Diyabetlilerin Uzak Durması Gereken GıdalarDiyabetlilerin Uzak Durması Gereken 6 Gıda - www.inanankalpler.net

Diyabet yönetimi, sağlıklı bir diyet, düzenli bir şekilde kan şekerinizi izleme ve egzersiz içeren günlük bakım gerektirir.

Kilo kontrolü, diyabetin yönetilmesinde önemlidir. Sağlıklı bir diyet programı kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.
Beslenme programınızda glikoz seviyenize olumlu etkisi olan yiyecekleri tüketip kan şekerinizi yükseltecek yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir.

Diyabetiniz varsa hangi yiyeceklerden kaçınmanız gerekiyor? Şeker hastaları hangi gıdaları yememeli?

Şeker hastaları ve şeker hastalığına yakalanmamak için tüketmemeniz gereken gıdaları sizler için araştırdık…

Şeker Hastalarının Kaçınması Gereken  Gıdalar Nedir?  Diyabetlilerin Uzak Durması Gereken Gıdalar Nelerdir? 

1. Kurutulmuş Meyveler

Meyveler önemli mineral ve vitamin kaynağıdır ve potasyum ve C vitamini dahildir.

Kurutulmuş Meyveler - www.inanankalpler.net

Meyvelerin kurutulması su kaybına yol açar, bu da bu besin maddelerinin yoğunlaşmasına yol açar. Ayrıca, şeker içeriği daha konsantre hale gelir. Kuru meyveler kan şekeri oranınızı hızlı bir şekilde yükseltmektedir. Bu yüzden aşırı tüketmekten uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

2. Yağlı Etler

Şeker hastalığınız varsa, yağlı et tüketiminden kaçının çünkü doymuş yağ oranı yüksektir.

Yağlı Et - www.inanankalpler.net

Doymuş yağlar kolesterol seviyesini yükseltir, kalp rahatsızlıkları ve kalp damarlarını tıkama gibi sorunlara yol açabilir.
Bu yüzden yağlı etler yerine yağsız etleri, derisiz tavuk eti yağsız sığır eti ve doymamış yağ olarak yüksek olan balık tüketmenizi tavsiye ederiz.

3. Kızarmış Gıdalar

Uzmanlar şeker hastaları ve özellikle Tip 2 diyabetliler için kızartılmış gıdalardan uzak durması gerektiğini önemle vurguluyorlar.

Kızarmış Gıdalar - www.inanankalpler.net

Kızarmış tavuk, patates kızartması, kızarmış hamur, patates cipsi gibi kızarmış yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
Kızarmış yiyecekler, fazladan kalorisi olduğu kilo almaya da sebep olacaktır. Kilo alımı kan şekeri kaosuna neden olabilir.
Buna ek olarak, bazı gıdalar sağlıksız trans yağlarla yüklü olan hidrojene yağlarda kızartılıyor. Özellikle fast food yiyeceklerde trans yağ oranı çok yüksektir.

Trans yağlar, HDL kolesterolünüzü düşürecek, LDL kolesterolünüzü yükseltecektir. Kalp hastalığı riskini artırabilir. Unutmayın ki, özellikle tip 2 diyabetiniz varsa, diyetinize güvenli bir şekilde dahil edebileceğiniz trans yağ miktarı yoktur. Tamamen uzak durmanız gerekiyor.

4. Şekerli Gıdalar

Ağırlıklı olarak işlenmiş şekerden yapılan tatlılar ve şekerli diğer gıdalar düşük kaliteli karbonhidratlar olarak kabul edilir. Bu besinler besin değerinden yoksundur ve kan şekerinizde keskin bir artışa neden olabilir, bu da kilo sorunlarına yol açar. Her ikisi de diyabet komplikasyonlarını şiddetlendirebilir.

Şekerli Gıdalar - www.inanankalpler.net

Özellikle marketlerde satılan meyve suyu konsantresi, meyveli yoğurtlar, asitli içecekler yüksek oranda şeker içermektedir. Bunları içtiğiniz andan itibaren kan şekeriniz hızla yükselmektedir.

Şekerli kurabiyeler, kremalı pastalar ve şeker oranı yüksek içecekler yerine doğal şeker içeren meyveleri tüketebilirsiniz. Elma, portakal veya armut gibi besleyici meyvelerden şeker ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Bu meyveler glikoz emilimini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek bol miktarda lif içerir, bu nedenle kan şekeri kontrolü için çok daha iyi bir seçimdir.

5. Pirinç, Makarna ve Beyaz Ekmek

Çoğu diyabet hastası şekerden uzak durması gerektiğini bilir. Şeker ile birlikte karbonhidratlı gıdalardan da uzak durulması gerekmektedir. Pirinç, beyaz ekmek ve makarnalar yüksek karbonhidrat içermektedir.

Yüksek karbonhidratlı yiyecekler- www.inanankalpler.net

Simit, ekmek ve diğer rafine unlu gıdaların tüketilmesinin, tip 1 ve tip 2 diyabetli bireylerde kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde artırdığı görülmüştür .

Bu işlenmiş gıdalar, şekerin kan dolaşımına emilimini yavaşlatmaya yardımcı olan az miktarda lif içerir.

Yapılan bir çalışmada , beyaz ekmeğin yüksek lifli ekmekle değiştirilmesinin, diyabet hastası kişilerde kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Ayrıca kan basıncında ve kolesterolde azalma yaşanmıştır.

6. Tam Yağlı Süt ve Süt Ürünleri

Muhtemelen süt ürünlerindeki doymuş yağların LDL kolesterol seviyenizi yükseltebileceğini ve kalp hastalığı riskinizi artırabildiğini duymuşsunuzdur. Ancak, doymuş yağlar, diyabetli insanlar için başka ciddi bir soruna neden olabilir.

Tam Yağlı Süt ve Süt Ürünleri - www.inanankalpler.net
Yapılan araştırmalar, doymuş yağın insülin direncini daha da kötüleştirebileceği bulunmuştur. Krema, tam yağlı yoğurt, dondurma, krem ​​peynir ve diğer tam yağlı peynirler gibi tam yağlı süt ürünlerinden kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bu sütten tam olarak uzak durmanız anlamına gelmez, bunun yerine yağ oranı düşük az yağlı veya yağsız süt ürünlerini tüketmenizi öneriyoruz.

Şeker Hastalığı Hakkında Makaleler…. 

Kan Şekerini Düşüren Besinler

Diyabetliler Hangi Meyveleri Yemelidir?

Diyabet Dostu Bitki Ve Baharatlar

Parkinson Ve Şekere Karşı Bakla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir