Yürüyüş Yapmanın Sağlık İçin 10 FaydasıYürüyüş Yapmanın Sağlık İçin 10 Faydası - inanankalpler.net

Kilo kaybı için güçlü egzersizler tatmin edici sonuçlar verse de, sizi mutlu eden sonuç, 2 ila 8 ay içinde tamamen ortadan kalkabilir. Uzmanlar, yürüyüşün yoğun antrenmanlardan son derece avantajlı olduğunu dile getiriyorlar.

Kişi düzenli olarak yürürse, sağlıklı bir vücuda sahip olur ve yaralanmalara daha az eğilimli olur. Buna ek olarak, yürüyüş, eklemleriniz ve kemikleriniz üzerinde, yorucu aktivitelere kıyasla minimum olumsuz etki yaratır.

İşte sağlıklı bir vücut için yürümeyi tercih etmenin bazı nedenleri.

Sağlık İçin Yürüyüşün Faydaları Nelerdir? Yürüyüş Hangi Hastalıklardan Korur?

Yürüyüş Yapmak İçin 10 Sebep…

1. Kan Basıncınızı Düşürür.

Yürüyüş, kan damarlarının duvarlarındaki basıncın azalmasına neden olan kan damarlarını genişletir. Bu, arterlerin ve venlerin yırtılma olasılığını azaltır ve aynı zamanda inme risklerini de azaltır. Ayrıca hipertansiyon veya yüksek tansiyonlu hastalarda sempatik sinir aktivitesini düşürür.

2. Kötü Kolesterolü Azaltır

Yaklaşık 30 dakikalık bir yürüyüş, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol (LDL) veya kötü kolesterol seviyelerini azaltır ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), yani ‘iyi’ kolesterolü artırır .

3. Vücut Ağırlığını Korur.

Tempolu 15 dakikalık bir yürüyüş, ağırlığı azaltmak için etkili bir yöntemdir. Günlük 15 dakikalık tempolu bir yürüyüş sağlıklı ve uygun bir diyetle birleşince düzenli kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.

4. Kemik yoğunluğunu artırır.

Yürüme, kemik yoğunluğunuzu arttırmanın harika bir yoludur. Bu nedenle, sıklıkla osteoporoz ve diğer ilgili sorunlardan muzdarip olan hastalara tavsiye edilir. Bunun yanı sıra , kasları da güçlendirir.

5. Stresi Azaltır.

Yürüyüş, stresi azaltmak için mükemmel bir egzersizdir. Sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel sağlığı da arttıran endorfin üretimini artırır. Vücuttaki endorfinlerin varlığı stres, depresyon ve anksiyete bırakır ve aynı zamanda rahatlatır.

6. Esneklik Sağlar.

Amacınız sadece kilo kaybı değil, aynı zamanda vücut esnekliği ise, düzenli yürüyüşler harika bir çözümdür. Düzenli bir yürüyüş, kaslarınızı uzatır ve esnekliği arttırır. Bu, rutin faaliyetlerinizi daha yumuşak ve güvenli hale getirir.

7. Kardiyovasküler Sorunları Önler.

Yürümek, kalbi sağlıklı ve güzel tutması ile bilinir. Her gün 30 dakika yürürseniz, kan dolaşımını hızlandırır, kan basıncını düşürür ve kardiyovasküler problemlerin olasılığını azaltır. Kalp krizi ve diğer koroner hastalık riskleri azalır.

8. İnsülin Üretimini Düzenler.

Yürüyüş, diyabet hastaları için de oldukça faydalıdır . Yüksek kan şekerine karşı savaşan vücutta insülin üretimini artırır. Diyabetik değilseniz, düzenli yürüyüş bu hastalığın risklerini önler.

9. Sinir Sistemini Güçlendirir.

Çimlerde, nemli kum veya suda çıplak ayakla yürümek, sinir sistemini düzenlemek için iyi bir yöntemdir.
Vücudunuz hareket ettiğinde, beyin kaslara nasıl çalıştığını söyleyen “mesajlar” gönderir. Böylece sinir sistemi çalışmaya devam eder, reflekslerinizi geliştirir.

10. Yaşlanma Etkilerini Yavaşlatır.

Yüzünüzde kırışıklıklar ve ince çizgiler varsa, bunlar yaşlanma belirtileridir. Vücudunuz kaslarınızı sıkılaştırmak için gerekli olan belirli hormonları üretmeyi bıraktığında oluşurlar.
Yürüyüş, yaşlanma belirtilerine karşı mücadele edebilen hormonların üretimine izin verir. Ayrıca stres yaşlanma belirtileri için önemli bir nedendir ve yürüyüşün stresle son derece iyi başa çıktığı söylenir.Yaşınız ilerlese bile genç görünmek için harika bir doğal yöntemdir.

 

Kilo Vermek İçin Yürüyüş Faydalı Mı?

Kan Dolaşımı Doğal Yollarla Nasıl Artırılır?

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir