Baş Ağrısı Neden Olur? Baş Ağrısının NedenleriBaş Ağrısı Neden Olur - www.inanankalpler.net

Baş ağrısı, yaşamın her döneminde ortaya çıkabilen bir sağlık sorunu olmakla beraber birçok farklı şekilde olabilir. Bazen hafif olan baş ağrıları bazen de çok şiddetli olur. 

Şiddetli baş ağrılarının yaygın nedenleri nelerdir? Baş ağrısı neden olur?

Baş ağrısı birçok nedene bağlıdır.  Genellikle stres, yoğun çalışma ve uykusuzluk gibi sebebi ile olabilir.

Baş  ağrısı ve mide bulantısı birlikte oluyorsa migren olabilir. Migren haricinde sinüs ağrıları, gerilim tipi ve küme tipi gibi baş ağrıları vardır.

Sinüzit Baş Ağrısı

Sinüzitin neden olduğu baş ağrıları, alın, göz çevresi, burun, yanaklar ve ağzın veya dudakların üst kısımlarında yoğunlaşır ki, bu alanlar sinüslerinizin bulunduğu yerlerdir.

Basitçe söylemek gerekirse, sinüsler kafatasındaki mukus üreten doku ile kaplı boşluklardır. Sinüslerdeki  tıkanıklık veya enfeksiyon nedeniyle bloke olduğunda, baş ağrısına neden olabilir.

Küme Tipi Baş Ağrısı

Küme tipi baş ağrılarında, ağrı son derece şiddetlidir.  Hızlı başlayan ağrı, sadece birkaç dakika sonra zirveye çıkar ve en az 90 dakika  kadar süren bir baş ağrısı türüne küme tipi baş ağrısı denilmektedir. Bunun nedeni, tekrar tekrar veya kümelenmelerde vurma eğilimi göstermesidir.

Küme tipi baş ağrısı hastayı gece uykusundan uyandıracak kadar şiddetlidir. Genellikle tek yanlı, göz çevresinde ve oyucu bir ağrı olur.

Migren Ağrısı

Genellikle, migren baş ağrılarının neden olduğu ağrı, göz çevresinde başlar. Başın arkasında genellikle keskin  bir ağrı vardır.  Alın, başın arka tarafı ve kulağın hemen arkası migren baş ağrısının en çok görüldüğü yerlerdir.

Ancak, ağrıdan başka, migren baş ağrıları, bir sürü başka semptoma eğilimlidir. Bunlardan bazıları mide bulantısı, görme bozuklukları, ışık hassasiyeti, sulu gözler ve burun akıntısıdır.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Gerilim tipi baş ağrısı, en çok karşılaşılan ağrı tipidir. Genellikle stresten dolayı oluştuğu düşünülür, fakat stres sadece ağrıyı tetikleyen faktördür. Anksiyete, depresyon, başın zedelenmesi, kas gerilimine ve baş ağrısına yol açar.

Gerilim tipi baş ağrısında, başın etrafında bir bant varmışçasına basınç hissine sebep olur. Boyun ve kafa derisini de içine alabilen bir ağrıdır. Genellikle başın arka tarafında başlayıp öne doğru yayılır.

Omuz, boyun, kafa derisi veya çene kaslarının gerilmesi bu tipteki baş ağrısının başlıca nedenidir.

Uzun bir süre boyunca başın sabit bir şekilde tutulması,  gerilim tipi baş ağrısına neden olabilir. Bu tip baş ağrsının diğer tetikleyicileri aşırı efor sarfetme, kötü uyku pozisyonu, uykusuzluk, göz yorgunluğu veya öğün atlama olarak sıralanabilir.

İnme

Kafadaki şiddetli  ağrıların en korkutucu nedenlerinden biri inme. Söylemeye gerek yok, bir kişinin hayatına mal olabileceği için acil tıbbi müdahale gerektirir.

Yoğun ve ani keskin baş ağrıları dışında, diğer uyarı işaretleri sıklıkla bir felce eşlik eder. Ani kafa karışıklığı, görme bozuklukları, kas güçsüzlüğü, konuşma ve hareket zorlukları görülür.

Beyin Tümörü

Küçük beyin tümörleri, herhangi bir semptoma neden olmaz, erken evrelerde tespitlerini oldukça zordur. Ancak büyük beyin tümörleri her türlü semptomlara ve şiddetli baş ağrılarına neden olabilirler.

Beynin hangi kısmının etkilendiğine bağlı olarak beyin tümörlerinin gelebileceği birçok başka semptom vardır. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve bilgisayarlı tomografi (BT) beyin tümörlerinin tanısında sıklıkla kullanılmaktadır.

Şiddetli  baş ağrıları sürekli  tekrarlıyorsa  bu konuda mutlaka doktorunuza danışmak gerekmektedir…. 

İlginizi çekecek sağlık konuları…. 

Baskılanmış Sinir İçin Doğal Tedaviler

Boyun Ağrısı Egzersizleri

En İyi Ağrı Kesici 10 Doğal Besin

Stresten Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir