Anemi İle Mücadele İçin En İyi 10 GıdaAnemi İle Mücadele İçin En İyi 10 Gıda -inananklapler.net

Demir eksikliği, özellikle hamile kadınlar ve çocuklarda en yaygın beslenme bozukluğu şekli olarak kabul edilmektedir. Yeterli miktarda demir almamak, demir eksikliği anemisine neden olabilir ve bu da sizi enfeksiyonlara ve hastalılara daha duyarlı hale getirebilir.

Peki ne kadar demir almalısınız?

Yaşları 19-50 arasında değişen kadınlar günde 18 miligram ve hamileyken 27 miligram demir tüketmeli. Öte yandan erkekler, belirtilen yaşta sadece 8 miligrama ihtiyaç duyar.

 2 Tip demir çeşidi vardır: Heme-demir hayvansal gıdalarda ve heme olmayan demir ise bitkisel gıdalarda bulunuyor.  Heme-demir diğerine göre yaklaşık 2-3 kat daha etkili sindiriliyor. Her iki türü de diyetinizden almak çok önemlidir.

Anemiyle mücadele eden demir açısından zengin 10 gıda, Demir eksikliği tedavisine yardımcı besinler nelerdir? 

Demir Açısından Zengin 10 Besin…

1. Pancar

Pancar anemi ile mücadelede çok etkilidir. RBC veya kırmızı kan hücrelerini tamir etmeye yardımcı olan yüksek demir yüklüdür. RBC aktive edildiğinde, vücuda oksijen kaynağı artar.

Herhangi bir şekilde günlük diyetinize pancar ekleyerek, anemi ile kolayca savaşmaya yardımcı olacaktır. Pancarın suyunu içebileceğiniz gibi salata olarak yenebilir veya yemeğini de yapabilirsiniz.

Kırmızı Pancar Kavurması Tarifi 

2. Yumurta

Yumurta, anemik hastalar için çok yararlı olan antioksidanlar ve protein bakımından zengindir. Çok az kalori içeren diyet besinleri sağlar.

3. Bal

Bal, iyi miktarda demir içerir. 100 gram bal yaklaşık 0.42 mg demir içerir.

Bal ayrıca vücuttaki hemoglobini arttırmaya yardımcı olan magnezyum ve bakır içermektedir. Sadece sabahları bir bardak taze limon suyuna 1 çorba kaşığı bal ekleyin ve  aç karnına içmek anemiyle etkili bir şekilde savaşmaya yardımcı olun.

4. Kuruyemiş

Kuruyemişler mükemmel bir demir kaynağıdır. Hepsi birer vitamin ve mineral deposu olan kuru yemişler demirin yanı sıra sağlıklı yağları da içerir. 100 gramda; Fındık 4,7 mg, Antep Fıstığı ve  Ayçekirdeği 4 mg, Kaju 6 mg, Kabak çekirdeği 8 mg, Badem 3,73 mg, Ceviz 3 mg, Yer fıstığı 4,6 mg demir içermektedir.

5. İstiridye

İstiridye demir açısından zengindir. Midye, midye, istiridye ve kalamar gibi bivalve yumuşakçalar, önemli besin, artı B12 vitamini ve çinko ile yüklenir. Tek bir orta boy istiridyede 3-5 mg demir bulunur.

6. Nar

Nar birçok faydalı bileşen içerir. Karbonhidrat, protein, yağ ve lif içerir. Ayrıca kalsiyum, yüksek demir, potasyum, bakır, mineral ve diğer vitaminleri de vardır. Kandaki hemoglobini arttırmaya yardımcı olur ve sağlıklı kan akışını da destekler.

7. Kırmızı Et

Sığır eti ve tavuk gibi kırmızı et tüketimi, vücut tarafından emilmesi çok daha kolay olan yüksek miktarda demir sağlar. Kırmızı et, böbrek ve kalbin karaciğeri, yüksek miktarda demir içerir.

Kırmızı et de B12 vitamini mükemmel bir kaynağıdır. Sığır eti, vücudun günlük demir ihtiyacının% 600’ünden fazlasını sağladığı kanıtlanmıştır. Deniz ürünleri anemi ile savaşırken harikadır.

8. Ispanak

Ispanak aneminin önlenmesine yardımcı olan popüler bir yapraklı sebze. Vitamin A, B9, E ve C, kalsiyum, lif, beta karoten ve demir içerir. Vücudun genel sağlığını geliştirmeye yardımcı olur. Yarım fincan haşlanmış ıspanak, 3.2 mg demir içerir ve bu da kadınların demir ihtiyacının yaklaşık% 20’sini oluşturur.

9. Soya Fasulyesi

Soya fasulyesi, yüksek demir içeriği içeren çekirdekler olarak bilinir. Yağda düşüktür ve anemiyle mücadele eden yüksek proteine ​​sahiptir.

10. Domates

Domatesler likopen ve C vitamini açısından zengindir. Domateslerdeki C vitamini demirin kolay emilmesine katkıda bulunur. Ayrıca domates, cilt ve saç bakımı için de yararlı olan E vitamini ve beta karoten bakımından zengindir.

Demir eksikliği ile ilgili tavsiye makaleler…

Demir Eksikliğine İyi Gelen Besinler

Demir Eksikliği Tedavisine Destek Olan Bitkisel Çaylar

Hemoglobin Seviyesini Arttıran Ve Demir İçeren 13 Meyve

Vejetaryenler İçin Demir İçeren Besinler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir