Doğal Çözümler

Topuk Ağrısı İçin Doğal Çözümler

Diş Eti Kanamaları İçin Ev Yapımı İlaçlar

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir