Kan Dolaşımı Doğal Yollarla Nasıl Artırılır?Kan Dolaşımı Doğal Yollarla Nasıl Artırılır? - inanankalpler.net

Otururken parmaklarınızda, ellerinizde veya bacaklarınızda karıncalanma hissettiniz mi?

Sağlıklı bir yaşam için vücutta uygun kan dolaşımı önemlidir. Besinlerin, minerallerin ve oksijenin vücudun farklı bölgelerine aktarıldığı kan dolaşımından geçer. Ayrıca, uygun dolaşım hücre büyümesini ve organ fonksiyonunu artırır.
Kötü kan dolaşımı, beyin, kalp, karaciğer, böbrekler ve uzuvlar dahil olmak üzere tüm vücudu etkileyebilir.

Kötü dolaşımının yaygın semptomları, vücudun belli  kısımlarında uyuşukluk veya karıncalanma hisleri, soğuk eller ve ayaklar, halsizlik, baş dönmesi, saç dökülmesi, kuru cilt, ödem, baş ağrısı, kas krampları, bacaklarda ağrı ve düzensiz kalp atışıdır.

Hareketsiz bir yaşam tarzı, sigara içmek, kafein, kötü beslenme alışkanlıkları ve iş yerinde uzun saatler hareketsiz kalma zayıf kan dolaşımına sebep olan faktörlerdir.

Ayrıca hamilelik, diyabet, yüksek kolesterol, tiroid hastalığı, obezite, yüksek tansiyon, sinir bozuklukları, anemi, daralmış veya tıkalı kan damarları ve gıda alerjileri gibi tıbbi durumlara bağlı olabilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri yaparak, sağlıklı bir diyet yaparak ve ev ilaçlarını kullanarak vücudunuzun tüm kan akışını iyileştirebilirsiniz. Dolaşım bozukluklarından muzdarip olanlar mutlaka bir doktora danışmalıdır.

İşte kan dolaşımını iyileştirmek için en iyi 10 yol.

1. Egzersiz

Egzersiz, iyi kan dolaşımını teşvik etmenin en iyi yoludur. Sıkı ağırlık antrenmanı egzersizlerine gerek yoktur. Aslında, kan akışını iyileştirmek için basit ve hafif aerobik egzersizler ve  hafif yürüyüşler yeterlidir. .

En az 30 dakika, haftada en az 5 kez yürüyün.
Haftada birkaç kez yüzmenin, koşu, bisiklet, trekking ve benzeri aktivitelerin tadını çıkarın.
Sabah 15 dakika boyunca basit ayak ve el egzersizleri yapın.

2. Masaj

Düzenli masaj, tıkalı bölgelerden kanın taşınmasına yardımcı olur. Tüm vücudun rahatlatıcı bir masajı kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur, bu da kan akışını kolaylaştırır.

Biraz zeytinyağı, hindistancevizi veya badem yağı ısıtın. Ayrıca birkaç damla biberiye yağı da ekleyebilirsiniz. Nazik ancak sıkı vuruşlar kullanarak ellerinizi, bacaklarınızı, bileklerinizi ve diğer vücut parçalarını yağla masaj yapın. Bir süre bekleyin, sonra sıcak bir banyo yapın. Haftada birkaç kez masajın tadını çıkarın.

3. Zerdeçal

Zerdeçal, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olabilecek harika bir baharattır. Zerdeçaldaki aktif madde olan curcumin, kan trombositlerinin pıhtılaşmasını önlemeye ve arterlerdeki plak birikimini azaltmaya yardımcı olur.

4. Acı Biber (Cayenne Biber)

Kan dolaşımınızı arttırmak istiyorsanız, diyet listenize acı biber ekleyebilirsiniz.
Cayenne biberi, vücut ve organlar boyunca uygun kan akışını teşvik eden kapsaisin içerir. Aynı zamanda arterleri ve kılcal damarları güçlendirir. Ayrıca, bacaklarda ağrı, baş ağrısı, soğuk ayak ve karıncalanma hissi gibi zayıf kan dolaşımının semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.
Acı biberi salatalarınıza ve yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

5. Karpuz

Kan dolaşımınız konusunda size yardımcı olabilecek bir diğer olası ev ilaçları karpuz. Karpuz, içerdiği antioksidanlar sayesinde kan dolaşımınızı artırabilecek kadar iyi miktarda likopen içerir. Sağlık uzmanları, kanınızın kolayca akmasını sağlamak için her gün bir kase karpuz yemenizi tavsiye eder.

6. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı kan dolaşımını iyileştirmek için çok faydalıdır. Sağlıklı yağlara sahiptir ve arterlerin iltihaplanmasını hafifletmeye yardımcı olan orta zincirli trigliseritler içerir. Bu da vücudun her tarafındaki kan akışını iyileştirir. Ellerinizi ve bacaklarınızı her gün masaj yapmak için sıcak hindistan cevizi yağını da kullanabilirsiniz.

7. Yulaf

Yulafı diyetinize eklemek, antioksidan ve antienflamatuvar özelliklerinden dolayı kanınızın dolaşımını sağlamanın başka bir yoludur. Yulaf yendiğinde, aslında vücudunuza zarar verebilecek herhangi bir serbest radikalle savaşırken kan damarlarınızı genişletmeye yardımcı oluyor. Sabahları yulaf kasesine taze meyve ekleyebilir veya yulafınızı smoothielere ekleyebilirsiniz. Her iki durumda da, genel sağlığınız için iyi olacak faydalarını elde edersiniz.

8. Kahve, Sigara Ve Çay Alımını Azaltın.

Kahve, sigara, çay ve hatta enerji içeceği gibi uyarıcılar, uzun vadede sağlık sorunlarına yol açabilecek kanınızı etkiler. Her ne kadar gerçekten bu içecekleri içmekten vazgeçmek zorunda olmamanıza rağmen, ılımlılık önemlidir, bu nedenle uyarıcı içeceklerin alımını sınırlamaya çalışın.

9. Su İçin.

Kanımız bile büyük ölçüde sudan oluşur. Bol miktarda su içmek tüm dolaşım sisteminin verimli çalışmasını sağlar.
Artan su alımını da sistemimizden zararlı toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Doktorlar, ortalama yetişkinlerin her gün 8 bardak su içmelerini tavsiye etmektedir. Lezzet katmak ve içeceği daha heyecanlı hale getirmek için,limon dilimleri veya salatalık dilimleri ekleyebilirsiniz.

10. Bitter Çikolata

Siyah çikolata, kan akışını geliştirmek için bilinen bir bileşen olan kakao içerir. Aslında, çalışmalar koyu çikolataların bacaklara kan dolaşımını geliştirebileceğini göstermiştir .

Bitter çikolata polifenol adı verilen antioksidanları içerir. Araştırmaya göre, polifenoller arterlerin genişlemesine yardımcı olarak kan dolaşımını artırabilir. Arterler rahatladığında, kan akışına daha az dirençlidir ve kan basıncı azalır.
Unutmayın, sütlü çikolata aynı antioksidanları içermez, bu nedenle siyah çikolata tercih edin. Maksimum fayda için en az yüzde 70 kakao olan bir tür kara çikolatanın seçilmesi önemlidir.

Tavsiye Makaleler…

Kolesterolü Düşüren 5 Mükemmel İçecek

Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Gıdalar

Tansiyonunuzu Hibiskus Çayı İle Düşürün.

Salatalık Suyu Tansiyonu Düşürür Mü?

2 Yorum

  1. Hakan Kaymaz 1 Haziran 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 2 Haziran 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir