Atıştırmalık Sağlıklı 8 GıdaAtıştırmalık Sağlıklı 8 Gıda - www.inanankalpler.net

Hepimiz çok fazla abur cubur tüketmenin bizim için kötü olduğunu biliriz, ama çoğumuz hala bu alışkanlıktan vazgeçemiyor.

Sağlıklı bir bir yaşam için abur cubur tüketiminizi azaltarak doğal gıdaları tüketmeliyiz. Bu zararlı aperatifler yerine  sağlıklı alternatifler var.

Peki bu sağlıklı atıştırmalık gıdalar neler?  İşte sağlıklı atıştırmalık 8 gıda…

1. Elma

Elmanın en iyi özelliklerinden biri, seçim yapabileceğiniz pek çok çeşidin olmasıdır. Bu nedenle asla bıkmayacaksınız.

Lezzetli bir atıştırmalık istiyorsanız Elma cipsi hazırlayabilirsiniz… Tarifine bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Fırında Elma Cipsi Nasıl Yapılır

2. Badem

Badem, sağlığınızı artırmaya yardımcı olabilecek ve hatta kilo kontrolüne yardımcı olabilecek antioksidanlar, sağlıklı yağlar, yüksek kaliteli protein, vitaminler ve mineraller için mükemmel bir kaynaktır.

3. Yaban mersini

Yaban mersini gibi meyveler, tüketebileceğiniz en sağlıklı meyvelerden biridir. Bu meyvelerin, şeker oranı nispeten düşüktür ve aynı zamanda lif ve sağıklı bir kalp için  antioksidanlar içermektedir.

Bir çalışmada , günde 1 fincan yaban mersini  tüketen kadınlarda 8 hafta sonra kan basıncını düştüğü görüldü.

4. Peynir

Peynir, B12 vitamini, kalsiyum, selenyum, fosfor ve çinko gibi çeşitli vitaminler ve mineraller bakımından zengin olduğu kadar besleyicidir.

Peynir ve diğer süt ürünleri gelişmiş bir kemik sağlığıyla ilişkilidir ve  kemik kaybı ile karakterize olan bir hastalık olan osteoporoz ile mücadelede değerlidir.

Çeşitli peynir türleri vardır, ancak hepsi esas olarak yağ ve protein içerir. Çoğu kalorilerde nispeten yüksektir.

Peynir proteinde yüksektir, bu da düşük kan basıncını ve minerallerin artan emilimini arttırmaya yardımcı olabilir .

5. Siyah Çikolata

Çalışmalar, bitter çikolataların çok sağlıklı olduğunu ve birkaç hastalık riskini azaltabileceğini bildirmiştir.

Koyu çikolata antioksidanlar, lifler ve magnezyum, demir, manganez ve bakır gibi minerallerle doldurulur.
Bitter çikolata bulunan  bileşikler; kalp hastalığı , düşük tansiyon , güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildi korur ve beyin fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olur.

Kara çikolatanın sağlık yararlarından en iyi şekilde yararlanmak için, % 70-85 veya daha yüksek bir kakao içeriği olanları yiyin.

6. Mango

Mango, geniş bir antioksidan, çözünür lif, yüksek miktarda A vitamini (beta-karoten) ve C vitamini içeren tropikal bir meyvedir.

Kalorilerde nispeten düşüktürler. Düşük ila orta arasında değişen glisemik indeks değerleri içerirler, bu da kan şekeri seviyelerinde yükselmeye neden olmazlar.

Mangolar antioksidanlar ve bitki bileşiklerine yüklenir ve kanserler de dahil olmak üzere oksidatif hasar ve kronik hastalık riskinin azalmasına katkıda bulunabilir. Taze mangolar çok sağlıklı ve lezzetlidir.

7. Çilek

Çilekler dünyadaki en popüler meyvelerden biridir. Bu meyveler tatlı, düşük kalorili ve kanserle savaşmak için antioksidanlarla dolu.

Çilek kırmızı rengini antosiyaninlerden alır, yaban mersini benzer. Ayrıca, sadece 1 porsiyon çilek veya yaklaşık 8 tane çilek  portakaldan daha fazla C vitamini sağlar. En önemlisi, yağ, sodyum ve kolesterol içermezler ve çok miktarda lif içerirler.

Çileğin Faydaları İçin Tıklayın…

8. Patlamış Mısır

Patlamış mısır aslında bir bütün tahıldır. Kalorilerde nispeten düşüktür ve ayrıca yüksek miktarda lif içerir.

Tam tahıllar, düşük kalp hastalığı riski , tip 2 diyabet ve iyileşmiş sindirim dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahip olabilir . Ayrıca, tam tahıllar , kilo kaybı ve kilo kontrolü için yararlı olabilir. Rafine yağlarla yapılan sağlıksız patlamış mısır çeşitlerinden kaçının.

Kendiniz bir tavada hazırladığınız patlamış mısır en sağlıklı seçenektir. Ayrıca, farklı bir lezzet için biraz tereyağı, tuz, tarçın veya pudra şekeri serpiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu kalın… 

Safra Taşını Önlemeye Yardımcı Doğal Gıdalar

Vücudunuzu İyileştirecek Mükemmel 7 Gıda

Kolon Kanserini Önlemek İçin 6 Gıda

Karaciğeri Temizleyen En İyi 15 Gıda

Diyabetlilerin Uzak Durması Gereken Gıdalar

D Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir