Kolon Kanserini Önlemek İçin 6 GıdaKoloni Kanserini Önlemek İçin 6 Gıda - inanankalpler.net

Kolon kanseri en çok görülen 3. kanser türüdür. Kolon kanserinin kesin nedeni bilinmiyor, ancak araştırmacılar bazı risk faktörlerini tespit ettiler.

Kanser için bazı risk faktörleri genetik iken, diğer risk faktörleri kişinin yaşam tarzı ve diyet ile ilgilidir. İşte antikanser potansiyeline sahip bazı gıdalar.

Kolon Kanserini Önleyen Gıdalar Nelerdir?  Hangi Gıdalar Kolon Kanserini Önler?

1- Sebzeler

Lahana

 

Brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası,  lahana, turp, şalgam ve kohlrabi (alabaş) gibi sebzeler en güçlü kanser savaşçılarına dahildir. Bu sebzeler, hücre DNA’sına zarar vermeden kansere neden olan maddelerin atılmasına neden olan çeşitli bileşikler içerir.

Araştırmalar, bu sebzeleri tüketen bireylerin az miktarda yiyenlere kıyasla kolon kanseri geliştirme riskini azalttığını göstermiştir.

Her hafta en az 4, 5 fincan (125 ml) porsiyon tüketin.

2- Süt Ürünleri

Süt

Kalsiyum ve D vitamini, kolon kanserini uzak tutmada yardımcı olabilir. Kalsiyum bakımından zengin yağsız süt ve süt yemeklerini menünüze ekleyebilirsiniz. Bunlara peynir, süt ve yoğurt dahildir.

3-4 porsiyon kalsiyum desteğinden veya sütten günde en az 1200-1500 miligram kalsiyum almayı deneyebilirsiniz.

3- Zencefil

Zencefil

En az 28 gün zencefil kökü takviyesi almak kolon enflamasyonunu azaltmada en az % 28 yardımcı olur . Kolon enflamasyonu tümörlerin gelişimi ile bağlantılıydı.

Zencefilin Faydaları İçin TIKLAYIN…

Araştırmacıların tavsiyesine göre, 2 gram zencefil kökü takviyesi almanız veya günlük 2 yemek kaşığı taze zencefil tüketmeniz önerilir.

4- Siyah veya Yeşil Çay

Siyah Çayın Faydaları

Laboratuar çalışmaları, çayda bulunan bileşiklerin kansere neden olan ajanları devre dışı bırakmaya yardımcı olduğunu gösterdi. Ayrıca, kanser hücrelerinin büyümesini önler ve onları kendi kendine imha etmek için savaşır.

35.000’den fazla kadın arasında günde 2 veya daha fazla fincan çay içen katılımcılar nadiren çay içenlere kıyasla neredeyse % 30 daha azında kolon kanseri gelişti. Ayrıca, katılımcılar öncelikle siyah çay içerken, yeşil çay, kateşinler olarak bilinen ve sihirle çalışacak görünen antioksidan bileşiklerin daha fazlasını içeriyor .

5- Soğan ve Sarımsak

Sarımsak

Hem soğan hem de sarımsak karsinojenleri temizlemeye yardımcı olan ve gelişen kanser hücreleriyle savaşan sülfitler içerir. Nadiren sarımsak tüketen kadınlara kıyasla, haftada  1-2 diş sarımsak yiyen kadınların, kolon kanseri % 32 daha düşük risk vardı.

Ayrıca, Güney Avustralya’daki 650’den fazla kişide sebze ve meyve tüketimine bakılan bir araştırmaya göre, soğan yiyenler risklerini % 28-52 oranında azalttı.

Soğan yarım bardak (125 mL) ve haftada en az birkaç kez birkaç diş sarımsak tüketmeniz kanser riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

6- Tam Tahıllar

Tahıllar

 

Tam tahıllı veya tam buğday ekmeği, makarnalar ve pirinç seçin. Tam tahıllı ürünler, kolorektal kanserle savaşta yardımcı olabilecek besin maddeleri ve lif ile yüklenir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir