Beslenmenin Depresyon Üzerindeki EtkileriDepresyon Ve Beslenme

Günümüzde yaşam tarzı, iş stresi, ailevi sorunlar nedeni ile depresyon sorunu ile mücadele ediyorsanız yalnız değilsiniz. Bu hastalık ile yaklaşık 350 milyon insan mücadele etmektedir. 

Depresyon için birçok kişi yardım almak için ilaçlara ve psikoterapiye yönelir, ancak yediğiniz gıdaların depresyonun hafifletilmesine yardımcı olabileceğini de biliyor muydunuz?

Diyetin ruh halinizi nasıl etkilediği ve en iyi hissetmenize yardımcı olması için hangi gıdaların üzerine odaklanması gerektiğini merak ediyorsanız yazımıza bir göz atın…

Ruh hali ile yediğimiz gıdalar arasında çok yakın bir ilişki vardır. Diyetiniz daha kötü hissetmenizi sağlayabilir veya günlük duygularınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bazı gıdalar beyindeki sinyali etkiler ve olumsuz düşünceleri tetikleyerek  sizi uyarır.

Depresyona Karşı Neler Yenmeli? Depresyondan Korunmak İçin Neler  Yememeliyiz ?

Birçok çalışma depresyon ile şekerli, rafine edilmiş gıdalar arasında yüksek bir diyet arasındaki bağlantıyı teyit etmektedir.

Düşündüğümüzde, beyniniz bir arabaya benzer şekilde çalışır. Doldurduğunuzda aracınız gibi yiyeceklerden enerji depolar. Enflamatuar ve zararlı gıdalarla dolu olan yakıtla vücudunuzu doldurduğunuzda vücudunuzda depolanır ve uyku halindeyken bile her zaman kullanılır.

Hazır ambalaj gıdalar, fast foodler ve tatlılar, DNA’nızı değiştiren ve beyninizde mutlu hissettiren nörotransmitterlerin üretimine müdahale eden oksidatif hasara neden olabilir. Ek olarak, işlenmiş ve rafine edilmiş gıdalar çoğu insanın zihnininde daha fazla etkiye sahip olan sindirim sisteminizi olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Örneğin, serotonin ruh halinizi, uyku alışkanlıklarınızı ve hatta ağrı hoşgörüsünü kontrol eden bir nörotransmitterdir.
Serotonin seviyelerinin yaklaşık % 95’i bağırsağınızda üretilir. Sindirim kanalınız, nöron adı verilen milyonlarca sinir hücresi ile kaplıdır ve sadece gıdaların ne kadar iyi sindirildiğini belirlemez; onlar da duygularınızı etkiler. Çünkü bu nöronların başlıca işlevlerinden biri serotonin yapmaktır. Dolayısıyla bağırsağınızdaki nöronlara zarar veren gıdaları yerseniz, sonunda sizi mutlu eden nörotransmitterleri yok edersiniz.

Araştırma, probiyotik takviyeleri kullanan kişilerin stres, zihinsel durum ve anksiyete düzeylerini algılamalarını, olmayanlara kıyasla azalttığını gösteriyor. Bunun nedeni, probiyotikler bağırsak ve beyni güçlendiren sağlıklı ve farklı bir mikrobik biyolojik yapıya yardımcı olmasıdır.

Araştırmalarda işlenmiş gıdalar ile beslenen toplumlarda depresyon riskinin % 35 oranında arttığı gözlemlenmiştir.

Öte yandan, daha fazla meyve, sebze, balık, deniz ürünü ve işlenmemiş tahıl yiyen toplumlarda ise, çok düşük düzeyde depresyona sahip olma eğilimindedir.

Hepinize sağlıklı bir yaşam dileriz…

Depresyona Karşı Muhteşem 10 Gıda

Depresyon Nedir? Depresyon Türleri Ve Tedavisi

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir