Bıldırcın Yumurtası Tavuk Yumurtasından Daha Mı Sağlıklı?Bıldırcın Yumurtası Mı Tavuk Yumurtası Mı? - inanankalpler.net

Birisi size bıldırcın yumurtasının tavuk yumurtasından daha sağlıklı olduğunu söylemiştir. Böyle bir iddianın gerçekliği var mıdır? Gelin yazımıza bir göz atalım…

Büyük üzümlerin büyüklüğünde bıldırcın yumurtasının soluk sarı kabuklarının üzerinde koyu kahverengi renkte benekler vardır. Görünüşünden dolayı, gerçekten çok dikkat çekebilir. Bir çok kişi tavuk yumurtasından daha sağlıklı olduklarından dolayı da ilgileniyor.

Tavuk yumurtası mı? Bıldırcın yumurtası mı?

Beslenme uzmanları, hem bıldırcın yumurtası hem de tavuk yumurtasının sizin için iyi olduğunu söylüyor. Her ikisinin de  kendi artıları ve eksileri vardır. Gerçek şu ki eşit derecede sağlıklıdır.

Tavuk Mu Bıldırcın Yumurtası Mı Daha Faydalı?

Bıldırcın yumurtasının tavuk yumurtasından daha sağlıklı olduğuna inanılmasının nedenlerinden biri, biraz daha yüksek miktarlarda protein içermeleridir. Hepimiz biliyoruz ki protein, kasları inşa etmek ve korumak, cildi, saçları ve tırnakları sağlıklı ve güçlü tutar. Ayrıca enzim ve hormon üretmektir.

Bıldırcın yumurtasında, yağ ve kolesterolün biraz daha yüksek olduğunu ifade etmek önemlidir. Kilo vermeye çalışan ya da doktorlarının kolesterol tüketimini azaltmak için söylediklerine göre, bıldırcın yumurtası onlar için dezavantajlı olabileceğinden, tavuk yumurtası tüketmeleri önerilmektedir.

Ayrıca bıldırcın yumurtasında, kalori oranı tavuk yumurtasından biraz daha fazladır. Yani günlük kalori alımınızı azaltmaya çalışıyorsanız, ya bıldırcın yumurtasına “hayır” deyin ya da sadece ılımlı bir şekilde tüketin.

Bıldırcın yumurtasının  içerisinde A vitamini biraz daha yüksek olduğundan, gözlerinize  tavuk yumurtasından daha iyidir. Ancak bu, tavuk yumurtası gözlerinizi gece körlüğünden ve görme yeteneğinizi etkileyebilecek çeşitli hastalıklardan koruyamadığı anlamına gelmez. Sadece tavuk yumurtası, bıldırcın yumurtasından biraz daha az A vitamini içerir.

Bıldırcın yumurtasında, daha fazla B vitamini olduğu bilinmektedir. Doktorlara göre, B vitaminleri, karbonhidratları hücrenizin kullanabileceği yakıta dönüştürmeye yardımcı oldukları için enerji üretimi için önemlidir.

Bıldırcın yumurtasındaki  B vitaminleri, beyin ve sinir sağlığı için de önemlidir. Anksiyete ve stresten muzdarip insanlar için ideal olan ruh halini iyileştirmeye yardımcı olurlar. B vitaminleri ayrıca, sinirlerin zarar görmesini engellemeye yardımcı olur, genellikle elleri ve ayakları etkiler.

Bıldırcın yumurtasından B vitamini alınmasına karşı, beslenme uzmanları tavuk yumurtasının vücudunuza daha fazla D vitamini sağladığını söylüyor.

Günlük diyetinizin iyi D vitamini miktarından oluşması için birkaç neden vardır. Örneğin, bu vitamin kalsiyum emilimine yardımcı olarak osteoporoz riskini azaltmada çok faydalıdır . Kemikleri güçlendirici mineraller içermektedir. D vitamini, aynı zamanda hem duygu durumu hem de bağışıklığı arttırıcı rol oynar.

Bir çok insanın bıldırcın yumurtasının tavuk yumurtasından daha sağlıklı olduğuna inanmasının bir başka nedeni de, tavuk yumurtasından daha az alerjendir. Bu doğru olsa da, bıldırcın yumurtası sadece daha az alerjiktir, yani  bir şekilde bıldırcın yumurtalarına karşı alerjik reaksiyonlar gelişebilir.

Şimdi en dikkate değer gerçeklerin bazıları ortaya atılmıştır, bu nedenle bıldırcın yumurtası tavuk yumurtası sizin için daha iyi olup olmadığına karar vermek size kalmış.

Mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

Bıldırcın Yumurtasının 7 Faydası Tıklayın…

2 Yorum

  1. Hasan Metin 31 Mart 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 31 Mart 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir