Hayata Anlam YükleyebilmekHayata Anlam Yükleyebilmek

Anlam katılmayan bir duygu, anlamı olmayan bir istek, anlamlandırılmamış bir düşünce, anlamlı kılınmamış bir yaşam ne kadar değerli ve anlamlı olabilir ki?

Kendimizi ‘Değerlilerin önemsiz kılınıp önemlilerin değerli sayıldığı’ bir bunalım atmosferine bırakmamız ne kadar insafsız ve acımasız olurdu!
Birilerine göre yaşayıp nefes almak, duygu ve düşünce yoğunluğuyla kahrolmak ne kadar garip ve keder verici olabiliyor!

İnsan bilinmezinde hisler çok önemli bir yer tutuyor..
Kâh iyilik halinde, kâh karamsarlık halinde bulunabiliyorsunuz! İşler yolunda gitmediği, size özel zamanların kıymetini ve değerini bulmadığı, sorunların üstünüze üstünüze geldiği, beklentilerinizin sizi kuşanmadığı bilakis hesapta olmayan sürprizleri yaşamak zorunda kalındığı anlar; yaşayanları için ne de zor geçer, bilir misiniz?
Halden hale geçtiğimiz bu hayatın bir gerçeği, elbet.
Bir anımız bir anımızı tutmuyor. Bir halimiz diğer halimizi. Kişiler, olaylar ve fikirler karşısında ‘değişen bir yaşam dokusu’ içerisinde bulunuyoruz.
Bütün yaşadıklarımızda önemli olan ‘duruşumuz!’
Sebepler ve ardında yatan incelikleri okuyuşumuz.
Olayları ve özelliklerini yorumlayışımız.
Hikmeti ve incelikleri kuşanmamız.

Sıkıntı, sorun, bitmek bilmeyen ve üst üste gelen hatta yağmur olup üzerimize yağan olumsuzlukları yaşarken özel dünyamızda ‘Neden, neden?’ sorularının cevaplarını bulamayarak zaten o an için dertlenip kederlendiğimiz yaşam diliminde kendimizi iyice sonuçsuz sorularla bunalttığımız, halimize bir bakıp kendimize acımasız oluşumuzu yorumlamakta olduğumuzun farkına vararak; kendimizle yaşamak zorunluluğumuzu hatırlayarak hayatı ve yaşadıklarımızı kendimize çekilmez kılmadan ‘olumlu’ düşünmenin ve yaşamanın kattığı değer ve güzellikle ‘yaşanılır’ zaman dilimlerini artırmak ve ‘her şeye rağmen’ ayakta kalabilmenin uğraşını vermek durumunda oluşumuz, ‘hayata anlam yükleyebilmek’ için yeni bir fırsat ve kazanım olmayacak mıdır?

Yaşam dünyasında ilkeler, ilkelere ait ölçüler, ölçülerin olaylar ve yaşanılanlar karşısında aldığı şekiller ve şekillerin fırınlanıp olgunlaştırılması yaşam dokumuza nakşedilmesi gerekli ve kişisel dünyamızda hayati önem ifade eden nirengi noktaları olacaktır.

Her insan ayrı bir dünya! Farklı bir alem ve kendine özel bir yapı barındırıyor. Hayatımızı değerliler için değil, önemliler için; bize değer katan anlamlar için şekillendirip zengin iç dünyamıza bir yolculuk yapmaya ne dersiniz?

Her an kendimizi olduğumuz şekliyle gösterecek aynamız ve kendi gerçeğimizi bize net ifade edecek bir fotoğrafımızı görmekten korkmayıp o ölçüde değerleneceğimiz yeni bir dünya kuşanmak; yaşadığımız bütün değerli anları ileriye yönelik bir ‘çok yönlü bakış’la anlam kazandığımız yaşam dilimlerimizin artması ve artırılması en yaşam gerekçesi olacaktır.

Abdüllatif Erdoğan Hocamızın, İç’te ve İş’te Başarı ve Mutluluk Yolları -Düşünceye İnce Ayar- kitabından alıntıdır.

Arayış – Hayat Bir Arayış

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir