Üzüm Çekirdeği Yağının Sağlık İçin YararlarıÜzüm Çekirdeği Yağının Sağlık İçin Yararları - inanankalpler.net

Üzüm çekirdeği yağı, pek bilinen ve kullanılan bir yağ değildir. Fakat üzüm çekirdeği yağının faydaları sağlık için oldukça eşsizdir.

Üzüm çekirdeğinin soğuk pres yoluyla sıkılmasından elde edilen hafif ve renksiz bir yağdır. Günümüzde yapılan çeşitli bilimsel araştırmalarda üzüm çekirdeği yağının iyileştirici özellikleri olduğu ortaya çıkmıştır.

Üzüm çekirdeği yağının sağlık için harika faydaları nelerdir? Üzüm çekirdeği yağı hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? 

Kalp Ve Damar Sağlığı

Üzüm çekirdeği yağı kalp ve damar sisteminin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Üzüm çekirdeği yağı iyi kolesterol seviyelerini artırarak ve kötü kolesterolü düşürerek kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Üzüm çekirdeği yağının antioksidan özelliği kan damarlarının zarar görmesini önleyerek yüksek tansiyonu önlemeye destek olur.

Kardiyovasküler hastalık ve anjina riskini azaltır . Üzüm çekirdeği içindeki proantosiyanidin, anormal kan pıhtılaşmasını önleyen güçlü bir antioksidandır.

Diyabet

En yaygın sağlık sorunlarından biri olan diyabet ve diyabet ile ilişkili sağlık sorunları, üzüm çekirdeği yağıyla etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Üzüm çekirdeği yağı ayrıca sindirimi ve karbonhidratların emilimini geciktirir ve bu sayede yemeklerden sonra glikoz seviyesinin yükselmesi riski azalır.

Üzüm çekirdeği yağı Tip 2 diyabetli hastalarda kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Ayrıca diyabetik hastalarda kangren nedeniyle oluşan bacak ülserlerinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Bağışıklığı Artırır.

Üzüm çekirdeği yağı bağışıklık güçlendiricidir. Üzüm çekirdeği yağı içindeki proantosiyanidin, bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan olan glutatyon üretimine yardımcı olur. Üzüm çekirdeği yağının düzenli kullanımı, vücudu virüslerden, enfeksiyondan ve diğer olumsuz etkilerden korur.

Varisli Damarların Tedavisi

Üzüm çekirdeği yağı, damarların duvarlarının güçlendirilmesine yardımcı olarak dolaşımın artmasına ve varis damarları için etkili bir ev ilacıdır.

Üzüm çekirdeği içindeki proantosiyanidin, varisli damarların neden olduğu bacaklarda şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. Üzüm çekirdeği yağı ayrıca, damarlardaki sızıntıyı azaltmaya ve hasarlı kan damarlarını tamir etmeye yardımcı olarak dolaşımını artırmaya yardımcı olur.
Bacaklarınızı günde birkaç dakika yağ ile masaj yapın.

Hemoroid

Üzüm çekirdeği yağında bulunan oligomerik proantosiyanidin maddesinin anti-inflamatuar özellikleri hemoroid ile ilişkili şişme ve ağrıyı gidermektedir. Bu yağ hemoroid kanamalarında rahatlama sağlamaktadır. Kanama bir enfeksiyon belirtisi olabilir bu durumda, üzüm çekirdeği yağı onu tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Kanser Tedavisi Ve Önleme

Üzüm çekirdeği yağı içindeki proantosiyanidin, kanser hücrelerini yok etmekte oldukça etkilidir.

Üzüm çekirdeği yağı, kanser hücrelerinde hücre döngüsü tutulmasına neden olur ve böylece kanser hücrelerinin büyümesini önler.
Üzüm çekirdeği yağı, cilt, meme, akciğer, kolon, mide ve prostat kanserinin tedavisinde etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Üzüm çekirdeği yağı yemek pişirmek için normal pişirme yağlarının yerine kullanılabilir.

Yaraları Daha Hızlı İyileştirir.

Üzüm çekirdeği yağı, vücudun hasarlı kan damarlarını rejenere etmede yardımcı olan bir maddeden daha fazla üretmesine yardımcı olur. Yara bölgesindeki serbest radikalleri artırırak, yaradaki patojen bakterileri yok eder.
Yağı yaraya uygulayınız. Emilecek şekilde bırakın.

Artrit

Üzüm çekirdeği yağının antioksidan, anti-inflamatuar özellikleri, iltihapla savaşır ve serbest radikal hasarını kontrol eder. Üzüm çekirdeği yağı eklemleri yağlar ve böylece esnekliği arttırır.

Çalışmalar, romatoid artrit tedavisinde üzüm çekirdeği yağının etkinliğini kanıtlamıştır. Kemik hasarını önlemeye yardımcı olur. Üzüm çekirdeği yağı da osteoporoz tedavisinde kullanılır.

21 gün boyunca günde 300 miligrama kadar olması tavsiye edilir.

Demans ve Alzheimer

Alzheimer ve demans gibi bilişsel bozukluklar kişinin yaşam kalitesini kötü yönde etkileyebilir.
Araştırmalar, üzüm çekirdeği yağının bilişsel işlevleri geliştirmede etkinliğini kanıtlamıştır.

Ayrıca Alzheimer’ın başlangıcını geciktirmeye de yardımcı olur. Üzüm çekirdeği yağındaki polifenolikler, bilişsel bozukluktan önce tüketildiğinde sağlık durumunu engelleyebilecek veya erteleyebilecek güçlü antioksidanlardır. Benzer şekilde, Alzheimer başlangıcından sonra alınırsa, üzüm çekirdeği yağı hastalıkla ilişkili semptomları azaltır.

Astım

Üzüm çekirdeği yağı astım semptomları için etkilidir . Üzüm çekirdeği yağında proantosiyanidin anti-inflamatuar özellikleri, alerjik durumların iyileştirilmesine yardımcı olur. Üzüm çekirdeği yağı hava yolu direncini ve iltihabı bastırır. Ayrıca bir bağışıklık güçlendirici olduğundan, astım insidansını azaltır.

Akciğerlerdeki hava kesesinin küçültülmesi, alveolar duvarın kalınlaşması ve astım krizi gibi değişikliklerin bir kısmı üzüm çekirdeği yağıyla giderilir. Üzüm çekirdeğinde Proanthocyanidin, bağışıklığı artırmaya yardımcı olan, astımdan rahatlama sağlayan güçlü bir antioksidandır.
Astım için etkili olan C vitamini ve E vitamini ile karşılaştırıldığında, Proantosiyanidin 20 ila 50 kat daha güçlüdür, dolayısıyla astım için oldukça yararlıdır.

Kemik Gücünü Artırır.

Zengin bir kalsiyum kaynağı olan üzüm çekirdeği yağı, kemik gücünü arttırmak ve osteoporozu tedavi etmek için şiddetle tavsiye edilir. Aynı zamanda kemik oluşumuna yardımcı olur. Çalışmalar, üzüm çekirdeğinin ve nar meyvesinin, kemik yoğunluğunu arttırmak için bir süper besin olarak etkinliğini doğrulamaktadır

Ağız Sağlığı

Üzüm çekirdeği yağı, proantosiyanidin varlığı sayesinde dişleri yeniden mineralize ederek dişleri güçlendirir.
Ayrıca dişlerdeki serbest radikallerin neden olduğu iltihap ve hasarı azaltır, böylece diş sağlığını destekler.

Üzüm Çekirdeği Yağının Kullanımda Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Organik ve soğuk preslenmiş üzüm çekirdeği yağı satın alın. Satın almadan önce kimyasal olup olmadığını kontrol edin.

Üzüm çekirdeği yağını hamile ve emziren kadınlar kullanmaktan kaçınabilir.

Üzüm çekirdeği yağı, kan inceltici gibi bazı ilaçları etkileyebilir. Bu nedenle, yağın kullanılması konusunda bir uzmana danışılmalıdır.

Üzüm çekirdeği yağının aşırı kullanımı baş ağrısı, kaşıntı, mide bulantısı ve ishal gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Doğru dozajda kullanımına dikkat edilmelidir.

Üzüm alerjisi olanları üzüm çekirdeği yağı kullanmamalıdır.

Çörek Otu Yağının Faydaları

Shea Butter – Shea Yağı Nedir Ve Kullanım Alanları

Argan Yağının Faydaları…

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir