Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı GıdalarTansiyon - Yüksek Kan Basıncı

Tansiyon sorunu olanlar için ilaç tedavisine ek olarak kan basıncını düşüren belirli gıdalar vardır. Kan basıncınızın tehlikeli bir seviyeye ulaşmasını önlemeye çalışıyorsanız, bu gıdalardan bazıları oldukça yaygındır. Ama bazılarının kan basıncına olan etkisi bilinmemektedir.

Bu gıdalar, egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri de dahil olmak üzere kapsamlı bir yaklaşımın bir parçası olarak tüketilmelidir.

Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Gıdalar Nelerdir? 

Bezelye

İçerdiği proteinler nedeniyle yüksek tansiyonun yanı sıra sisteminize genel kardiyovasküler destek sağlamaktadır. Özellikle taze, organik bezelyeler almalısınız.

Kereviz

Kereviz

Kereviz kalbinize ve damarlarınıza daha iyi yardımcı olur. Bu da tansiyonunuzun kontrol altında kalmasını sağlar. Kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olarak iyi bir kan basıncı seviyesinin korunması için de çalıştığı düşünülmektedir. Ayrıca, kilo kaybı da dahil olmak üzere birçok olumlu yararı vardır. Sağlıklı bir kilo vermek, yüksek tansiyondan kaynaklanan komplikasyonu azaltmak için harika bir yoldur.

Yeşil Fasulye

Yeşil Fasulye

Yeşil fasulye, kan basıncınızı direkt olarak etkiler ve sağlıklı seviyeler için uygun koşullar yaratır. Bunu içerdikleri C vitamini içeriğine, lif içeriğine ve belki de en doğrudan etkiye sahip olan potasyuma bağlı olarak vücudunuza en az 3 farklı açıdan yardımcı olmaktadır.

Yulaf Ezmesi

Yulaf Ezmesi

Özellikle tadı önemsemiyorsanız, yulaf ezmesinin sizin için ne kadar iyi olduğunu duymaktan bıkmış olabilirsiniz. Ancak kan basıncınızdan endişe ediyorsanız ve ilaç kullanmaktan nefret ediyorsanız; yulaf ezmesi tüketimini arttırarak ilaç miktarını azaltabilirsiniz.
Kase kase yemenize gerek yok sadece kahvaltıda tüketeceğiniz bir kase yulaf ezmesi etkili olacaktır. İçine taze meyve doğrayarak tüketebilirsiniz. Şeker eklemekten uzak durmalısınız, çünkü şeker kan şekeri seviyenizi yükseltecektir.

Domates

Domates

Domatesin kan basıncını düzene soktuğu dile getirilir. Bu doğrudur, kan basıncına yardımcı gıdalardan bir tanesidir. Tansiyonu düzenleye likopenin nedeni olduğu söylenir. Şeker hastalığının önlenmesinden cildin erken yaşlanmasına kadar her konuda yardımcı olan domatesi tüketirken, çok fazla işlem yapmadan veya pişirmeden yemek için en iyisidir.

Yaban mersini

Yaban Mersini

Yaban mersini, ahududu gibi bol miktarda antioksidan içerir ve bunlar, sisteminizdeki serbest radikalleri atarak kan basıncınızı doğrudan etkiler.
Yaban mersini, kahvaltılara ekleyebilirsiniz.

Ispanak

Süper gıdalar listesinde hep ilk sıralarda yer alır. Detoks içecekleri hazırlarken önemli bir bileşendir. Çoğunlukla, besleyici yoğun doğası nedeniyle, vücuda serbest radikallerden gelen hasarları onarmaya yardımcı olması için bol miktarda antioksidan içerir. Tansiyonunuzu düşürmemize yardımcı olur. Ispanak çiğ olarak tüketildiği zaman daha etkili olmaktadır. Bunun için salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Avokado

Avokado

Avokado, içerdiği potasyum, lif ve yüksek tekli doymamış yağ ile yüksek kan basıncına birden çok açıdan saldırır. Bu üçlü tansiyonu degede tutmak için size çok fayda sağlar. Doğrudan meyve olarak yenilebileceği gibi salatalarınıza ekleyebilir, yoğurda ekleyebilirsiniz. Dilerseniz kahvaltılarda da tüketebilirsiniz. Yağ içeriği nedeniyle daha uzun dolgunluk hissi verecektir.

Kavun

Kavun

Umarım açsınızdır; muzdan alacağınız potasyum miktarını elde etmek için yarım kavun yemelisiniz. Antioksidanlar vasıtasıyla tansiyonu düzenlemede size çok yardımcı olacaktır. Sağlıklı potasyum seviyesine sahip gıdalar, lipoprotein ( yeni sentezlenmiş trigliseritleri karaciğerden yağ dokularına taşırlar.) kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur.

Erik

Erik

Klinik testler, kuru eriklerin vücut için ve özellikle kan basıncı için iyi olduğunu kanıtlamıştır. Kötü kolestrolün vücutta önemli oranda azalmasına yardımcı olurlar. Bu da kan basıncının düşürülmesine destek sağlar.
Aynı zamanda, müshil özellikleriyle bilinirler, kabızlık vakalarını hafifletmeye yardımcı olurlar ve günlük olarak tüketilirlerse vücudu düzenli tutar.

Havuç

Havuç

Tansiyonunuzda bir fark yaratmak için yeterli miktarda havuç tüketmek zor olabilir, bu yüzden yemek yerine içmek iyi bir fikirdir. Havucun içerdiği iyi şeyleri almak için bir katı meyve sıkacağı size çok yardımcı olacaktır. Fazla vakitte almaz.
Çoğu kişi havucun gözler için iyi olduğunun farkındadırlar, ancak normal tansiyon düzeylerinin iki önemli destekçisi olan antioksidanlar ve potasyumları da içerirler. Havucun içerdiği belirli lif türü sizi tok tutmaya yardımcı olur.

Somon

Somon Balığı

İçerdiği omega-3 vücut için birçok farklı faydası vardır; bunlardan biri kanın pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olmasıdır, bu da genel olarak iyileşmiş bir dolaşım sistemine sahip olmanız anlamına gelmektedir. Haftada en az bir gün menünüze eklemelisiniz. Somon, ayrıca kalp krizlerini ve hatta kanseri önlemek için yardım edecektir.

Yağsız Süt

Süt

Yağsız sütle kalsiyum, magnezyum ve potasyum kombinasyonu elde edersiniz, ancak yağ içermez. Araştırmalar, günlük bir bardak yağsız sütten içmenin kan basıncınızı doğrultuda tutmanın etkili bir yolu olduğunu gösteriyor. Şeker ve çikolata eklemeden sade içmek, tansiyonu sağlıklı tutmanın en iyi yoludur.

Karpuz

Küp dilimlenmiş karpuz

Karpuz, kan basıncının yükselmesi ve düşmesi durumunda içerdiği tüm L-sitrülin sayesinde yardımcı olur. Bu, atardamarlarınızı rahatlatmaya yardımcı olur. Bunun için yaz günlerinde güne karrpuz ve kavun ile başlarsanız, hem tansiyon seviyeniz düzende kalır hem de günü enerjik geçirirsiniz.

Portakal

Portakal ve portakal suyu

Portakaldaki C vitamini antioksidan görevi görür ve bağışıklık sisteminizi güçlendirerek soğuk algınlığı ile mücadele etmenize yardımcı olmanın yanı sıra tansiyonunuzu düşürmenize yardımcı olabilir. Portakalı meyve suyu olarak içebilir veya bütün portakal olarak yiyebilirsiniz.

Yüksek Tansiyon Nedir – Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir