Şeker Yerine Kullanılabilecek 10 Doğal AlternatifŞekere Alternatif 10 Doğal Tatlandırıcı - inanankalpler.net

Çoğu insanın tatlı yiyecekleri sevdiği bir gerçektir. Ama hepiniz, rafine şekerin bizim için iyi olmadığını biliyorsunuz.

Ama şeker gerçekten ne? Şeker, fasulye, tahıl, meyve ve sebze gibi gıdalarda doğal olarak bulunan basit bir karbonhidrattır. İşlenmemiş şeker; vitamin, mineral ve protein içerir. Diğer taraftan rafine şeker, pancardan veya şeker kamışından çıkarılır. Lif, vitamin, mineral içermez ve sindirilmesi zordur. İşlenmiş şekerden kaçınmak son derece kolay. İşlenmiş şekere alternatif  doğal gıdalar neler?

İşlenmiş Şeker Yerine Kullanılabilecek Sağlıklı Alternatifler Nelerdir?

Şekere Alternatif 10 Doğal Tatlandırıcı

1- Balsamik sirke

Balsamik sirke, serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olan ve sağlıklı sindirimi desteklemeye yardımcı olan pepsin enzimi açısından zengin antioksidanlar bakımından zengindir.

2- Muz

Muzlar potasyum, lif ve iyi bir vitamin B6 ve C bakımından zengindir. Ayrıca doğal bir tat ile doğal tatlı olarak kabul edilir, bu nedenle mükemmel bir doğal tatlandırıcıdır. 1 fincan muz püresi 200 kaloriye eşittir.

3- Saf Bal

Bin bir derde şifa olan bal yüksek oranda doğal şeker içerir. Saf bal, kansere karşı koruyucu antioksidanlarla doludur ve alerji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bir çorba kaşığı saf bal 64 kaloriye sahiptir.,

4- Pekmez

Geleneksel bir lezzet olan pekmez aslında meyveyi kaynatarak öz şekerini çıkartıp şurup haline getirmektir. İçinde eklenti şeker yoksa, kararında tüketildiğinde hem faydalıdır hem de çok lezzetlidir

5- Akçaağaç şurubu

Akçaağaç gövdesinden çıkan öz suyundan elde edilir. Yılın sadece şubat, mart, nisan aylarında çıkartılır. Çıkan öz suyun %95 sudur. Kaynatılıp suyu uçurulduktan sonra şurup elde edilir.
Akçaağaç şurubu çinko, potasyum, kalsiyum ve manganez açısından zengindir. Serbest radikalleri nötralize etmeye ve oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir.

6- Stevia

Rafine şekere göre çok daha tatlı olan Stevia bitkisi Brezilya ve Paraguay’da yetişir. Yaprakları doğal olarak tatlıdır. Bu yüzden “tatlı bitki” olarak da anılır. Ülkemizde “şeker otu” olarak bilinir. Stevia, sıfır karbonhidrat, sıfır kalori ve yapay tatlandırıcıların kötü yan etkilerinden hiçbirini içermez. Bu onları ideal bir doğal tatlandırıcı yapar. Ancak yaprakları, stevioside, şekerden 200 kat daha tatlı yapar.

7- Keçiboynuzu özü

Keçi boynuzu meyvesinin özünden elde edilir. Soğuk sıkım olmasına dikkat edilmelidir. İnsan sağlığı için gerekli olan neredeyse bütün mineralleri barındırır. Vitamin değeri yüksektir.

8- Hurma

Son zamanlarda şekere alternatif olarak kullanılması sıkça tavsiye edilen hurma % 80 şeker içerir. Hurma mineraller, vitaminler ve protein açısından çok zengindir. Lifli yapısı sayesinde kolay sindirilir. Son derece besleyicidir. Yüksek oranda şeker içerdiği için dengeli tüketilmesi tavsiye edilir.

9- Kuru Üzüm

Az miktarda yenmesi şeker ihtiyacımızı karşılamaya yeterlidir. Ayrıca enerji verir kan yapar. Keklerde kurabiyelerde tat vermesi amacıyla kullanılabilir. Şeker hastalarının sınırlı tüketmesi gerekir.

10- Kuru kayısı

Şeker isteğinizi gidermek için 2 adet kuru kayısı yemeniz yeterlidir. Çünkü kuru kayısıda şeker oranı oldukça yüksektir. 5 kilo yaş kayısıdan 1 kilo kuru kayısı elde edilmektedir. Ayrıca potasyum, demir, kalsiyum mineralleri açısından zengin olan kuru kayısı Beta karoten içerir. C vitamin ihtiyacınızı kuru kayısıdan karşılayabilirsiniz. Minik küpler halinde doğrayarak kurabiye ve keklerinize ekleyebilirsiniz.

Tavsiye Linkler…

Hazır Gıdalardaki Gizli Şeker

Şişelenmiş Suların Raf Ömrü Ne Kadardır

Bayatlayan Ekmek Nasıl Değerlendirilir?

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir