Karpuzun Sağlık İçin 10 FaydasıKarpuzun Sağlık İçin 10 Faydası-www.inanankalpler.net

Karpuz, yazın en lezzetli ve en ferahlatıcı  meyvesidir.  1 porsiyon (150 gr) karpuz 40  kaloridir. Ayrıca A vitamini ve C vitamini bol miktarda içerir.

Karpuz, antioksidan açısından zengin, nemlendirici ve düşük kalorili bir meyvedir. Bu, çeşitli hastalıkların ve serbest radikal hasarının önlenmesi, iltihaplanmanın önlenmesine yardımcı olabilecek mineral ve vitamin kaynağıdır.

Karpuzun % 92’si sudur. Su, vücudunuzu nemlendirmek için önemlidir.  Yüksek su içeriğine sahip yiyecekler tüketmek, kendinizi tam olarak hissetmenize yardımcı olacaktır.

Karpuz, A, C, B1, B5 , B6 vitaminleri, potasyum ve  magnezyum içerir.

Karpuz, beta-karoten ve likopen de dahil olmak üzere karotenoidlerde de yüksektir. Ayrıca, önemli bir amino asit olan sitrülindir.

A vitamini deposu olan karpuz gözleri korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

C vitamini, serbest radikallerden hücre hasarını önlemeye yardımcı olan bir antioksidandır.

Karpuzun Sağlık İçin Faydaları Nelerdir? Karpuz Hangi Hastalıklara Şifadır?

1. Kanseri Önlemede Yardımcı Olur.

Araştırmalarda, Likopen ve cucurbitacin E içeren karpuzda bulunan bazı bileşikler, kanserin önlemesi açısından yardımcı olduğu tespit edilmiştir.  Yüksek miktarda likopen içermesi sayesinde kolon, pankreas ve mide kanserine yakalanma riskini azaltır.

2. Kalp Sağlığı

Karpuzda bol miktarda bulunan bir karotenoid  sayesinde kardiyak fonksiyonların iyileştirilmesine yardımcı olur. Anti-aging ve antioksidan özellikleri ile bilinen beta karoten  kalbi  genç tutar ve yaşa bağlı kardiyak problemleri önler.

Karpuzdaki, C vitamini, potasyum (potasyum kalp krizi riskini azaltır) ve karotenoidler, kolesterolü azaltmaya yardımcı olur ve kalbinizi çeşitli sağlık koşullarından korur.

Kan basıncı ve kolesterol seviyelerini düşürerek kalp krizi ve felç riskini azaltabilir.

3. Enflamasyonu Önler.

Karpuz, inflamasyon ve oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olabilir, çünkü antienflamatuar antioksidanlar likopen ve C vitamini açısından zengindir.

Karpuzda bulunan kolin çok önemli ve çok yönlü bir besindir. Bu besin, vücudun kas hareketine ve belleğine yardımcı olur.

Ayrıca kolin, hücre zarlarının yapısının korunmasına yardımcı olur, yağ emilimine yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur ve kronik iltihaplanmayı azaltır.

4. Kas Ağrısını Azaltır.

Potasyum bakımından zengin olan karpuz vücutta bulunan kasların ve sinirlerin sağlıklı kalmalarına yardımcı olur. Karpuz ve karpuzun suyu kas ağrısını azalttığı ve sporcularda egzersizi takiben iyileşme süresini artırdığı bildirilmiştir.

5. Böbrek Taşlarını Önler.

Çalışmalar, karpuzda bulunan potasyumun, kandaki atıkların atılmasına ve toksinlerin temizlenmesinde çok yardımcı olduğunu, böylelikle böbrek taşlarını önlemede etkili olduğunu göstermiştir.
Ayrıca doğal bir idrar söktürücü olan karpuz idrar akışını hızlandırır. Bunu yaparken böbrekleri zorlamaz.

6. Sindirimi Kolaylaştırır.

Sağlıklı sindirim için lif ve su önemlidir. Karpuz her ikisini de içerir. Kabızlığı giderici özelliği vardır.

7. Sağlıklı Cilt Ve Saçlar İyidir.

Karpuzdaki çeşitli besinler saçlarınız ve cildiniz için iyidir. Bazıları cildi esnek tutarken, diğerleri güneş yanığına karşı korur.
Karpuzda bulunan A ve C vitamini cilt ve saç sağlığı için önemlidir.

C vitamini sağlıklı ciltler için de önemlidir, çünkü cilt hücrelerini oluşturmaya ve onarmaya yardımcı olur. Yeterli A vitamini olmadan, cildiniz kuru ve pul pul olabilir.

Hem likopen hem de beta karoten de cildinizi güneş yanığından korumaya yardımcı olur.

8. Göz Sağlığı İçin Çok Faydalıdır.

Karpuz gözlerin retina pigmentleri üretmesine yardımcı olur ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu karşı korur. Beta karoten açısından zengin olduğu için gece körlüğüne yakalanma riskini azaltır.

9. Astım Ataklarını Azaltır.

Çok miktarda karpuz tüketenlerin astım hastalığına yakalanma riski tüketmeyenlere göre daha azdır. Bol miktarda C vitamini içeren karpuz, astım ataklarının şiddetini azaltabilir.

10. Yağ Yakar ve Kilo Kontrolünü Sağlar.

Karpuz oldukça az kalori içerir ve 1 kase karpuz ortalama 45 kaloridir. Karpuz düşük kalorisi ile diyetinize destek sağlarken lifli yapısıyla uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

Karpuz sitrülin üreten yağ hücrelerindeki yağ birikimini azaltmayı sağlar. Sitrülin, böbrek yardımıyla arjinine dönüşen bir amino asittir. Karpuz, yağ yakıcı özelliği ile bünyede bulunan fazla yağı yakar ve kilo vermeyi sağlar.

Diyette iken tatlı isteği olduğu zaman karpuz yiyebilirsiniz.  Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok fazla miktarda tüketilmemesidir. Çünkü karpuz şeker içerir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir