Brezilya Fındığı Nedir? Brezilya Fındığının FaydalarıBrezilya Fındığının Faydaları - www.inanankalpler.net

Selenyum deposu olan brezilya fındığının sağlığa olan faydalarından dolayı dünya genelinde tüketimi artmaktadır.

Peki Brezilya fındığı nedir? Brezilya fındığının faydaları nelerdir?

Brezilya Fındığı Nedir?

Brezilya fındığı bilimsel olarak Bertholletia excelsa olarak da bilinir. Güney Amerika’da yağmur ormanlarında yetişen ve aynı adı taşıyan bir ağaçtan elde edilir. Lezzetli ve besleyici bir fındık türüdür.

Brezilya Fıstığı, Brezilya cevizi isimleri ile bilinir.

Venezüella, Kolombiya, Peru ve Brezilya dahil olmak üzere Güney Amerika ülkelerinde, çoğunlukla büyük nehirlerin kıyılarında bulunan 30-40 metre boyunda ağaç yapısına sahip olan bir ağaçtır.

Fındığın dış kabuğu Hindistan cevizine benzer. Brezilya fındığının kabuğu kalın ve serttir. Elle kırılmaz. Brezilya fındığını kırmak için özel yapılmış keskin bir bıçak kullanılır. Hindistan cevizini andıran dış kabuğu kırdıktan sonra içinden 7 – 15 adet arasında fındık kapsülü çıkar.

Brezilya Fındığı Nedir - www.inanankalpler.net

Yapı itibariyle görünümü üçgendir. Çiğ olarak tüketilir.

Brezilya Fındığının Faydaları Nelerdir?

Selenyum zengini olan Brezilya fındığı, protein, yağ, karbonhidrat, besin lifi,tiamin, E ve C vitamini, folat, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko içerir.

Önemli sağlık yararları arasında enflamasyonu azaltma, kalp sağlığını iyileştirme, cilt bakımına yardımcı, kilo kaybını artırma, yaşlanma belirtilerini azaltır, tiroid fonksiyonunu düzenlemeye yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirime destek olur, kanser riskini azaltır ve erkek doğurganlığını artırır.

 

Brezilya Fındığının Sağlık İçin Faydaları - www.inanankalpler.net

Brezilya Fındığının Sağlık İçin Faydaları:

Kalp Sağlığı

Brezilya fındığı içindeki kalsiyum, magnezyum ve potasyum kan basıncını düzenler. Çok fazla sodyum içermez (tuzsuz oldukları sürece).

Brezilya fındığının içerisinde olan doymamış yağ asitleri ve Omega 3 maddesi vücutta kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Kalbi korur. Kalp krizi ve felçleri önlemede yardımcıdır.

Sindirim Sistemi

İçeriğindeki lif sayesinde bağırsakları çalıştırır ve bağırsak sorunlarını giderir. Bu özelliğiyle kilo vermede de yardımcıdır. Gastrik ülserler, kabızlık, şişkinlik, kramplar ve kolon kanseri gibi daha ciddi durumları önlemede yardımcıdır.

Kasları ve Kemikleri Güçlendirir.

Brezilya fındığı, kasları iyileştirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olan tüm temel amino asitlerle birlikte eksiksiz bir protein kaynağıdır. Ayrıca, kaslardaki laktik asit oluşumunu önlemeye ve böylece ağrının önlenmesine yardımcı olan magnezyum içerirler.

Brezilya fındığındaki bakır içeriği, kemik mineral yoğunluğunu ve kemik dokularının oluşumunu iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca demirin kan akışına emilmesine yardımcı olur .

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Brezilya fındığında bulunan antioksidanlar ve organik bileşikler bağışıklık sistemini güçlendirmek için yararlıdır.

Kanseri Önleme Ve İyileştirme Sürecinde Yardımcıdır.

Brezilya fındığı tüketmek kanser riskini en aza indirir. C vitamini, selenyum ve çinko beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik eder ve antioksidan bileşikleri uyararak vücudun serbest radikallerle savaşmasını sağlar. Böylece kanser ve koroner kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok kronik hastalığı önler. Karaciğer, cilt, prostat, yumurtalık, gırtlak, mesane, pankreas kanserlerine karşı korur.

Metabolizmayı Hızlandırır.

Yüksek lif içerdiği için metabolizmayı hızlandırır. Yoğun tadıyla tokluk hissi verir. Bununla birlikte, Brezilya fındıkları yüksek düzeyde kaloriye ve doymuş yağa sahiptir. 6 adet Brezilya fındığı 185 kalori içerir, bu nedenle ölçülü alındığında kilo vermede faydalıdır. Diyette olanların dikkatli tüketmeleri ve spor yapmaları önerilir. Diyetinize eklemeden önce diyet uzmanına mutlaka danışın.
Kilo almak isteyenlerin tüketmeleri önerilir.

Cilt İçin Faydaları

Vitaminler ve C ve E vitamini ve özellikle selenyum, cilde sağlıklı bir parlaklık kazandırır ve cildin elastikiyetini arttırarak erken yaşlanmayı önler.
Selenyum, kırışıklıklara ve hatta cilt kanserine neden olan cilt hücrelerinden serbest radikalleri çıkarabilen güçlü bir antioksidan bileşik olan glutatyonun aktivitesini uyarır.

Yüksek çinko içeriği sivilce ve akneye karşı korur ve oluşumunu azaltır. Zengin vitamin ve antioksidan içeriği bu koruyucu kalitenin ana nedenidir.
Ayrıca Brezilya fıstığı yağı, cilt kuruluğu, egzama ve sedef hastalığının önlenmesine yardımcı olan mükemmel bir yardımcıdır.

Hormonları Düzenler.

Selenyum, tiroid bezinin düzgün çalışmasında önemli bir rol oynamaktadır. Tiroid bezi, vücudun en önemli hormonlarının bir kısmının üretildiği, dağıtıldığı ve düzenlendiği yerdir. Tiroid bezinin düzgün bir şekilde çalışması vücutta gelişecek olan bir çok hastalıktan korunmasına ve metabolizmanın güçlü kalmasına destek olur.

Ruh Sağlığı

Tiamin açısından zengin olan Brezilya fıstığı, sinir sistemini sağlıklı ve güçlü tutmaya yardımcı olur. Ayrıca Alzheimer ve stres ile ilişkili ruhsal bozuklukların önlenmesine yardımcı olur.

Düşük selenyum seviyeleri anksiyete, stres ve yorgunlukla bağlantılıdır. Düzenli olarak Brezilya fındığı tüketimi, depresyon , duygudurum sorunları, yorgunluk ve stres gibi selenyum eksikliğinin neden olduğu çeşitli sorunları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir