Adaçayının Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?Adaçayının Sağlık İçin Faydaları - www.inanankalpler.net

Adaçayı, ballıbabagiller familyasından yeşil, çok yıllık bir bitkidir. Bu bitki, bize çok sayıda sağlık için çok yararı vardır. Latince adı salvia officinalis olan adaçayı, uzun yıllardan beri kullanılan bir bitkidir.

Anavatanı Akdeniz ve Ege’dir. Ülkemizde hemen hemen her bölgede doğal koşullarda yaygın olarak yetişir. Bazı yemeklere tat ve aroma vermek içinde kullanılır.

A vitamini, kalsiyum, fitoöstrojenler , magnezyum açısından zengindir. Ayrıca sağlık açısından fayda sağlayacak kadar güçlü olan antienflamatuar, antioksidan ve antimikrobiyaldir.

Adaçayı yaprakları ile yapılan çay, beyin, sinir ve mide rahatsızlıklarının tedavisinde faydalıdır.

Adaçayı hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır - www.inanankalpler.net

Adaçayı hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır? Adaçayının yararları nelerdir? 

Adaçayının Sağlık İçin Başlıca 20 Faydası

1. Diyabet Tedavisi

Adaçayı, diyabetin iyileştirilmesinde yararlı bir bitkidir . Adaçayı, kan şekeri seviyesini düşüren hipoglisemik özelliklere sahiptir. Adaçayı, diyabet hastalarında insülin aktivitesini artırma yeteneğine sahiptir.  Şeker hastaları eğer öğünlerden önce aç karnına adaçayı içerse kan şekerinin düzenlenmesine daha etkili olur.

2. Anti-inflamatuar Etkisi Vardır.

Adaçayı  iltihap önleyici özelliğe sahiptir. Gastrointestinal bozukluğun tedavisinde kullanılır. Adaçayı, ağız ve boğaz iltihabının tedavisi için kullanılan bitkisel bir ilaçtır.

3. Aşırı Terlemeyi Önler

Aşırı terleme , ellerde, koltuk altlarında ve yüzlerde çok fazla terleme “hiperhidroz” olarak adlandırılır. Temelde ter bezi bozukluğundan kaynaklanır. Yakın zamanda yapılan Alman çalışmasına göre kuru adaçayı yaprakları ile yapılan bir karışım terlemeyi % 50 oranında azaltıyor. Bununla birlikte, vücut kokusunu azaltır ve terleme kurur.

4. Hazımsızlık (Dispepsi)

Adaçayı hafif gastrointestinal problemleri ve dispepsiyi (hazımsızlığı) tedavi etmede etkili bulunmuştur . Mide ve zayıf sindirim sisteminin zayıflığını tedavi etmek için doğal bir ilaçtır.

Bitki, safra akışı, pankreas fonksiyonu ve bağırsak hareketliliği gibi hazımsızlık belirtilerini ortadan kaldıran üst sindirim salgılarını uyarır. Adaçayı, ishali tedavi eder ve şişkinlik ve gaz gibi diğer sindirim bozukluklarını iyileştirir .

5. Boğaz Boğazını İyileştirir.

Adaçayı çayı, akut iltihaplanma sonucu oluşan boğaz ağrısının tedavisinde kullanılabilir. Adaçayı aynı zamanda öksürük ve soğuk algınlığından kurtulmaya yardımcı olur.
Bademcik iltihabından ve ağrısından kurtulmak için; 100 ml su ile kurutulmuş 1 tutam adaçayı yapraklarını kaynatın ve en az 15 dakika demlendirin. Karışımı süzün ve tatlandırmak için biraz bal ekleyin . Hastalıktan kurtulmak için günde iki kez uygulayın.

6. Diş Sağlığı

Antibakteriyel özelliklerinden ötürü, adaçayı yaprakları boğaz ağrısı enfeksiyonlarının tedavisindeki hazırlanıp ağız gargarası olarak kullanılabilir. Dişleri beyazlatmak için her gün adaçayı yaprakları ile  ovalabilirsiniz.

7. Astım Tedavisi

Adaçayı yaprakları, solunum yolundaki spazmları hafifletir astım tedavi eder. Adaçayı çayından çıkan buhar solunduğunda solunum bozukluğunu iyileştirir. Akciğerlerde ve boğazda ortaya çıkan iltihaptan kurtulmayı sağlar. Mukoza tıkanıklığını gidermek için iyidir.

8. Unutkanlığa Karşı Faydalıdır. 

Adaçayı yapraklarının düzenli tüketimi, hafıza ve konsantrasyon gücünü artırır. Alzheimer hastalığı olan kişiler için özellikle yararlıdır. Zihni ve hafızayı keskinleştirir .

9. Kadınlar İçin Faydalıdır.

Adet düzensizliklerini ve sancılarını iyileştirir, rahim iltihaplarını giderir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarında, bu şifalı çayı içmeleri faydalıdır. Östrojen içerir.

Adaçayı çayı menopozda kadınlara yarar sağlar. Çay tanen denen bir büzücüden oluşur. Östrojenik etkisi, anne sütünü kurutmak veya ağrılı PMS ve menopoz semptomlarından kurtulmak isteyen kadınlar için yararlıdır. Menopoz döneminde kadınların ateş basması, terleme gibi şikayetlerinin azalmasına yardım eder. Döl yatağı hastalıklarında da ara sıra adaçayı oturma banyoları alınmalıdır.

Not: Meme veya yumurtalık kanseri gibi östrojen bağımlı tümörlerden muzdarip insanlar adaçayı kullanmamalıdır.

10. Depresyon Tedavisi

İniş ve çıkışlar  hayatın parçasıdır. Bazı insanlar sürekli mutsuz hissediyor ve bu da depresyona dönüşüyor . Adaçayı, konsantrasyon ve dikkat süresinin iyileştirilmesiyle birlikte, bir fincan adaçayı çayı ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur ve depresyonu yenmenize destek olur. El titremeleri içinde faydalıdır.

 

Adaçayının yararları nelerdir - www.inanankalpler.net

11. Müshil Etkisi Gösterir.

Laksatifler  kabızlığın tedavisini kolaylaştıran bileşiklerdir. Bal ve adaçayı çayın bir karışımı etkili bir müshil olarak çalışır. Adaçayı esansiyel yağı bağırsakları uyarır ve bazı sıvıların salgılanmasını teşvik eder.

12. Kanser Önleme

Adaçayında bulunan fenolik bileşikler hücreleri  koruyan büyük bir antioksidandır. Adaçayı içinde bulunan Rosmarinic asit, kolon kanseri hücrelerinin büyümesini engeller ve onları erken aşamalarda öldürür .

13. Karaciğeri Sağlıklı Tutar.

Kan temizleyici etkisi vardır. Karaciğer hastalıklarında faydalıdır, vücuttaki toksinleri atar, safrayı söker. Adaçayı karaciğeri iyi durumda tutan antioksidan özellikler sergiler. Adaçayı çayı, karaciğerdeki lipitleri toksinlerden gelen hasarlara karşı korur.

14. Kilo Kaybı İçin Adaçayı Çayı

Adaçayı kilo kaybına yardımcı olur. Diüretik ve antioksidan olmak, toksinleri vücuttan uzaklaştırır ve metabolik süreci hızlandırır. Bu, daha fazla kalorinin hızlı yanmasını teşvik eder.

15. Gözlerin Bakımı

Adaçayı, göz altındaki koyu halkaları azaltan beta karoten ve K vitamini ile doldurulur. Dokuları tamir ederken şişmeyi azaltır .

Biraz adaçayı yaprakları birkaç dakika kaynatın. Karışımı soğumaya bırakın. İçine yumuşak bir pamuk bezi batırın ve fazla sıvıyı sıkın. Kumaşı 5 dakika gözünüze uygulayın. Günde iki kez tekrarlayın.

16. Kalp Sağlığı 

Adaçayı iyi miktarlarda kalsiyum ve fosfor içerir. Her iki mineral de kardiyovasküler sistemin işleyişi ve normal kalp atımının sürdürülmesi için gereklidir. Bitki düşük bir sodyum konsantrasyonu içerir ve kalbe olumsuz etkisi olan kolesterol içermez . Kolesterol sorunları olan insanlar kalp sağlığı için adaçayı çay kullanmalıdır.

17. Kas Spazmlarını Azaltır.

Adaçayının antispazmodik özelliği vücudunuzdaki kas gerginliğini azaltır . Adaçayı iyi miktarda magnezyum içerdiği için, kas spazmı, kramp, ve ağrıyı iyileştirmekte harikadır.

Adaçayının 20 Faydası - www.inanankalpler.net

18. Osteoporoza Karşı Koruma Sağlar.

İçeriğinde K vitamini vardır. K vitamini vücut için gerekli olan fakat birçok bitkide bulunmayan bir vitamindir. K vitamini kemiklere fayda sağlar, kemik yoğunluğunu arttırır.

19. Cilt Ve Saçlar İçin

Egzama, sedef ve akne gibi ciltte çıkan rahatsızlıklara karşı da fayda sağlar. Aynı zamanda ciltteki kırışıklıklara, ince çizgilere ve yaşlanma belirtilerine de iyi gelir. Hücre yenilenmesine yardım eder. Yağlı ciltler için de oldukça faydalıdır.
Böcek sokmalarında acıyı dindirme ve kaşıntıyı önlemede yardımcıdır. Sokulan bölgeye adaçayı yaprağının tozu uygulanabilir.
Saç problemlerine karşı oldukça faydalıdır. Dökülme, yağlanma, kepek sorununu giderir.

20. Baş Ağrısında Etkilidir.

Migren tipi baş ağrısı çekenler adaçayından yararlanabilir. Adaçayını demledikten sonra alın bölgesine kompres yaptığınızda ağrınızın kısa sürede hafiflediğini fark edebilirsiniz. Adaçayı çayı içmek baş ağrısı sırasında sizi sakinleştirecek ve ağrınızı hafifletecektir.

Karabaş Otunun Faydaları Ve Kullanımı

Ihlamur Ve Ihlamurun İnanılmaz Faydaları

Çörek Otu Deyip Geçmeyin…

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir