Diz Ağrısına Neden Olabilecek AlışkanlıklarDiz Ağrısına Neden Olabilecek Alışkanlıklar-inanankalpler.net

Doktorlara göre, çoğu diz ağrısı vakası, kötü alışkanlıklardan kaynaklanıyor. Diz ağrısı genellikle aşınma ve yıpranma ile ilişkili olabilir.

Bazen diz ağrısına neden olan basit şeyler:

Spor yaparken dizleri bükmek, hatta basit bir düşüş. Bununla birlikte, bazen yaralanmalar, diziniz ağrıyana kadar farkında olmadığınız kötü alışkanlıklardan kaynaklanır.

Sadece yaşlıların bu tür sorunlar yaşadığı anlamına gelmez. 20’li veya 30’lu yaşlarda olsanız bile diz ağrısı olasıdır.

Dizlere zarar verebilecek alışkanlıklar nelerdir? Diz Ağrısına Neden Olan Alışkanlıklar

Doğru Ayakkabı Seçimi:

Doğru ayakkabılar dizlerin bakımı söz konusu olduğunda önemlidir.

Yüksek topuklar her ne kadar şık olmasalar da,bacaklarınızı uzun ve ince görünmesini sağlasa da dizlerinizdeki ağrılar artabilir. Çok sayıda çalışmanın, yüksek topuklu ayakkabı giymenin, kadınlar arasında diz (ve aynı zamanda ayak) yaralanmalarının bir numaralı sebebi olduğunu gösterdiğini biliyor muydunuz?

Bununla birlikte, bu yüksek topuklulardan vazgeçmeniz anlamına gelmez. Onları sadece özel durumlarda giyebilirsiniz.

Koşucular, burada muaf değildir. Her zaman koşu ayakkabılarınızı dikkatlice seçin. Ayak şekliniz, boyutunuz ve çalışma alışkanlıklarınız için doğru tasarımı seçmelisiniz.

Hem kadınlar hem de erkekler, özellikle iş ve egzersiz gibi düzenli kullanım için tasarlanan bir çift uygun destek sağlayan ayakkabıları tercih etmeliler.

Duruş

Çoğu insan, duruşlarından etkilenen tek şeyin onların sırtına düştüğüne inanır, ancak dizleriniz söz konusu olduğunda aslında çok büyük bir rol oynar.
Kötü duruşa başvurduğumuzda, dizlerinizi dururken geriye doğru kilitlemek, tüm ağırlığınızı tek bir bacağın üzerinde tutarak, ileri itilen midenizle ya da başınızı ileriye doğru itmekle kastediyoruz. Yapmak istediğiniz şey, duruşunuzu düzeltmek, başınızı omuzlarınızın üstünde tutmak ve ağırlığınızı her iki bacağa eşit olarak dağıtmaktır.

Fazla Kilolu Olmak

Dizleriniz vücudunuzdaki ağırlık taşıyan eklemlerdir.
Vücut ağırlığınızın her yıl birkaç kilo artırmaya devam etmesine izin verdiğinizde dizlerinizdeki baskıya katkıda bulunmaya devam edersiniz.
Taşıdığınız her bir kilo fazla kilo için, dizlerinizin üzerine 3 kilo daha fazla baskı yapılır. Aşırı kilolu olmak genellikle diz ağrısı ile bağlantılıdır. Ne yazık ki, dizlerin osteoartriti ile de bağlantılıdır. Bu sebeple, dizlerinizi gereksiz yere yıpranmalardan korumak istiyorsanız, sonuçta acıya neden olabilen bu istenmeyen kilolardan kurtulmanız iyi bir fikirdir.
Kilonuzu normal aralıkta tutmaya çalışın ve aşırı kiloluysanız, her ay birkaç kilo vermeyi deneyin.

Yetersiz Egzersiz

Dizlerin hareket etmemesinin onlar için yapabileceğiniz en iyi şey olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bunun tersi doğrudur.
Her ne kadar egzersiz iki ucu keskin bir kılıç olsa da, çok fazla egzersiz yapmakta hiç egzersiz yapmamak kadar kötüdür. Diziniz için biraz egzersiz yapmalı ama aşırıya kaçmamalısınız.
Diz ağrısı ile uğraşmak istemiyorsanız düzenli olarak egzersiz yapmak harika bir fikirdir. Yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme, dizler için harika egzersizlerdir.

Egzersiz yapmaya başlamadan önce germek ve ısınmak gereklidir. Sıçramadan önce gevşemeye ihtiyaç duyan yaylar gibi kasları düşünün. Bacak kaslarınız daha güçlü olduktan sonra daha yorucu egzersizler yapabilirsiniz.

Diz Ağrısı İçin Tavsiyeler:

Belki de size yapabileceğiniz en iyi tavsiyelerden biri, dizinizin nasıl hissettiğine yakından bakmaktır. Birkaç gün dinlendikten sonra gitmeyen bir ağrı geliştirirseniz, mümkün olan en kısa zamanda bir doktora görünmelisiniz.

Diz yaralanmaları zamanla daha da kötüleşir, bu nedenle erken tedavi, iyileşen dizler ile dizleriniz arasında hayatınızın geri kalanı boyunca yaralanmaya devam eden dizler arasında büyük bir fark yaratabilir.

Dizlerinizi dinlendirme, buz paketleri, sıcak banyolar yaralanma veya ağrıya iyi gelebilir. Bu yöntemler işe yaramazsa mutlaka bir doktora danışın.

Tavsiye makaleler…

Limon Kabuğu İle Eklem Ağrısından Kurtulabilirsiniz

Tendonlara Zarar Veren Alışkanlıklar

Yaz Sıcakları İltihaplı Eklem Romatizmasını Tetikliyor

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir