Kimyonun Sağlık İçin İnanılmaz FaydalarıKimyonun Sağlık İçin İnanılmaz Faydaları - inanankalpler.net

 

Kimyon keskin kokulu şifalı bir baharattır. Hindistan, Meksika, Orta Doğu, Akdeniz ve Çin mutfağında çok kullanılmaktadır.

Özellikle sucuk yapımında kullanılan kimyon, yemeklere de lezzet kattığı kadar sağlık içinde çok faydalıdır.

Kimyon tohumları üç farklı renktedir. Beyaz, siyah ve kehribar.

Dünyanın her yerinden çeşitli mutfaklarda kullanılmaktadır. Kimyon tohumlarının tıbbi değerleri çok  iyi bilinmektedir.

Kimyonun Sağlığa Faydaları

Kimyon,  sindirimi hızlandırıcı olarak kullanılır. Aynı zamanda soğuk algınlığı tedavisinde, anemi, uykusuzluk, solunum bozuklukları gibi hastalıklarda kullanılan kimyonun besin değeri inanılmaz derecede yüksektir.

Kimyonun İçerdiği Vitamin Ve Mineraller Nelerdir?

Kimyon, çok sayıda vitamin ve mineral ile doludur. Tam bir A vitamini kaynağı olan kimyon ayrıca C, E ve K vitaminleri içermektedir. Bunun dışında folatlar, niasin, piridoksin riboflavin ve tiamin içermektedir. Karbonhidratlar açısından da zengin olan kimyon ayrıca yağlar ve diyet lifleri içermektedir.

Kimyon, bol miktarda demir, kalsiyum, magnezyum, manganez, fosfor, sodyum ve çinko içerir. Kimyon insan vücuduna pek çok açıdan fayda sağlar.

Peki kimyon hangi hastalıkların tedavisinde yardımcı olur? Kimyonun Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

Kimyonun Sağlık İçin 20 Faydası

1. Sindirimi kolaylaştırır.

Kimyon tükürük bezlerini uyarabilen ve sindirim sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olan yüksek miktarda timol ve diğer esansiyel asitlere sahiptir. Bu nedenle, hazımsızlık sorunu yaşayan kişiler için kimyon çayı içmesi tavsiye edilir. Su kaynatılıp içine kimyon tohumu eklenir. Yaklaşık 5 – 8 dakika sonra süzülür ve içilir.

2. Kan Basıncını Düzenler

Kimyon, zengin bir potasyum kaynağıdır. Potasyum yeni hücrelerin üretimine yardımcı olur ve kan basıncını düzenler. Kardiyovasküler hastalıklar riskini önlemek için, beslenme uzmanlarının günlük olarak aç karnına bir bardak kimyon suyu içmeleri tavsiye edilir.

3. Kanserle Savaşır

Kimyonda aktif bir bileşik olan cuminaldehid, tümör hücrelerinin büyümesini geciktirdiği bulunmuştur. Ayrıca, bu tohumlar çeşitli anti-kanserojen maddeler içerir. Göğüs ve kolon kanserinin tedavisine  yardımcı olur.

4. Soğuk algınlığı

Kimyon tohumunun anti-fungal, anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özellikleri soğuk algınlığını etkili bir şekilde tedavi eder. Kimyon tohumlarında bulunan birçok bileşik, kasları yatıştırır ve bağışıklığı artırır; böylelikle vücudu soğuk algınlığına neden olan  enfeksiyonlara karşı korur.

5. Anemiyi Önler.

Kimyon tohumlarındaki demir içeriği anemi tedavisinde yardımcı olur. 100 gram kimyon tohumu yaklaşık 11.1 gram demir içerir. Hemoglobin üretiminde vücuda yardımcı olur. Kadınlara düzenli olarak kimyon almaları tavsiye edilir.

6. Hamilelik Ve Anne Sütünü Artırır.

Bebek bekleyen bir anne adayı iseniz, günlük diyetinize kimyon tohumu ekleyin. Anne ve fetusun demir ihtiyacını sırasıyla karşılayacaktır.

Kalsiyum içeriği emziren kadınlarda sütün salgılanmasına yardımcı olur. Kimyon kaynatılıp balla karıştırılarak içilir.

7. Mide Rahatsızlıkları ve Kabızlık

Kimyon, mide ve  bağırsak sisteminde daha fazla enzimin salgılanmasına neden olan yüksek lif içeriğine sahiptir. Gastrit, gaz ve iltihaplara iyi gelir.

Ayrıca ciddi sindirim sistemi problemlerinin iyileşmesinde yardımcı olur . Kimyonun yüksek laksatif güce sahip olduğuna inanılır. Bu nedenle, faydalarını elde etmek için, kimyon tohumunu kaynatarak hazırlayacağınız çayın içine bal ekleyerek yudumlayın. Kabızlık problemini önlemek için kavrulmuş kimyon tozunu balla birlikte tüketin .

8. Uykusuzluk Tedavisi

Kimyon tohumlarındaki yüksek melatonin içeriği insanların uykusuzlukla savaşmasına yardımcı olur. Uyumadan önce kimyon tohumu ve ardından bir muz tüketin. Muz ve kimyon bileşikleri arasındaki kimyasal reaksiyon , uykusuzluk probleminin tedavisiyle sonuçlanır .

9. Hafızayı Güçlendirir.

Riboflavin, vitamin B6, zeaksantin ve niasin gibi kimyon tohumlarındaki mineraller, belleği arttırmak için mükemmeldir . Ayurveda’da kimyon tohumları, amnezi tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

10. Diyabet Tedavisi

Çeşitli araştırmalarla, kimyonun düzenli tüketiminin hipoglisemi’yi azalttığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, kimyon tohumları ilaçlarla birlikte diyetinize dahil edin.

11. Solunum Bozukluğunu Önler.

Kimyondaki aromatik esansiyel yağların ve kafein içeriğinin zenginliği, vücut üzerinde anti-konjestif etkiler verir ve solunum bozukluklarının tedavisine yardımcı olur. Solunum sisteminde birikmiş olan mukus ve balgamı gevşetir. Böylece solunum işlemini kolaylaştırır.

12. Astımla Savaşır.

Kimyon tohumu inflamatuar süreçleri ve astıma neden olan diğer mediatörleri azaltan thymoquinone içerir ve bu da kimyonun bir bronkodilatatör olarak hareket etmesini sağlar. Bu özelliğinden dolayı astım ataklarının daha hasarsız ve hızlı geçmesine yardımcı olabilir. Nefes darlığına iyi gelir.

13. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Kimyonda yüksek miktarda A vitamini, C vitamini, demir ve diğer esansiyel yağları vardır. Bu vitaminler ve mineraller, bağışıklık sistemini iyileştirmek için insan vücuduna farklı şekillerde yardımcı olur.

14. Vücut Detoksları

Kimyon, vücutta toksik maddelerin azaltılmasında karaciğere yardımcı olan sindirim enzimleri üretir.

15. Metabolizmayı Hızlandırır.

Kimyon tohumları, vücuttaki besin emilimini arttırır. Metabolizmayı hızlandırır.

16. Kilo Kaybı

Obezite, insanların karşı karşıya kaldığı büyük bir sorundur. Bu baharat, yemeklere eşsiz bir lezzet katıyor. Salatalara ve haşlanmış sebzelerin üzerine kimyon serpin. Hem lezzetlendirmiş hem de  sağlık yararları elde edersiniz.

17. Kaşıntıyı Önler.

Kimyon tohumu kolayca cilt kaşıntısını önler. Sadece kimyon tohumlarını 15 ila 20 dakika suda kaynatın ve soğumaya bırakın. Şimdi kaşıntılı deriden kurtulmak için bu suyla banyo yapın. Ayrıca cilt döküntülerini de önler. Rahatlamak için haftada iki kez bunu yapın.

18. Menstrual Döngüyü Düzenler.

Kimyonun düzenli tüketiminin adet döngüsünü düzenlediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır .

19. Sperm Sayısını İyileştirir.

Kimyon, cinsel sağlığın iyileştirilmesine yardımcı olan potasyum ve çinko içerir. Bu tohumlardaki çinko bileşeni, sağlıklı sperm üretimini uyarır. Ayrıca, kimyon çayı da doğurganlık  oranını artırır.

20. Ağrı Kesicidir.

Kimyon, soğuktan kaynaklanan kasılma, kulunç ve romatizma ağrısını geçirir. Kimyon, bal ve sirke ile karıştırılıp içilir.

Kimyonun Güzellik İçin İnanılmaz Faydaları İçin Tıklayın…

Diğer şifalı baharatların faydaları için linklere tıklayabilirsiniz….

Çemen Tozu Nedir Ve Nerelerde Kullanılır

Doğanın Gizli Şifa Kaynağı | Kekik

Köri Nedir – Nasıl Kullanılır

Tazesi Ve Kurutulmuş Hali İle Şifa Kaynağı Kişniş

Kakule Nerelerde Kullanılır – Faydaları Nelerdir

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir