Pazının FaydalarıPazının Faydaları

Ispanağa benzeyen tam vitamin ve mineral kaynağı olan Pazı, kırlarda doğal ortamlarda ve bahçelerde yetiştirilir. Pazı bitkisi başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere, İç Anadolu, Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir.

Pazının salatası, dolması, yemeği ve kavurması yapılarak tüketilir. Ayrıca, tedavi amacıyla haşlaması yapılıp deri hastalıkları, yanık, şişlik ve basur memelerinin üzerine konursa faydası görülür. Balla karıştırılarak saç çıkmayan deriye sürülürse faydalı olur.

Bitkinin kökleri, yaprakları ve dalları kullanılmaktadır.Pazının tohumları, geleneksel olarak halk hekimliğinde yara lapası şeklinde ve kan kesici olarak kullanılmıştır.

Pazı bitkisi, Ispanakgiller’dendir. Bir metre kadar boylanabilen ikiyıllık otsu bitkidir, iri, genişçe, kalın damarlı uzun yapraklan, pazı çeşitlerine göre koyu veya açık yeşil renklidir. Yaprak sapları da çeşitlere göre yeşil ya da bazen kırmızı renkli olur. Yaprak kenarları düz ya da dalgalı, yaprak ayaları kıvırcık veya düz yapılıdır.Anayurdu Akdeniz havzası, Anadolu, Kafkasya ve Ortadoğu olan bitkinin yabani örneklerine ülkemizdeki kırlarda rastlanmaktadır. 

Ispanağa benzeyen sindirimi kolay, bol vitaminli, besleyici bir bitki olan pazıda, A, C ve K vitaminleri bol miktarda bulunur. Ayrıca, E vitamini ile demir, magnezyum ve kalsiyum minerallerini içerir. Anadolu’da yabani ıspanak ve yaban pancarı olarak da bilinmektedir. 

Pazı, A vitamini kaynağı betakaroten, C vitamini ve folik asit yönünden zengin bir bitkidir. Özellikle yaprak sapları kırmızı renkli olan pazılarda A vitamini oranı yüksek olur.

Pazının Faydaları:

İştah açıcıdır.

Vücuda kuvvet verir.

Hazmı kolaylaştırır.

İdrar söktürür, kabızlığı giderir ve idrar yollarında yanma şikâyetlerini azaltır.

Öksürüğe karşı faydalıdır.

Kansızlığı önler.

Hamile olanların yemesi doğacak çocukta omurga açıklığı riskini azaltır.

Diyabet riski taşıyanlar tüketmelidir.

Diyet yemeklerinin vazgeçilmezidir.

Kansızlığa iyi gelir.

Öksürüğü keser.

Lif ve sirinjik asit barındırmasıyla kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.

Gözleri korur.

Beyne faydalıdır.

Sinir sistemini düzenler.

Kabızlığı önler.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir