Ananasın Bilinmeyen FaydalarıAnanasın Bilinmeyen Faydaları - www.inanankalpler.net

Ananasın, sadece eşsiz lezzetinin yanı sıra mucizevi sağlık yararları için yüzyıllardır kullanılan tropikal meyvedir.

Ananasın sağlık ve tıbbi yararları arasında bağışıklık sistemini ve solunum sağlığını güçlendirmek , sindirime yardımcı olmak ve kemikleri güçlendirmek sayılabilir . Aynı zamanda inflamasyonu azaltmaya, öksürük ve soğuk algınlığı iyileştirmeye ve kilo vermeyi hızlandırmaya yardımcı olur.

Ananas nedir?

Ananas, dikenli sivri uçlarla çevrili ve bazen meyve başına 30’a varan sert, mumsu yapraklarla kaplı lezzetli bir tropikal meyvedir. Tatlı bir tadı vardır.

Ananas Nasıl Kullanılır?

Ananas, en yaygın olarak bunları halka şeklinde keserek atıştırmalık meyve olarak tüketilmektedir.

Ayrıca kekler, kurabiyeler, dondurmalar, yoğurt ve çeşitli tatlılara, pastalara eklenmektedir. Antioksidan bakımından zengin taze ananas suyu ve ananaslı smoothie ile güne başlamak sizi zinde tutacaktır.

Ananasın Genel İçeriği Nedir?

Ananas içerdiği besin değerleri ile çeşitli sağlık yararları sunar. Bunlar bromelain, protein, karbonhidratlar, şeker ve diyet lifi içerir .

Ananasta, A vitamini, C vitamini, beta-karoten, tiyamin, B5 vitamini (pantotenik asit), B6 vitamini içerir. Potasyum, bakır, manganez, kalsiyum, sodyum ve magnezyum gibi mineraller yönünden zengindir.
Ananasın kalorisi düşüktür ve bu nedenle kilo kaybı diyetlerinin önemli bir parçasıdır.

Ananasın Sağlık İçin Faydaları Nelerdir - www.inanankalpler.net

Ananasın Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

Artirit Tedavisi

Ananas, özellikle artrit ile ilişkili olan eklem ve kasların iltihaplanmasını azaltma özelliğine sahiptir . Bromelain adı verilen nadir bir proteolitik (Proteinleri parçalama yeteneğinde olan)bir enzim içerir. Aynı zamanda antienflamatuar etkilere sahiptir.

Bağışıklığı Artırır.

Ananas, en zengin askorbik asit kaynaklarından biri olan C vitamini açısından zengindir. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin aktivitesini uyararak ve serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı savunmak için bir antioksidan görevi yaparak hastalıkların azaltılmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Yaraların İyileşmesini Hızlandırır.

Ananasdaki yüksek C vitamini içeriği, yaraları hızlı bir şekilde iyileşmesine, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savunmanıza yardımcı olur. C vitamini kolajen yaratmada önemli bir rol oynar. Kollajen, kan damarı duvarlarının, derisinin, organlarının ve kemiklerinin temel protein tabanıdır.

Kanseri Önler

Ananas kanserlerin önlenmesi doğrudan ilişkili olan vitamin A, beta-karoten, bromelain, flavonoidler ve manganez dahil olmak üzere antioksidanlar açısından zengin olduğu için, ağız, boğaz ve meme kanserini önlemede etkili olduğu dile getirilmektedir.

Sindirime Yardımcıdır.

Ananası düzenli olarak tüketmek sizi kabızlık , ishal , irritabl bağırsak sendromu (IBS), sağlık durumundan koruyabilir.
Ananas, lif bakımından zengin olmakla birlikte, sindirim yolundan beslenmenin normal bir hızda ilerlemesini teşvik eder ve mide ve sindirim sularının gıdaların çözünmesine yardımcı olmak üzere salınmasını uyarırAyrıca, ananasdaki bromelain protein sindirimini uyarır, bağırsak iltihaplanmasını azaltır ve bu nedenle sindirim sorunlarını tedavi eder.

Ananas Nasıl Kullanılır - www.inanankalpler.net

Öksürük ve Solunum Hastalıkları

Ananas hem bromelain hem de C vitamini açısından zengindir, bu nedenle bir hastalığa veya enfeksiyona yakalanmış olmanız halinde balgam ve  solunum hastalıklarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.

Astımı Hafifletir.

Ananas astım belirtilerini azaltmaya yardımcı olur . C vitamini, bromelain ve beta-karoten gibi temel besin maddelerini içerir, bu da astımlıların sıklıkla karşılaştığı iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Kemik Sağlığını Geliştirir.

Ananas etkileyici miktarda manganez içerir. Manganez, kemiklerin güçlendirilmesi, büyümesi ve onarımı için gerekli bir mineraldir ve ananasın en önemli minarelidir. Tek bir porsiyon bu mineralin günlük ihtiyacınızın % 70’inden fazlasını size sağlayabilir.

Diyabeti Kontrol Eder.

Ananas, lif bakımından zengin olması sebebi ile şeker hastaları için harika bir besindir.

Tip 1 diyabetliler için, yüksek kan glikoz seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Ve tip 2 diyabetli bireylerde, kan şekeri, insülin ve lipit düzeylerinde artışa neden olur. Bununla birlikte, ananas içinde belirli miktarda şeker mevcuttur, bu nedenle olumsuz etkilerden kaçınmak için sınırlandırın.

Doğurganlığı Artırır.

Ananaslar, antioksidan özelliklerinden dolayı hamile kalmada kadınlara yardımcı olur. C vitamini, beta-karoten, bakır, çinko ve folat gibi vitaminler ve mineraller,  hem de erkek doğurganlığını iyileştirmede önemli bir rol oynar.

Cilt Bakımı

Ananasta bulunan C vitamini, cildiniz için süper bir antioksidandır. Ayrıca, sivilce temizlenmesine, cilt hasarlarına karşı savaşmaya ve kırışıklıkların görünümünü azaltarak yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur.

Göz Sağlığı

Ananas, göz sağlığını iyileştirme ve yaşa bağlı diğer göz hastalıklarını önleme yeteneğine sahiptir. Makula dejenerasyonu birçok yaşlı kişiyi etkiler ve ananasta bulunan beta-karoten bu görme problemini önlemeye yardımcı olabilir.

Ananas Suyu - www.inanankalpler.net

Kan Basıncını Düzenler.

Ananas değerli bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, kan damarlarında ve vücudun çeşitli bölgelerine kan dolaşımını arttırır. Kan damarlarınız gevşediğinde, kan basıncı azalır.

Kalp Sağlığını Korur.

Ananasta potasyumun vazodilatör özellikleri, pıhtıların kan akışını engellemesini ve damar ve damarlardaki plak birikimini azaltmasını engelleyebilir. Bu ateroskleroz (damar sertliği), kalp krizi ve felç gibi durumların önlenmesine yardımcı olur. Kısacası sağlıklı bir kalp için ananas yiyin!

Kan Dolaşımını Artırır.

Potasyumun damar genişletme potansiyelinin yanı sıra, ananasta vücuda, bir dizi enzim reaksiyonunda ve vücuttaki bileşiklerde işlev gören bir başka önemli mineral olan bakır bulunur. Bakır, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gerekli bir elementtir. Yüksek alyuvar sayımı, çeşitli organlara oksijenlenmeyi arttırır ve bunların optimal seviyelerde çalışmasını sağlar. Ayrıca, bilişsel yetenekleri artırır ve bunama ve Alzheimer hastalığı gibi bozuklukları önlemeye destek olur.

Böbrek Taşlarını Düşürür.

Ananas, böbrek taşlarının erimesine yardımcı olur. Böbrekleri güvende tutmak ve uzaklaşmak için bromelain açısından zengin bir meyve yiyin ya da meyve suyunu yudumlayın!

Diğer şifalı meyvelerin faydalarına göz atmak isterseniz… 

Karpuzun Sağlık İçin 10 Faydası

Kayısının Faydaları

Yazın Kralı Şeftalinin Faydaları

Mayhoş Meyve Vişne Ve Faydaları

Yazın C Vitamini Kirazın Faydaları Ve İçeriği

Kışın Mis Kokulu Meyvesi Ayvanın Faydaları

2 Yorum

  1. Muhlis Gürsoy 22 Temmuz 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 22 Temmuz 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir