Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?Limon Kabuğunun Faydaları

Sıkılmış bir limonu çöpe atmak üzeresiniz durun!!! Limonun kabukları meyvesinden daha değerlidir.

Limon kabuğunun içerdiği  A ve C vitaminleri, kalsiyum, potasyum ve lif; kalp, sinirler, kaslar, sindirim sistemi ve gözlerin işlevini artırabilir. Limon kabuğundaki polifenoller, kanser gibi hastalıklarla savaşan ve kilo vermeye yardımcı olan güçlü antioksidan bileşiklerdir. Bu faydalarının yanı sıra, limon kabuğu da etkili ve ucuz bir güzellik bakım aracıdır. Limon kabuğu, vitaminler, mineraller ve lif  gibi faydalı besinler ile doludur. Aslında, limon kabuğu, meyvesi ve  meyve suyundan daha fazla besin içerir.

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Limon Kabuğunun 7 Faydası

1.  Kemikleri ve Dişleri Güçlendirir.

Limon kabuğundaki yüksek C vitamini içeriği ve kalsiyum kemik dostudur. Ayrıca  dişlerin güçlü kalmasına yardımcı olur. Aslında, limon kabuğunun 100 gramı yetişkinlerin önerilen günlük kalsiyum miktarının% 13.4’ünü ve vitamin C’nin% 143’ünü karşılayabilir! C vitamini ayrıca, kıkırdak, ligament, tendon, deri ve kan damarlarımız için önemli bir yapı taşı olan protein kolajen üretiminde de yer almaktadır.

2. Antioksidanlar Kanser İle Mücadele Ediyor

Araştırmalar, turunçgil kabuklarından yüksek bir diyetin belirli cilt kanseri türlerine karşı koruyucu olabileceğini gösteriyor. Meyvenin  soyulmuş kabuğundaki limon yağı, göğüs ve kolon kanseriyle mücadelede eden bir antioksidan bileşik olan d-limonene bakımından zengindir.
Kabuktaki C vitamini, vücudun serbest radikalleri engellemesine yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Serbest radikallerin birikmesi kansere, kalp hastalığına ve artrite yol açabilir. 7

3. Kan Basıncını Düşürür ve Kalp Hastalığına Karşı Korur.

Limon kabuğu, yüksek miktarda potasyum içerir; kalsiyum ve magnezyum, kan damarı duvarlarını rahatlatmaya yardımcı olur ve kan basıncınızı kontrol altında tutar. Tansiyonunuz stabil olduğunda, daha iyi kalp sağlığına kavuşursunuz.

4. Göz Sağlığına Yardımcı Olur.

Karotenoidler vücut içinde A vitamini haline gelirler ve A vitamini bilindiği gibi gözleri sağlıklı tutar ve göz enfeksiyonu riskini azaltır. Limon kabuğu, karotenoid açısından zengindir ve göz sağlığını da teşvik etmede rol oynayabilir. Yapılan araştırmalarda yaş ile ilişkili göz sorunu bir şekilde önlediğini gösteriyor.

5. Yaraları ve Enfeksiyonları  İyileşmesini Hızlandırır.

Limon kabuğu  ve diğer narenciye kabukları) yaraların iyileşmesinde yardımcı olabilir. Bir çalışmada gözlemlendiği gibi, limon kabuğunun güçlü antimikrobiyal özellikleri bir dizi bakteri karşısında çalıştı. Araştırmacılar, hatta birkaç bakteriyel enfeksiyona karşı savaşta günümüzdeki antibiyotikler kadar güçlü olabileceği sonucuna vardı.

6. Doğal Deodorant Olarak İşe Yarar.

Narenciyelerin keskin aroması, vücut kokusunu azaltmaya yardımcı olur ve bakterileri savaşır. Kullanılmış bir limon kabuğunu hafifçe kurutmak için saç kurutma makinesi kullanın, bu nedenle çok yapışkanlığı gidecektir. Koltuk altlarınızın etli tarafını kullanın. Portakal kabuğunu da aynı şekilde yapabilirsiniz.

7. Akne Tedavisi

Limon kabuğu, sıkılaştırıcı ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve sivilce kontrolü için etkili bir yöntemdir. Limon kabuğundaki uçucu yağlar, nane tonik etkisi yapar ve cildin temizlenmesine yardımcı olur.

Bu makaleler de ilginizi çekebilir…

Limon Kabuğu İle Eklem Ağrısından Kurtulabilirsiniz

Limon İle Gelen Cilt Güzelliği

2 Yorum

  1. Nuran 18 Şubat 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 19 Şubat 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir