Teyemmüm Nedir? Teyemmümün Farzları Ve Sünnetleri Nelerdir?Teyemmüm Nedir? - inanankalpler.Net

Teyemmüm Nedir?

Abdest almak veya gusletmek için su bulamayan veya suya gücü yetmeyen bir Müslüman temiz toprak veya toprak cinsiyle teyemmüm eder.

Suya gücü yetmemek; vücudunda, su kullandığı takdirde artacak bir hastalığın olması, hava çok soğuk olup gusül için muhafazalı bir yer bulunmaması, su çok soğuk olup ısıtacak bir şeyin olmaması, suyun civarında düşman veya yırtıcı hayvan bulunması, gusül edecek yer bulunmaması su az olup abdest ve gusle kullanıldığı takdirde kendisinin ve hayvanının susuz kalmasından korkulması, kuyu için suyu çekecek kova ve ip gibi şeylerin bulunmaması, esir olup abdest ve gusülden men olunması ve benzeri hallerdir.

Vücudun yarısı veya daha fazlası yaralı ise gusül yerine teyemmüm edilir. Yarıdan azı yaralı ise sağlam yerleri yıkanır, yara olan yerler meshedilir. Abdest azalarında da bu hüküm geçerlidir.

Suyun bulunmaması dört bin adım uzakta olmasıyladır. Bulunmadığına veya en az bu kadar mesafe uzaklıkta olduğuna kanaat getiren kişi teyemüm eder.

Cenaze ve bayram namazlarına abdest aldığı takdirde yetişemiyeceğini anlayan kişi de teyemmüm ederek bu namazları kaçırmaz. Ancak vakit namazları ve Cuma namazı için bu geçerli değildir. Vaktin çıkacağından korkulsa dahi teyemmüm edilemez.

Mescide girmek zorunda olan kişi teyemmüm ederek girer. Orada uyuyup cünüp olan kişi de teyemmüm ettikten sonra çıkmalıdır.

Teyemmüm Nasıl Yapılır?

Teyemmüm temiz toprak ve cinsinden olan kum, kireç, tuğla alçı, mermer, kiremit, yahut, mercan, kaya tuzu ile yapılır. Toprakla sıvanmış duvarda da teyemmüm yapılır.

Teyemmüm yapıp namaz kılarken su görülse veya yanına birinin su getirdiği anlaşılsa, teyemmüm de, namaz da bozulur. Abdest alıp namazı yeniden kılmak gerekir. Namazı bitirmişse yeniden kılmaz.

Bir teyemmümle dilediği kadar namaz kılabilir.

Abdesti bozan, guslü gerektiren her şey teyemmümü de bozar Ayrıca su bulunur veya suyu kullanmaya gücü yetecek hale gelirse yine teyemmüm bozulur.

Gücü yeterse yanındaki şahıstan su satın alır. Şayet fiyatına gücü yetmezse satın almak vacib olmaz.
Yüzü veya kollarında sakız, yağlı boya gibi meshe mani bir şey varsa önce o giderilir.

Teyemmümün Farzları

Teyemmümün farzları üçtür. (Darplar bir sayılırsa ikidir.)

1- Niyet; elini toprağa vururken temizlenmek, namaz kılmak, tilavet secdesi yapmak, cenaze namazı kılmak, mescide girmek gibi kastettiği ibadeti zikrederek niyet etmek.

2-  Birinci darp; temiz toprağa parmakları açık avuç içlerini vurup kaldırırken silkeledikten sonra yüzünü meshetmek.

3-  İkinci darp; aynı şekilde elini toprağa vurup silkedikten sonra sıvalı kollarını dirseklerine kadar meshetmek.

Teyemmümün Sünnetleri

1- Besmele çekmek.

2- Sırayı gözetmek, yani önce niyet, sonra yüz, sonra da kollar için toprağa vurmak.

3- Ara vermeden bir biri ardınca yapmak.

4- Ellerini yere koyarken evvela ileri sürmek.

5- Sonra kendine doğru çekmek.

6- Parmaklarını açık bulundurmak.

7- Ellerini yerden kaldırdıktan sonra, tozlu ise, ellerini birbirine vurarak silkelemek.

Teyemmüm ibadet için yapılan bir hazırlık olduğu kadar, insana tevazu hissi veren ve ona topraktan yaratıldığını hatırlatan bir ibadettir.

Kaynak : İslam Dini Ve İlmihali – İsmail Kaya

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir