Astıma İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?Astıma İyi Gelen Egzersizler Nelerdir? - www.inanankalpler.net

Egzersiz yapmak astımlı kişiler için çok önemlidir. Egzersiz akciğer kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olur, bu nedenle akciğer fonksiyonunu iyileştirir ve kalbinizi güçlendirir. 

Fazla kilo astım hastaları için risklidir. Egzersiz veya spor ile kilo kontrolü sağlanabilir. Düzenli fiziksel aktivitenin veya egzersizin, kardiyovasküler fonksiyon ve yaşam kalitesi gibi yararları vardır. Astımlı kişiler içinde çok yararlı olacaktır.

Astım Hastaları Spor Yapabilir Mi? Astım Hastaları İçin Hangi Sporlar Uygundur? 

Astım tedavisinin asıl amacı sorunsuz  sağlıklı bir yaşam sürmektir.  Sağlıklı yaşamın anahtarı  sağlıklı beslenme ve spordur.

Her ne kadar astım hastalarının egzersiz yapması zor olsa da astım hastaları kendilerine uygun ve yormayacak spor aktivetileri seçebilirler.

Düzenli egzersiz yaptıktan sonra, daha rahat nefes aldığınızı ve solunumu rahatlatmak için inhalerler kullanmaya ihtiyaç duymadığınızı farkedeceksiniz.

Astımınız Varsa En İyi Egzersizler Nelerdir? 

Astım Hastalarının Yapabileceği 5 Spor

1. Yüzme

Yüzme, astım için en iyi egzersizlerden biri olarak kabul edilir. Astım için ideal bir spordur.

Çünkü nefes almak için kullanılan kasları oluşturmaya yardımcı olur.  Yüzme sırasında su altında nefes verme ve su üstünde nefes alma işlemi yapıldığından bir nevi solunum egzersizi yapılmaktadır. Yüzdüğünüzde, genellikle astım semptomlarına yol açmayan nemli ve sıcak hava alırsınız.

2. Yoga

Yoga da astımlı kişilere iyi gelen  bir başka aktivitedir. Bunun nedeni, solunum egzersizleri, akciğerlerin daha fazla alanını aktif hale getirmeye yardımcı olabilir.

Çalışmalar, haftada en az iki buçuk saat süreyle, 10 hafta boyunca yoga uygulayan kişilerin astım ilaçlarını azalttığını kanıtladı.

3. Yürüyüş

Temiz havada veya deniz kenarında yürüyüş astım hastaları için en iyi sporlardan biridir. Çalışmalar, 12 hafta boyunca haftada 3 kez yürüyen kişilerin astım kontrolünü geliştirdiğini göstermiştir.

4. Dövüş Sanatları

Dövüş sanatları genellikle iç mekanda yapılır ve kısa hareketleri içerir, bu da sizi iyi durumda tutar, kas yapmaya yardımcı olur. Sağlam bir zihin ve beden geliştirmeye destek olur.

5. Golf

Golf sadece zeka için değil, astım içinde faydalıdır. Ayrıca astım atağını tetikleme olasılığı yoktur.  Sadece şunu unutmayın,  golf dışarıda oynanırsa, polen faktörünü hesaba katmalısınız. Eğer ki polen alerjiniz varsa tedbirli olmalısınız.

Önemli Not:

Yazımızda geçen sporları yapmadan önce doktorunuza danışın. Bazı astım hastalarında özellikle de egzersiz yaparken ortaya çıkan astım semptomları da vardır. Doktor size hangi egzersizin sizin için en iyi ve nasıl güvenli bir şekilde egzersiz yapılacağı konusunda tavsiyede bulunabilir.

Bazı sporların astım semptomlarını tetikleme olasılığı yüksektir. Bunlar arasında kros kayağı ve buz hokeyi gibi soğuk hava sporları ve futbol ya da uzun mesafe koşuları gibi dayanıklılık gerektiren sporlar…

Astım ile ilgili makaleler….

Astım Tedavisi İçin En İyi 7 Bitkisel Yağ

Astım Spora Engel Mi?

Astımdan Koruyan Beslenme Tipi

2 Yorum

  1. Sevinç Kardeşoğlu 3 Ağustos 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 4 Ağustos 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir