Gut Hastalığında Neler Yenmemeli? 

Gut Hastalığında Neler Yenmemeli -inanankalpler.net

Kral hastalığı, zengin hastalığı diye bilinen Gut Hastalığı nedir? Gut Hastalığından nasıl korunulur? Gut hastalığı olanlar nelerden kaçınmalıdır?

Gut Nedir?

Eklemde aniden gelişen gut hastalığı, ağrı, kızarıklık, şişlik ve hassasiyetle karakterize, mikrobik olmayan bir eklem iltihabıdır.  Halk arasında “zengin hastalığı”, “damla hastalığı” olarak bilinen gut, vücudunuzun doğal ürik asit eşiği aşıldığında, eklemlerde ve etrafında ağrılı kristaller veya ürat oluşabilir. Bu kristaller karakteristik ağrı ve semptomları tetikleyebilir.

Gut hastalığı; sadece yeme ve içme ile ilgili bir hastalık değildir. Kişinin metabolizmasında bozukluk olması, çeşitli hastalıklar ya da yeme alışkanlığındaki düzensizlikler neticesinde de gelişebilir.

Gut hastalığı Olanlar Nasıl Beslenmeli? Gut Hastalığı Olanlar Neler Yememelidir?

Gut Hastalığını Önlemek İçin Hangi Yiyeceklerden Uzak Durulmalıdır?

1. Alkolden Uzak Durulmalıdır.

Gut eğilimi olan insanlar için alkolden uzak durmalı. Özellikle de bira içmekten kaçınılmalıdır . Bira, ürik asit düzeyinizi artırır ve vücudunuzun bu maddeyi sisteminizden temizlemesini zorlaştırır.

2. Sütlü Gıdalar

Dondurulmuş krema ve tam yağlı süt gibi tam yağlı süt ürünleri genellikle gut olan kişiler için önerilmez. Ancak, protein için, az yağlı süt ürünleri kafi miktarlarda tüketilebilir.

Her zaman yağsız veya düşük yağ içeren süt ürünlerini tercih etmeyi unutmayın. Neyse ki, hemen hemen her tür yoğurt, peynir, süt ve  dondurmanın az yağlı ürünleri var.

3. Kırmızı Et

Sığır eti ve kuzu etinden kaçınılmalıdır.  Gut hastaları için önerilen günlük et miktarı 60 gramı geçmemelidir.

Beyaz etli kümes hayvanları alternatif olarak deneyebilirsiniz. Kırmızı et ile karşılaştırıldığında kümes hayvanlarıyla ilgili pek çok sorun görmeyeceksiniz. Tofu, gut için yiyecekleri göz önünde bulundurarak bir başka seçenektir.

4. Şekerli İçecekler

Meyve içecekleri ve diyet içermeyen gazlı içecekler dahil, yüksek fruktozlu mısır şurubu ile tatlandırılan içeceklerden kaçının. Bu içecekler kilo almak için kolay bir yoldur; ve tatlandırıcılar vücudunuzu daha ürik asit üretmek için uyarır.

Bir çalışmada, çok fazla fruktoz içen erkeklerin gut geliştirme riski yüksek olduğunu bildirmişlerdir. 2010 yılında aynı araştırma ekibi, bu içme fruktoz tatlandırılmış içecekler günlük bulundu çok kadın gut riskini artırmıştır.

5.  Deniz Ürünleri

Bazı deniz ürünleri diğerlerinden daha fazla pürin içerir. Gutu olan bireyler  yağ oranı düşük deniz ürünleri tüketmelidir. , morina, hamsi, ringa balığı, mezgit balığı, midye, uskumru, karaca (balık yumurtası),  sardalya ve alabalıktan kaçınılmalıdır.

Somon, bir istisna olarak görünüyor ve aslında gut olan biri için deniz ürünleri daha iyi bir seçimdir. Çoğu insan, sadece ılımlı bir miktarda pürin içeren sınırlı miktarda belirli yengeç, kabuklu deniz hayvanı, istiridye, ıstakoz ve karides tüketebiliyor.

Vücudunuzu İyileştirecek Mükemmel 7 Gıda

Safra Taşını Önlemeye Yardımcı Doğal Gıdalar

Gastritte Kaçınılması Gerekenler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir