Sindirimi Kolaylaştıran GıdalarSindirimi Kolaylaştıran Gıdalar

Sağlıklı bir yaşam için yediklerinize dikkat etmelisiniz. Sağlıklı beslenirken sindirim önemlidri. yediğiniz gıdaların sindirimi ne kadar kolay olursa reflü ile ilgili sorunlar ile karşılaşmazsınız.

Düzgün çalışan bir sindirim sistemi ile daha iyi hissedersiniz. Sindirim sistemi rahat olunca, sürekli olarak halsiz hissetmez, kesinlikle ağrı ya da rahatsızlık duymazsınız.

Sindirimi kolay olan yiyecekleri diyet listenize eklemenin zamanı geldi. Bazı gıdalar daha kolay  parçalanırlar sindirim daha kolay daha rahat olur. Kabızlık ve reflü gibi sorunlar ile karşılaşılmaz.

Sindirimi Kolay Gıdalar Nelerdir?  Sindirimi Kolaylaştırmak İçin Neler Yenmeli? 

Diyetinize Daha Fazla Yoğurt Ekleyin

Ev Yapımı Yoğurt

Yoğurt iyi bakterilerle doludur. Evet, sindirim sürecinde yardımcı olacak ve bağışıklık sisteminizi destekleyecek iyi bakteriler var. Bağırsağınıza iyi bakterilerin seviyelerini eklemenize yardımcı olur. Ev yapımı yoğurt daha iyi olacaktır. Şayet marketten yoğurt aldığınızda, sade olduğundan emin olmalısınız. Şekerli olanlar kolayca sindirilmezler. Aynı zamanda, yoğurt kalsiyum, protein ve diğer besinlerle doludur.

Günde Bir Avokado

Avokado

 

Avokado yağlı besin maddeleri nedeniyle kötü bir itibara sahip olma eğilimindedir, ancak sağlıklı olan bir yağdır. Bu yağ, bu gıdayı kolayca sindirmeyi sağlar.

Avokado, metabolik sağlığı desteklemeye yardımcı olan doymamış yağlarla doludur. Vücudunuz, enerji için doymamış yağları enerjiye dönüştürerek, vücuda eklediğiniz potasyum, lif ve diğer besin maddelerini emmeyi ve kullanmayı kolaylaştırır.

Bunun üzerine avokado yumuşaktır. Midenizde kolaylıkla sindirilir ve pH seviyesini yükseltmezler. Midenizin fazla asit üretmediği için reflü sorunu ile karşılaşmazsınız. Sindirim sisteminiz için daha da kolay hale getirmek için avokadoyu ezebilirsiniz.  Avokadoya yoğurt ekleyerek  sağlıklı bir diyet yapmaya yardımcı olacak şekilde hazırlayabilirsiniz.

Daha Çok Tavuk Tüketin.

Tavuk Göğsü

Tavuk dünyadaki en iyi et. Tavuk ve hindi göğsü, diyetinizde daha çok odaklanmak istediğiniz gıdalardan olmalı. Derisiz tavuk göğsü aldığınızdan emin olun, tüm yağlardan kurtulun ve sadece proteinleri tüketin.Tavuğunuzun tamamını çiğnediğinizden emin olun. Haşlanmış, ızgaralı ve fırında tavuk seçmek de daha faydalıdır. Sindirim sisteminizde tahribat yaratan doymuş yağlardan kurtulacaksınız.

Somon Balığı Tüketmeye Dikkat Edin.

Somon Balığı

Balık sindirimi kolay gıdalardan biridir. Somon özellikle çeşitli sağlık yararları sunar ve  sağlıklı omega-3 yağ asitleri alırsınız. Balıklar protein dolu olup, kolesterol ve yağ açısından düşüktür.  Balık hafiftir ve vücuttaki pH seviyelerini yükseltmeden kolaylıkla parçalanır. Uzmanlar balık pişiriken fırın veya ızgarayı önermektedirler…

Fırında Otlu Somon

Güne Yulaf Ezmesi İle Başlayın.

Yulaf Ezmesi

Çok fazla lif bazı sorunlara neden olabilirken, yeterince lif  elde edilmemesi de bir sorun olabilir. Güne başlamak için en iyi yollardan biri, bir kase yulaf ezmesidir.

Yulaf ezmesi lif ile doludur. Hiç kolestrolü yoktur ve vücudunuzdaki kötü kolesterol düzeylerini düşürmeye bile yardımcı olur. Bağırsaklarınıza fazla baskı yapmadan, daha uzun süre dolgun hissedeceksiniz.

Yulaf ezmesindeki lif çözünebilir. Bu,vücudunuzda  suyu emer demektir. Çözünmeyen lif  fazla yer kaplamaz, bu da atıkları zorlamaya çalışırken sindirim sisteminizi zorlamanıza  neden olabilir. Çözünür lif, dışkıyı daha kolay yumuşatır ve kabızlık sorununa da  yardımcı olur.

İyi Bir Sindirim İçin Muz Yenmeli.

Muz

Muz, lif, potasyum ve diğer pek çok besin maddesi ile doludur. Özellikle de sindirim sistemini çalıştırdığı için kesinlikle diyetinizde yeri olmalı.
Bağışıklık sisteminizi desteklemek için bol miktarda C vitamini alacaksınız ve potasyum ile kasların kramp oluşumunun önlenmesine yardımcı oluyor. Sindirim sisteminde daha hızlı hale getirmek için ezebilirsiniz.

Hazımsızlık – Dispepsi İçin Doğal Tedavi Önerileri

2 Yorum

  1. Kamil Duran 18 Şubat 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 18 Şubat 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir