Depresyon Nedir? Depresyon Türleri Ve TedavisiDepresyon Nedir

Günümüzde pek çok kişinin başına gelen bir rahatsızlıklardan olan depresyon nedir, nedenleri nelerdir?

Depresyon Nedir?

Depresyon duygusal, zihinsel ve bedensel bazı belirtiler ile kendini gösteren ciddi ama tedavi mümkün bir ruhsal hastalıktır.
Depresyon olan insanlar üzgün, boş veya umutsuz hissederler. Depresyon, güneş ışığının üstesinden gelmesine izin vermeyecek bir fırtına bulutu gibi görünür. Depresyon, yaşama sevincini yitirmeye neden olur.

Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Depresyon yaşayan kişiler keyifli etkinliklere olan ilgisini kaybedebilir ve yeme ya da uyku sorunları yaşayabilirler.

Depresyon, insanların düşünme, hissetme ve davranış biçimlerini değiştirebilir ve hatta fiziksel belirtiler üretebilir.

Depresyon bir insandan diğerine çok farklı görünebilir. Erkekler yorgun, sinir bozucu veya öfkeli olabilirler ve alkol ve uyuşturucu kullanmaya başlayabilirler.
Kadınlar genellikle suçluluk hissi, değersizlik ya da üzüntü duyar.

Yaşlı yetişkinlerin depresyonu tetikleyen veya kötüleyen tıbbi bir duruma sahip olma olasılığı daha yüksektir, ancak depresyon duygularını konuşma olasılıkları daha düşük olabilir.

Gençlerdeki depresyon, kaygı, yeme bozukluğu veya madde kullanımı eşlik edebilir. Depresyonu olan çocuklar okulda sıkıntı yaşayabilir veya ailelerine eziyet edebilirler.

Depresyonun Nedenleri Nelerdir?

Bazı depresyon vakaları genetik yatkınlık yada fizyolojik nedenler önemli bir faktör olabilir. Bu nedenle, ailede depresyon öyküsü olanlarda, depresyon görülme ihtimali yüksektir. Çeşitli çevresel faktörler de dahil olmak üzere depresyon belirtilerini artırabilir ve şiddetleyebilir.
Bazen insanlar depresyonu kendileri veya başkaları tarafından kabul veya tanımıyorlar, bu nedenle bir sağlık uzmanından yardım istemiyorlar. Ancak, tedavi edilmediğinde, depresyon haftalarca ya da aylarca, bazen yıllar boyu devam edebilir ve semptomların kötüleşmesine neden olabilir. Depresyon hayatları, arkadaşlıkları ve evlilikleri mahvetebilir ve okulda veya işte sorun yaratabilir. Bazıları acılarını hafifletmek için bir alkol veya uyuşturucuya yönelebilir veya bir kaçış olarak kendi kendine zarar veya intihar düşünebilir.

Depresyon Belirtileri

Depresyonun Başlıca Nedenleri:

Yaşanan olumsuzluklar, büyük acılara neden olan kayıplar (anne, baba, kardeş veya eş kaybı gibi)
İş yaşamında karşılaşılan sorunlar
Evlilik, aile sorunları
Doğum ve lohusalık süreci
Kalıtsal yatkınlık
Fazla alkol kullanımı
Bazı hastalıklar (Kanser, MS, Epilepsi, Aids) ve ilaçlar
Menapoz – Antrapoz dönemi
Mevsim değişiklikleri

Depresyon Türleri Nelerdir?

Majör depresif bozukluk ya da majör depresyon, insanları karanlık bir havaya iten klasik depresyonun bir diğer adıdır. Majör depresyon teşhisi koymak için günlük hayatınızı neredeyse her gün en az iki hafta müdahale eden belirtilere sahip olmalısınız.

Çocuklarda Depresyon

Kalıcı depresif bozukluk, düşük duygu durumu ile karakterize, depresyonun yaygın, uzun süren bir şeklidir. İnsanlar iki yıl veya daha fazla semptomları var, ancak büyük depresyonda olduğu kadar yıkıcı değillerdir.

Premenstrüel disforik bozukluk veya PMDD, bir kadının aylık periyodu başlamadan bir hafta önce şiddetli depresyonu tetikleyebilen ciddi bir premenstrüel sendrom (PMS) biçimidir .

İlaç veya alkolden kaynaklanan depresyon, alkolden , bazı ilaçlardan kaynaklanan bir ruh hali değişikliğidir . İlaçları almayı bıraktığında semptomlar ortaya çıkabilir.

Organik kökenli depresyon,  bir hastalığa bağlı depresyon türüdür. Kalp hastalığı , kanser, multipl skleroz ve HIV / AIDS’in yanında ortaya çıkabilir . Bu teşhislerin duygusal olması normal, ancak eğer ruh hali değişirse birkaç haftadan fazla süre dinliyorsa, depresyon geçirmiş olabilirsiniz. Tiroid sorunlarının yanı sıra kaygı ve şizofreni gibi diğer zihinsel hastalıklar da depresyona yol açabilir.

Yıkıcı ruh hali düzensizliği bozukluğu, sinirlenici ve öfkeli bir ruh halinde ortaya çıkan bir çocukluk koşuludur; sık sık öfke nöbetleri; ve okulda çalışamama. Bu çocuklar, yetişkinlikte anksiyete bozuklukları ve depresyon geliştirme riski altındadır.

Manik depresif hastalık olarak da bilinen bipolar depresyon , depresyon dönemleri de dahil olmak üzere ruh hali ve enerjide olağanüstü geniş salınımlarla karakterizedir.

Postpartum depresyon (Doğum sonrası görülen) doğumdan sonra ortaya çıkar. Doğumdan sonraki 4 hafta içinde annede ortaya çıkan, duygu durumda çökme, halsizlik, bitkinlik, yorgunluk, moral bozukluğu, ilgi ve istek kaybı, unutkanlık, dikkat dağınıklığı, sinirlilik, uyku ve iştah bozukluğu, umutsuzluk, değersizlik düşüncesi, kendine zarar verme şeklinde olumsuz düşüncelerin olduğu depresyon türüdür. Kadınlar aşırı üzüntü yaşayabilir ve kendilerine veya yeni bebeklerine bakmakta güçlük çekerler. Erkekler doğum sonu depresyon da yaşayabilir .

Mevsimsel depresyon, en az iki yıl üst üste olmak kaydıyla, yılın belli dönemlerinde ortaya çıkan, sebep olarak herhangi bir yaşam olayının gösterilemediği duygu durum çökmelerine mevsimsel depresyon denir. Gün ışığının azalmaya başladığı sonbahar ve kış ayları mevsimsel depresyon açısından yüksek risk taşıyan dönemlerdir. Ancak, ilkbahar ve yaz aylarında da görülebilir.

Depresyon Tedavisi

Depresyon esas olarak psikoterapi ve ilaç yoluyla yönetilir. Tedavinin seçimi depresyonun türüne ve şiddetine bağlıdır.

Konuşma terapisi veya danışmanlık olarak da bilinen psikoterapi, hafif depresyona sahip kişilerin tedavisinin ilk sırası olabilir. Orta ila ağır vakalarda antidepresan ilaçlarla kombine edilebilir. Depresyon için çeşitli danışmanlık türleri vardır.

Bipolar Bozukluk Nedir? Bipolar Çevreye Zararlı Mı?

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir